POLECAMY

Jak chronić włosy przed słońcem?

Jak słońce niszczy włosy i dlaczego warto je przed nim chronić? Jak to robić? Czy można suszyć włosy na słońcu?

słońce włosy

fot. Fotolia

Choć je kochamy i zawsze poprawia nam nastrój, to niestety bywa źródłem problemów. Słońce, bo o nim mowa, może mieć bardzo zły wpływ na kondycję naszych włosów. Oczywiście w większości sytuacji wystarczy zdrowy rozsądek. Trzeba po prostu wiedzieć, jak chronić włosy przed promieniowaniem UV i dlaczego warto to robić.

Silne słońce nie jest sprzymierzeńcem naszych włosów

Promieniowanie słoneczne ma swoje dobre i złe strony. Na pewno wprawia nas w pozytywny nastrój, wspomaga produkcję bezcennej witaminy D, ale jego nadmiar niestety szkodzi, i to bardzo. Silne słońce powoduje szybkie płowienie włosów, co w konsekwencji znacznie je osłabia.

Przed silnym promieniowaniem słonecznym włosy powinny szczególnie chronić osoby posiadające cienkie kosmyki z tendencją do przesuszania.

Promieniowanie słoneczne wpływa na rozszczelnianie osłonki włosa zbudowanej z łusek. Dokładnie tak samo dzieje się wtedy, gdy kosmyki farbujemy. Prowadzi to do odsłonięcia kory włosa i niszczenia zawartego w nim białka. Jeśli proces ten trwa bardzo długo, struktura włosa zostanie bezpowrotnie naruszona i kosmyki zaczną się łamać i wypadać.

Ludzkie włosy korzystają z naturalnej ochrony przed promieniowaniem. Jest nią melanina, czyli ich barwnik. Dlatego właśnie mniej narażone na destrukcyjne działanie słońca są włosy ciemne.

Najbardziej charakterystycznym znamieniem uszkodzenia włosów przez promieniowanie UV jest ich blaknięcie. Powodem jest utlenianie się melaniny. Efekt będzie dużo bardziej dokuczliwy, gdy wystawianiu włosów na silne słońce towarzyszą morskie kąpiele.

Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Najprostszy sposób to zakładanie czegoś na głowę. Świetnie sprawdzą się tu słomkowe kapelusze lub przewiewne chusty. Nie polecamy czapek ze sztucznych materiałów, które wzmagają pocenie się skóry głowy i przetłuszczanie się jej.

Osoby chcące kompleksowo zabezpieczyć swoje włosy przed silnym promieniowaniem UV powinny natomiast sięgnąć po specjalne kosmetyki do włosów z filtrami o odpowiednim faktorze. Bez problemu kupimy taki specyfik w każdej drogerii. Mają najczęściej postać kremów. W ich składzie znajdują się różne produkty nawilżające i regenerujące, przede wszystkim ceramidy, kolagen i witaminy z grupy A, B, E, F i H. Bardzo praktyczne w zastosowaniu są mgiełki w sprayu. Wystarczy co kilka godzin spryskać nimi włosy, aby zapewnić im dostateczną ochronę przed słońcem. Jest także coś specjalnego dla osób, które nawet na plaży dbają o efektowne uczesanie. To żele, lakiery i pianki z filtrami UV. Nie tylko pozwolą nam stworzyć dowolną stylizację, ale także ochronią przed szkodliwym promieniowaniem.

Zobacz też: Aromaterapia, czyli regeneracja włosów zniszczonych słońcem!

Pielęgnacja włosów latem

Na wakacjach niekoniecznie chcemy pamiętać o wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych, ale włosom naprawdę warto poświęcić więcej uwagi. Zacznijmy od rzeczy najprostszych. Pamiętajmy, aby po wyjściu z wody nie suszyć kosmyków na słońcu – to tylko potęguje szkodliwe działanie promieniowania. Lepiej jest zaszyć się pod parasolem.

Po powrocie z plaży należy umyć włosy i zaaplikować im regeneracyjną odżywkę. Trzeba to zrobić dokładnie, ponieważ latem włosy znacznie szybciej się brudzą. Jeśli urlop trwa wiele dni, polecamy przynajmniej jednokrotne nałożenie wcierki lub płukanki. Dobrze sprawdzi się też maska odżywcza – naszym włosom naprawdę potrzeba teraz mnóstwa witamin i środków nawilżających.

O włosy latem szczególnie powinny dbać osoby o długich i jasnych kosmykach.

Na koniec bardzo ważna rada. Jeśli farbujesz włosy, przed planowanym urlopem lepiej zrezygnuj z wizyty w salonie fryzjerskim. Dobrze będzie choć na ten czas wrócić do naturalnego koloru, aby nie wzmagać dodatkowo szkodliwego działania promieniowania UV.

Absolutnie niewskazane w okresie letnim jest rozjaśnianie włosów.

Pamiętajmy, że lato to ta pora roku, podczas której najbardziej powinno nam zależeć na pięknym, zdrowym wyglądzie. Na plaży nie ograniczajmy się więc tylko do smarowania olejkami czy kremami samej skóry ciała. Nasze włosy także wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Zobacz też: Skąd się biorą rude włosy u dziecka?

Materiał stworzony przez ekspertów Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)