Włosy niemowlaka/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Jak dbać o włosy niemowlaka?

Dziecko rodzi się z włosami płodowymi, które po 4 miesiącach wycierają się i na ich miejscu wyrastają nowe. Do mycia włosów niemowlaka powinno się używać bezzapachowego mydła, a do czesania – szczotki z naturalnego włosia. Czy tak małemu dziecku można podcinać włosy? Czy szampony dla dorosłych nadają się do pielęgnacji włosów niemowlęcia?
/ 21.11.2012 11:22
Włosy niemowlaka/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Od włosów płodowych do bujnej fryzury

Dziecko przychodzi na świat z tak zwanymi włosami płodowymi, które po okresie 4 miesięcy ulegają wytarciu, a na ich miejscu pojawiają się nowe.

Włosy niemowląt bardzo często znacznie różnią się więc od tych, które wyrosną na jego głowie za kilka lat. U niektórych gęste i ciemne z wiekiem jaśnieją, u innych jasne po upływie kilku lat ciemnieją i gęstnieją.

Warto również wspomnieć o tym, że włosy niemowlęcia są delikatne i wymagają specjalnej pielęgnacji. W internecie można odnaleźć wiele niesprawdzonych i błędnych informacji na temat tego, jak dbać o włosy małego dziecka. Nadal pokutuje wiele mitów, które wymagają obalenia i wyjaśnienia.

Oto kilka podpowiedzi, jak dbać o włosy maleństwa.

Jak myć włosy niemowlęcia?

Pierwsze mycie włosków malucha może być dla niedoświadczonych rodziców nie lada wyzwaniem.

Warto pamiętać o tym, że do mycia włosów niemowlaka nie powinno się używać szamponów przeznaczonych dla osób dorosłych. Wynika to z faktu, że bardzo łatwo mogłyby podrażnić delikatną skórę maluszka. Najlepiej do tego celu używać bezzapachowych mydełek lub bardzo delikatnych, nie podrażniających skóry szamponów. Plusem takich środków myjących jest to, że z łatwością można je spłukać.

Do mycia włosów niemowlaka nie należy używać zbyt dużej ilości szamponu i mydła, jak również korzystać z pomocy suszarki, która może dodatkowo osłabić włosy malca.

Warto też dodać, że powinno się myć zbyt często włosków dziecka. Jedynie w okresie letnim, kiedy maluch szybciej się poci, można myć jego główkę nawet codziennie bądź co drugi dzień.

Jak czesać niemowlę?

Każde mycie włosków powinno się zakończyć delikatnym ich osuszeniem za pomocą ręcznika. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, aby nie podrażnić skóry dziecka.

Następnie rozczesuje się włosy malucha za pomocą miękkiej szczotki, która powinna być wykonana z naturalnego włosia. Takie czesanie sprawia, że polepsza się ukrwienie skóry głowy i tym samym stymuluje się prawidłowy wzrost włosów.

Kategorycznie zabrania się używania grzebieni do czesania główki niemowlęcia – są one zbyt ostre i z łatwością mogą pokaleczyć jego delikatną skórę.

Zobacz też: Wybieramy szczotkę do włosów dla dziecka

Jak podcinać włosy dziecka?

Z pokolenia na pokolenie przekazywane są pewne mity na temat tego, jak powinno się dbać o włosy dziecka. Jeden z nich dotyczy podcinania czuprynki. Wiele kobiet wierzy w to, że częste podcinanie włosków wpływa na ich szybszy porost. To, jak maluch będzie wyglądał za kilka lat, jest zależne wyłącznie od genów, które przekazali mu rodzice. Nie oznacza to jednak, że nie należy regularnie podcinać długich włosków dziecka.

Należy to robić przed kąpielą, zwilżając delikatnie główkę malucha. Następnie podciąć włosy tak, by nie wpadły dziecku do oczu.

Podczas kąpieli należy zadbać o to, by zostały spłukane ewentualne resztki włosków, które pozostały na ciele dziecka.

Zobacz też: Jakie są najczęstsze choroby włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.