POLECAMY

Jak działa lakier do włosów?

Lakier do włosów to uproszczona nazwa alkoholowego, wodno-alkoholowego lub wodnego roztworu żywicy. Lakier rozprowadzany jest równomiernie na włosy, a po odparowaniu rozpuszczalnika żywica tworzy cienką warstwę na powierzchni włosa oraz łączy skrzyżowane włosy, co pozwala na modelowanie i utrwalenie fryzury.
Jak działa lakier do włosów?

Skąd się wziął lakier do włosów?

Po raz pierwszy lakier do włosów został opracowany i wyprodukowany w 1948 roku w firmie Chase Products Company w Stanach Zjednoczonych.

Czy lakier to żywica?

Niewielu z nas wie, że jest to uproszczona nazwa alkoholowego, wodno-alkoholowego lub wodnego roztworu żywicy. Najczęściej używane żywice to kopolimery akrylowe, octanu winylu, poliuretanowe lub pochodne poliwinylopirolidonu.

Pierwsze lakiery do włosów zawierały naturalne żywice takie jak szelak, natomiast od połowy lat 70. freony (jako gazy pędne).

Lakier, czyli gazy

Dziś specjaliści w tej dziedzinie stosują jedną żywicę lub mieszaninę żywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu z dodatkiem plastyfikatorów, takich jak silikony, estry kwasów tłuszczowych i środków pomocniczych: filtrów UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Dodatkowo lakiery w pojemnikach ciśnieniowych zawierają 20–60% gazu pędnego – propelenta.

Inaczej w Europie, inaczej w Stanach Zjednoczonych

W Europie najczęściej stosowane gazy pędne to: eter dimetylowy (DME) lub mieszanina propanu, butanu i izobutanu. Z kolei w Stanach Zjednoczonych dopuszcza się nadal fluoropochodne, np. difluoroetan (HFC-152a). Poza tym lakiery w aerozolu podlegają tam regulacjom dotyczącym zawartości lotnych substancji organicznych.    

Jak działa lakier?

Lakier w opakowaniu z pompką mechaniczną lub ze sprężonym gazem rozprowadzany jest równomiernie na włosy w postaci aerozolu. Po odparowaniu rozpuszczalnika żywica tworzy cienką warstwę na powierzchni włosa oraz łączy skrzyżowane włosy, co pozwala na modelowanie i utrwalenie fryzury. Zależnie od użytego rodzaju żywicy, jej zawartości oraz innych dodatków uzyskuje się lakiery o różnym stopniu trwałości, sztywności i odporności na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Testowanie lakierów

Jakość lakierów jest testowana pod względem:

  • trwałości utrwalenia fryzury w warunkach wysokiej wilgotności powietrza;
  • sztywności powstającego na włosach filmu polimerowego;
  • zmywalności szamponem;
  • połysku;
  • powstawania tzw. pseudołupieżu z wykruszającego się filmu polimerowego;
  • wrażeń sensorycznych.

Czy lakier niszczy włosy?

Jak widać lakier do włosów zawiera sporo substancji chemicznych, których nazwy nawet nic nam nie mówią. Nieuniknionym więc jest, że stosowanie tych preparatów wpływa na kondycję naszych włosów. Czasem jednak warto zastanowić się czy zniszczone włosy to faktycznie wina stosowanego lakieru do włosów

Zobacz też: Czy lakiery do włosów niszczą włosy?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)