Jak dbać o włosy prostowane prostownicą?

Jeśli używasz prostownicy, zadbaj o to, by włosy były należycie chronione przed wysoką temperaturą. Jak to zrobić? Radzi Paweł Matracki, Mistrz Świata Fryzjerstwa Artystycznego OMC Frankfurt 2014, ambasador marki Biovax!

prostownica

fot. Fotolia

Prostujesz włosy? Zadbaj o nie!

Po pierwsze prostownica nie jest urządzeniem codziennego użytku. Po drugie przed każdym jej użyciem należy bezwzględnie zastosować produkt chroniący włosy przed uszkodzeniami powstałymi na skutek działania wysokiej temperatury. Tu najlepiej sprawdzą się produkty w formie płynów dwufazowych o oleistej konsystencji, które otaczają włos ochronnym filmem, tworząc barierę termiczną, a dodatkowo mają lekką formułę i nie powodują sklejania włosów.

Koniecznie zadbaj o to, by włosy przed prostowaniem były czyste, na włosach nie powinno być żadnych pozostałości po środkach do stylizacji, takich jak pianka czy lakier. 

Po trzecie nawilżaj i odżywiaj włosy regularnie. Poza stosowaniem odżywki po każdym myciu włosów, co najmniej dwa razy w miesiącu używaj regenerującej maski. Po każdym użyciu prostownicy na długości i końce włosów zastosuj olejek, np. arganowy – zadba on o odpowiednie nawilżenia włosów, zabezpieczy końce przed uszkodzeniami i dodatkowo wygładzi fryzurę. 

Ważna jest także sama procedura prostowania włosów: Podziel włosy na mniejsze sekcje, każde pasmo przeprasuj prostownicą nie więcej niż dwukrotnie.

Jak wybrać dobrą prostownicę?

Wybór prostownicy jest równie istotny. Na co zwrócić uwagę? Na możliwość regulacji temperatury.

Włosy zniszczone, również na skutek intensywnych zabiegów chemicznych, a także cienkie i delikatne, wymagają zastosowania niższych temperatur podczas prostowania włosów (do 170 0C). Zdrowe włosy, naturalnie kręcone, mogą być „traktowane” zakresem temperatur do 200 0C, natomiast włosy grube, gęste, o mocnym, drobnym skręcie potrzebują temperatur od 200-230 0C.

Równie istotne są płytki, a w zasadzie ich powłoka. Najlepsze będą tytanowo-ceramiczne – gwarantujące trwałość i wygodę stosowania, lustrzane – niezwykle gładkie, zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła, czy diamentowe – odporne na zarysowania, które doskonale prostują włosy trudne do ułożenia o silnym skręcie.

Przydatna jest również funkcja jonizacji, która ogranicza puszenie i elektryzowanie się włosów.

Zobacz też: Redakcja poleca: kosmetyki chroniące włosy przed słońcem!

Zamiast częstego stosowania prostownicy

Kobietom, które często używają prostownicy, polecam rozważenie bardziej trwałych rozwiązań, które ograniczą przesuszenie włosów oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek częstego stosowania urządzenia. Mam na myśli chemiczne prostowanie włosów, które jest zabiegiem jednorazowym, gwarantującym idealne wygładzenie włosów – w tym wypadku istnieje konieczność powtarzania zabiegu na odroście.

Zabieg ten nie jest bardziej inwazyjny niż pozostałe zabiegi chemiczne, a jedynym ograniczeniem do jego wykonania jest to, że włosy nie mogą być rozjaśnione. Efektem są idealnie wyprostowane włosy o pięknym połysku.

Alternatywą dla trwałego prostowania jest prostowanie keratynowe, zwane również nawilżaniem keratynowym. Jest to zabieg mniej inwazyjny, którego efekty utrzymują się średnio do 5 miesięcy i zależą od stopnia skręcenia włosów.

Oba zabiegi sprawią, że codzienne użycie prostownicy będzie bezzasadne, a tym samym ograniczą czas stylizacji i zadbają o zdrowie i piękny wygląd włosów.

Autor: Paweł Matracki, Mistrz Świata Fryzjerstwa Artystycznego OMC Frankfurt 2014, ambasador marki Biovax.

Zobacz też: Najlepsze prostownice

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11 miesięcy temu
przed prostowaniem uzywam z kosswella protective keratin swietnie chroni włosy przed temperatura zawarta w nim keratyna i proteiny pszeniy chronnia włosy doskonale
/3 lata temu
Też uzywam prostownicy ale moja chyba się zepsuła bo zaczyna szarpać i na razie odstawiam, rozgladam sie za czymś nowym i porzadnym (słyszałam o jakiejś super nowści od Remingtona, Protect cos tam ale na razie nie trafiłam na opinie użytkowników). taa naprawde trudno zrezygnowac ze stylizacji mało ktora dziecwzyna ma włosy które się same pieknie układają bez suszarki lokówki czy prostownicy dlatego ważne jest też odżywianie.
/3 lata temu
Prostownicę stosuję mniej więcej raz, dwa razy w miesiącu, ale zawsze dbam o późniejsze nawilżenie włosów. Świetnie sprawdzają się w tym celu maski Biovax. Zawsze dbam, aby zabezpieczyć włosy ochronnym serum przed ich prostowaniem.