POLECAMY

Jak dbać o włosy zimą?

W zimie włosy nie tylko elektryzują się, przetłuszczają i są oklapnięte, ale także często pojawia się na nich łupież. W jaki sposób można zwalczyć łupież zimą? Jak pielęgnować włosy, by skóra głowy nie łuszczyła się, nie swędziała i nie była zaczerwieniona? Jak walczyć ze świądem skóry głowy?
Jak dbać o włosy zimą? fot. Fotolia

Skąd ten łupież?

W zimie wiele z nas nie tylko musi poradzić sobie z problemem elektryzujących i  przetłuszczających się oraz oklapniętych włosów, ale także z atakującym ze zdwojoną siłą łupieżem. Jest to reakcja naszego organizmu na nagłe zmiany temperatury, wyraźnie zmniejszoną wilgotność powietrza oraz noszenie grubych nakryć głowy, które cały czas pocierają o włosy i skórę głowy, powodując jej nadmierne łuszczenie oraz nieprzyjemne swędzenie.

Chociaż walka z łupieżem w okresie zimy, kiedy włosy są wyraźnie osłabione i znacznie mniej odporne, może być trudniejsza i uciążliwa, to mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy uda się go skutecznie pokonać, także zimą!

Po pierwsze: odpowiednia dieta

Musisz pamiętać, że łupież to choroba, której nie pokonasz kilkoma kosmetykami. Wzmożone łuszczenie się i rogowacenie skóry może być spowodowane nie tylko złą pielęgnacją włosa i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także niedoborem pewnych substancji odżywczych w Twoim organizmie.

Z tego też powodu powinnaś zadbać o zmienienie przynajmniej części swoich przyzwyczajeń żywieniowych i rozpocząć wzmożoną suplementację składników regulujących nadmierne wydzielanie sebum, chroniących florę bakteryjną skóry, przyśpieszających łuszczenie zrogowaciałego naskórka i regulujących procesy rogowacenia.

Niezbędne związki odżywcze to między innymi:

  • kwas glikolowy,
  • witaminy z grupy A oraz E,
  • kwas kaprylowy,
  • składniki zawarte w aloesie.

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Jeżeli chcesz pokonać łupież i jednocześnie sprawić, by włosy wciąż wyglądały pięknie, będziesz musiała naprawdę uważnie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne i szampony przeciwłupieżowe.

Kiedy bowiem na dworze panuje mróz, a powietrze w naszych mieszkaniach i miejscach pracy jest suche i gorące od kaloryferów, powinniśmy unikać mocniejszych preparatów, które oddziałują na najgłębsze partie włosów, gdyż może to prowadzić do jeszcze większego ich osłabienia.

Na samym początku możesz sięgnąć po delikatne szampony złuszczające naskórek i regulujące rogowacenie, a dodatkowo nawilżające. Tutaj najkorzystniej będą oddziaływały takie substancje jak:

  • kwas glikolowy i kaprylowy,
  • wyciąg z pestek grejpfruta,
  • wyciąg z ziół szwedzkich,
  • olej z wiesiołka.

Gdy jednak problem łupieżu okaże się o wiele poważniejszy i delikatne kosmetyki przeciwłupieżowe sobie z nim nie poradzą, powinnaś skontaktować się z lekarzem dermatologiem, gdyż dalsze próby działania na własną rękę mogą tylko pogorszyć sytuację. Najprawdopodobniej konieczne będzie zastosowanie środków eliminujących z organizmu drożdżaki, które są główną przyczyną nadmiernego łuszczenia i rogowacenia się skóry. Nie musi to jednak oznaczać, że od razu będziesz skazana na oklapnięte, przesuszone lub przetłuszczone włosy – odpowiednia terapia przeciwłupieżowa ma bowiem na celu także wzmocnienie odporności samych włosów oraz poprawę ich stanu zdrowia

Zobacz też: Cynk - dlaczego włosy go potrzebują?

Zapomnij o zaczerwienieniach i nieprzyjemnym swędzeniu

Łupież to nie tylko osiadające na naszych włosach i sypiące się na ramiona fragmenty zrogowaciałego naskórka, ale także nieestetyczne zaczerwienienia oraz swędzenie o różnej częstotliwości i natężeniu (które wzmagane jest przez pocące się i przegrzane pod grubymi nakryciami włosy).

Eksperci polecają przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego, którego możesz używać do płukania włosów (lub do ich masowania), co powinno skutecznie zniwelować uczucie swędzenia (albo przynajmniej w dużym stopniu je zminimalizować).

Z zaczerwienieniami skóry wywołanymi zmianami łupieżowymi powinny sobie poradzić delikatne szampony przeciwłupieżowe lub dokładne rozprowadzenie na zaczerwienionym obszarze olejku z drzewa herbacianego.

Zimowa pielęgnacja przeciwko łupieżowi

Jeżeli problem nadmiernego rogowacenia skóry nie dotyczy bezpośrednio Ciebie, chciałabyś jednak mieć stuprocentową pewność, że białe płatki, które pojawią się na Twoich włosach w czasie zimy, to tylko spadający z nieba śnieg, powinnaś sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do zimowej pielęgnacji włosów.

Zadbają one nie tylko o zachowanie naturalnej równowagi skóry głowy, ale jednocześnie dadzą Ci gwarancję, że nie będziesz cierpiała z powodu nieprzyjemnego swądu czy też innych negatywnych oznak zaburzenia naskórka na powierzchni głowy.

Zobacz też: Czy łupież jest niebezpieczny dla włosów?

Materiał został przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Na pewno warto też raz w tygodniu stosować maski do włosów. Maski do włosów w przeciwieństwie do odżywek, mają w swoim składzie bardziej skoncentrowane składniki, dzięki czemu bardzo głęboko wnikają w strukturę włosa.
/6 lat temu
Siarka reguluje prace gruczołów łojowych, jest składnikiem keratyny białka skóry włosów i paznokci, dla mnie Sufrin z siarką jest na włosy właśnie najlepszy. Sprawdzony i skuteczny.