POLECAMY

Jak chronić włosy przed słońcem?

Lato jest w pielęgnacji włosów trudną porą roku, ponieważ nie znoszą ostrego słońca, klimatyzacji, wiatru, kąpieli w wodzie morskiej i chlorowanej. Sprawdź jak chronić swoje włosy przed słońcem.
Jak chronić włosy przed słońcem?

Słońce powoduje płowienie koloru, zmniejszenie elastyczności, łamliwość, wysuszenie włosów. Oprócz tego kosmyki są narażone na sól lub chlor podczas kąpieli. W efekcie włosy tracą sprężystość i blask. Jeśli zastosujesz nasze rady, Twoje włosy odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.

Stosuj kosmetyki

  • Pamiętaj o kosmetykach do włosów z filtrami UV, które są odpowiednikami kremów z filtrem stosowanych do ciała. Powinny zawierać naturalne składniki, które odżywiają włosy i nie naruszają ich struktury. Przed każdym wyjściem na słońce spryskaj włosy sprayem z filtrem UV, np.: mgiełką, olejkiem. Filtry UV zawierają również niektóre środki do stylizacji. Nie spłukuj ich.

Zobacz także: Jak przygotować maseczkę do włosów suchych i zniszczonych?

Po co Ci szampon, odżywka lub maska przeznaczone do włosów narażonych na promieniowanie słoneczne? Możesz je porównać do balsamu po opalaniu. Regenerują i nawilżają włosy oraz skórę głowy i łagodzą działanie słońca. Zawierają więcej substancji pielęgnujących w porównaniu do zwykłych kosmetyków. Te produkty powinnaś stosować nie tylko w czasie urlopu na plaży, ale także podczas spędzania lata w mieście. Jeśli jesteś bardzo narażona na słońce, wodę morską lub chlorowaną, myj włosy kilka razy dziennie.

  • Po każdym umyciu, powinnaś nałożyć na włosy odżywkę regenerującą. Nie nakładaj jej od czubka głowy, ale trochę niżej, by fryzura nie wyglądała ciężko.
  • Uważaj na wszelkiego rodzaju pianki, żele i lakiery do włosów, ponieważ przesuszają włosy. Ponadto, jeśli nie są przeznaczone do stosowania w lecie, mogą bardziej szkodzić Twoim włosom. Szczególnie uważaj na kosmetyki zawierające alkohol.
  • Pamiętaj, że filtry ochronne działają do momentu zanurzenia włosów w wodzie. Po każdej kąpieli nałóż preparat ochronny.
  • Na plaży długie włosy zepnij w kok, wtedy tylko część z nich będzie narażona na działanie promieni słonecznych.

Rozczesuj włosy

Włosy rozczesuj „na mokro” grzebieniem z szerokimi zębami, zaraz po wyjściu z kąpieli. Nie poplączą się wtedy zbyt mocno podczas suszenia. Jeśli wysuszyłabyś włosy bez wcześniejszego rozczesania, stałyby się łamliwe i matowe. Unikaj szczotek. Na rozczesanych włosach łatwiej rozprowadza się kosmetyki pielęgnacyjne.

Noś kapelusz

Zakładaj kapelusz lub wszelkiego rodzaju chustki, czy czapki, gdy spędzasz wiele godzin na słońcu. Szczególną uwagę na zakrycie głowy powinny zwrócić blondynki, których włosy są cieńsze i łatwiej ulegają zniszczeniu i przesuszeniu, ponieważ zawierają mniej barwnika (melaniny). Ciemne włosy są bardziej odporne na słońce, ponieważ zawierają więcej melaniny.
Utrata koloru znacznie niszczy włosy. Tym bardziej, jeśli włosy są rozjaśniane, działanie promieni słonecznych powoduje ich płowienie. Pamiętaj, że naturalny pigment włosów, chroni je przed słońcem. Włosy farbowane szybciej tracą kolor, a na skutki nie trzeba długo czekać. Jest to utrata połysku i łamliwość.

Zobacz także: Co zrobić, żeby włosy błyszczały?

Unikaj morskiej i chlorowanej wody

Morska i chlorowana woda w połączeniu z promieniami słonecznymi nie jest dobra dla włosów. Jeśli myślisz, że gdy zanurzysz włosy w basenie lub morzu, ochłodzisz głowę i ochronisz ją przed słońcem, jesteś w błędzie. Wiedz, że taki zabieg spłukuje hydrolipidową powłokę ochronną: wolne rodniki uszkadzają wnętrze włosów niszcząc wiązania łańcuchów keratynowych. Potem, podczas suszenia na słońcu uruchamia się reakcja utleniania. Słońce w tym momencie wpływa na włosy jak zabieg rozjaśniania. W efekcie włosy stają się osłabione. Susz włosy w cieniu lub używaj chłodnego nawiewu w suszarce.

Przed kąpielą polej włosy wodą mineralną, która choć trochę ochroni Twoje włosy przed solą lub chlorem.

W miarę możliwości nie mocz głowy. Jeśli lubisz nurkować zakładaj czepek pływacki, a po wyjściu z wody, spłucz włosy pod prysznicem. Powinnaś je także spryskać specjalnym sprayem chroniącym włosy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)