Jak dbać o włosy zimą? fot. FREE

Jak dbać o włosy zimą - poznaj sprawdzone sposoby

Czapka nie musi być największym wrogiem twojej fryzury.
Karolina Kalinowska / 22.12.2016 12:18
Jak dbać o włosy zimą? fot. FREE

Zimą włosy zachowują się inaczej niż podczas cieplejszych miesięcy - stają się matowe i łamliwe. Często zaczynają się kłopoty, z którymi do tej pory nie miałyśmy do czynienia – włosy nadmiernie się przetłuszczają, a skóra głowy ulega podrażnieniom. Dlaczego? Główną przyczyną gorszej kondycji włosów jest zimowa dieta – mniejsze ilości witamin, a przede wszystkim mikroelementów, takich jak cynk, żelazo i magnez.


Problemy z włosami, które musisz pokonać zimą:

1. Włosy się łamią i są pozbawione blasku

Najczęściej za taki wygląd włosów odpowiada po prostu przesuszenie. A zimą o to nietrudno! Włosy mają własny płaszcz hydrolipidowy, który łatwo uszkodzić zabiegami stylizacyjnymi oraz intensywnym pocieraniem np. podczas noszenia czapki lub kaptura. Jeżeli uważasz, że twoje włosy są wyjątkowo przesuszone i matowe zafunduj im specjalną kurację nawilżającą. Po każdym myciu włosów stosuj lekką odżywkę, natomiast 1–2 razy w tygodniu konieczna jest intensywniej działająca maska odżywcza - nakłada się ją na minimum 10 minut. Pamiętaj aby suszyć włosy chłodnym strumieniem powietrza - dzięki temu będą bardziej lśniące.

2. Włosy bardzo szybko się przetłuszczają

Wystarczy, że nosisz czapkę 2-3 godziny dziennie, aby wymiana tlenowa skóry głowy została zaburzona. Jeśli jej nie nosisz, jest jeszcze gorzej! Skóra wychłodzona na mrozie, a potem nagle ogrzana w ciepłym pomieszczeniu, staje się "zdezorientowana". Jej gruczoły łojowe też! To powód dla którego zimą włosy przetłuszczają się częściej.

Jest kilka rozwiązań tego problemu. Na początku sezonu możesz poprosić fryzjera o wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego, regulującego gospodarkę tłuszczową skóry głowy. Do codzienne pielęgnacji używaj szamponów nakierowanych na konkretny problem.


3. Masz łupież

Łupież, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry - jeśli pojawiają się tylko sezonowo, nie są powodem do zmartwień. Zamiast się tym dręczyć, zrób wszystko, by złagodzić to nieprzyjemne uczucie. Najlepiej 2 razy w tygodniu używaj szamponu z dodatkiem substancji złuszczających naskórek. Być może stosowanie szamponów przeciwłupieżowych okaże się koniecznością podczas każdego mycia – pomyśl wtedy o łagodnych i pielęgnujących np. Head & Shoulders. Natomiast tych o większym stężeniu składników przeciwłupieżowych, np. Nizoral, używaj 1raz w tygodniu.

4. Włosy się elektryzują

Dlaczego po zdjęciu czapki wyglądasz jak podłączona do prądu? Rządzą tu prawa natury. Włos pocierany o sztuczne włókna wytwarza duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które się wzajemnie odpychają. Włosy zniszczone mają więcej ładunków ujemnych niż zdrowe, dlatego są bardziej podatne na elektryzowanie. Czasem wystarczy, że są słabo nawilżone, aby zaczęły się stroszyć. Dlatego po zdjęciu czapki przygładź włosy dłońmi zwilżonymi wodą.

5. Włosy się nie układają

Pod czapką każda fryzura może stracić fason. Jeśli założysz czapkę nawet na lekko wilgotne włosy, to więcej niż pewne, że po jej zdjęciu włosy będą wyglądać mizernie. Jak radzić sobie z tym kłopotem?

  • Nigdy nie wychodź z domu, siłowni czy basenu z niedosuszonymi włosami.
  • Susz je z głową do dołu.
  • Używaj minimalnych ilości kosmetyków stylizacyjnych.
  • Susz włosy chłodnym strumieniem powietrza, przeczesując je palcami i szczotką.
  • Po wysuszeniu spryskaj włosy lakierem.
  • Dobrym pomysłem jest też stosowanie kosmetyków o przedłużonym efekcie stylizacyjnym. Nałóż taki produkt na mokre włosy i wysusz.

Więcej kosmetycznych trików i porad: