POLECAMY

Wszystko o koloryzacji włosów henną

Henna to naturalny barwnik do koloryzacji włosów. Czy jednak naturalny zawsze oznacza lepszy? Poznaj plusy i minusy farbowania włosów henną! Dowiedz się, jak to właściwie robić!
Wszystko o koloryzacji włosów henną fot. Fotolia

Henna – co to jest?

Henna to naturalny barwnik roślinny. Kupujemy ją w postaci proszku, a przed nałożeniem na włosy odpowiednio przygotowujemy. Henna nie wnika do wnętrza włosa, ale oblepia go z zewnątrz. Dzięki temu często mamy wrażenie, że włosy są grubsze.

Dostępne kolory henny

Dostępne są różne kolory henny – od blondów, przez rude i brązowe, po czarne. Trzeba jednak pamiętać, że jest małe prawdopodobieństwo, że uzyskasz identyczny kolor włosów, jak na plecie. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są twoje włosy i jaki jest ich kolor wyjściowy.

Henna - przygotowanie krok po kroku

Sproszkowaną hennę przygotowujemy w następujący sposób:

 1. Odpowiednią ilość proszku wsyp najlepiej do szklanej albo porcelanowej miseczki (inny materiał miski może nieodpowiednio zareagować z mieszanką i nie uzyskamy oczekiwanego efektu);
 2. Dodaj taką ilość soku z cytryny, żeby uzyskać gęstą konsystencję papki;
 3. Miseczkę owiń folią spożywczą, by nie było dostępu powietrza i otul ręcznikiem, aby utrzymać ciepło. Zimą postaw mieszankę niedaleko kaloryfera (ale nie za blisko) i odczekaj około 8-12 godzin. Latem może to być słońce. Przez ten czas z mieszanki wydzieli się lawson, który odpowiada za koloryzację włosów.
 4. W międzyczasie umyj włosy szamponem, najlepiej bez silikonu, i wysusz je.
 5. Przygotowaną mieszankę nałóż na włosy.
 6. Głowę przykryj foliowym czepkiem lub torebką foliową i owiń ręcznikiem.
 7. Hennę zostaw na włosach na kilka godzin (ok. 5-6). Im wcześniej ją bowiem zmyjesz, tym mniej intensywny i mniej trwały będzie kolor.
 8. Zmyj hennę dokładnie ciepłą wodą, a szamponem bez silikonu (większość szamponów dla dzieci nie posiada silikonu) nie wcześniej niż po dwóch dobach.

Nie zdziw się, że po wysuszeniu włosów, kolor może nie być taki, jak chciałaś. Daj swoim kosmykom kilka dni. Henna, która oblepiła włosy, będzie jeszcze reagować z tlenem i będzie zmieniać swój kolor.

Jeśli nie jesteś pewna, jaki kolor uzyskasz, możesz zrobić wcześniej próbę na pasemku włosów, które znajdują pod spodem, wyciąć niewielki kosmyk włosów z takiego miejsca, żeby nie rzucało się w oczy albo skorzystać z tych włosów, które zostają w szczotce po czesaniu.

Tego nigdy nie rób używając henny

Jeśli używasz henny nigdy:

 • nie dodawaj do proszku albo gotowej mieszanki wrzątku, bo niszczy barwnik;
 • nie nakładaj jej bez rękawiczek, bo zabarwi ci skórę nawet na kilka tygodni;
 • nie rozrabiaj jej z jogurtem, maślanką itp., bo może pojawić się na twoich włosach łupież.

Największe zalety henny

Henna powoduje:

 • ochronę włosów przed promieniami UV (oblepiając je tworzy powłokę ochronną),
 • usunięcie łupieżu,
 • wzmocnienie włosów,
 • reguluje pracę gruczołów łojotokowych,
 • ochronę włosów przed wypadaniem.

Fot. Fotolia

Największa wada henny

Jedną z największych wad henny jest to, że wysusza włosy. Jeśli stan naszych włosów jest bardzo zły, to nie używajmy henny, bo później możemy mieć na głowie siano.

Jak zneutralizować nieprzyjemny zapach henny?

Zapach henny najczęściej utrzymuje się na włosach do jednego lub dwóch myć po jej nałożeniu. Wielu kobietom kojarzy się on z intensywnym zapachem trawy. Możemy ten zapach trochę zneutralizować dodając do henny mocno pachnącą maskę albo odżywkę do włosów.

Pokrycie refleksów

Sporadycznie zdarza się, że jeśli ktoś ma refleksy na włosach, henna (w jaśniejszym niż czarny kolorze) je pokryje w taki sposób, że całe włosy uzyskają jednolity kolor.

Henna niebezpieczna dla fal i loków

Jeśli twoje włosy są falowane albo lekko skręcone, musisz liczyć się z tym, że ich skręt może się znacząco zmniejszyć. Henna delikatnie rozprostowuje włosy, a nie każdemu to odpowiada.

Farba albo henna – wybór na wiele miesięcy

Jeśli decydujemy się na nakładanie na włosy henny, musimy bezwzględnie zrezygnować z tradycyjnych farb. Jeżeli pomalujemy włosy henną, możemy malować już tylko nią do czasu aż odrosną.

Henna oblepia włosy, dlatego nawet jak nałożymy po pewnym czasie farbę, nie wniknie ona w nie równomiernie.

Kolor na wiele miesięcy

Farba jest lepsza od henny pod tym względem, że bez problemu można ją ściągnąć z włosów, jeśli kolor nam wyjdzie za ciemny albo po prostu nam się znudzi. W przypadku henny jest najczęściej tak, że z kolorem, jaki uzyskamy, musimy chodzić tak długo aż odrosną nam włosy. Niewielu fryzjerów podjęłoby się rozjaśniania, bo jest to ryzykowny zabieg, jeśli chodzi o hennę. Często kończy się on uzyskaniem przez klientkę włosów w kolorze zgniłej zieleni.

Henna –jak długo utrzymuje się na włosach

Utrzymywanie się henny na włosach zależy od rodzaju i stanu włosów. Z intensywnego koloru uzyskanego po koloryzacji henną możemy się cieszyć najczęściej do 2-4 myć. Niektórym kobietom (zwłaszcza tym o wysokoporowatych włosach) henna zmywa się już po kilku myciach włosów, pozostawiając nieciekawy rudawy lub czerwonawy odcień.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)