Henna do włosów: naturalna alternatywa dla tradycyjnych farb. Jakie działa i jak ją stosować?

henna do włosów fot. Adobe Stock, 9dreamstudio
Henna do włosów to ziołowa alternatywa dla chemicznych farb. Nadaje intensywny pomarańczowo-czerwony kolor, który utrzymuje się do kilku tygodni, poprawia kondycję pasm oraz odżywia i nawilża skórę głowy. Przeczytaj, jak stosować hennę do włosów, na co uważać i jak dbać o włosy po zabiegu.
Joanna Futkowska / 06.07.2023 13:30
henna do włosów fot. Adobe Stock, 9dreamstudio

Henna to naturalny barwnik otrzymywany z liści rośliny Lawsonia inermis. Była używana od wieków. Stosowano ją m.in. w starożytnym Egipcie, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Zielony puder bogaty jest witaminy A, D i B, potas, wapń, enzymy, a także kwas linolowy i oleinowy.

Naturalna henna nadaje włosom pomarańczowo-czerwony kolor. Jest alternatywą dla chemicznych farb. Oprócz pięknego odcienia henna poprawia też kondycję naszych pasm — głęboko je nawilża, wygładza i nabłyszcza. Stosowanie jest proste — wystarczy przyrządzić pastę według instrukcji na opakowaniu i rozprowadzić równomiernie na całej długości. Dużą popularnością wśród kobiet cieszą się farby od marek: Sattva, Khadi i Venita. 

Planujesz koloryzację henną? Przeczytaj, jak prawidłowo ją stosować, jak długo utrzymują się efekty i jak dbać o włosy po koloryzacji.  

 Spis treści:

  1. Jak działa henna do włosów? 
  2. Jak dobrać kolor henny do włosów?
  3. Jak stosować hennę do włosów?
  4. Jak długo trzyma się henna na włosach?
  5. Czy henną można farbować włosy rozjaśniane?
  6. Czy henna farbuje siwe włosy?
  7. Czy przy farbowaniu henną grozi efekt zielonych włosów?
  8. Jak dbać o włosy po hennie?

Jak działa henna do włosów?

Henna do włosów — efekty:

  • zmiękcza, nabłyszcza i dodaje objętości;
  • nawilża i odżywia skórę głowy;
  • wzmacnia cebulki, dzięki czemu włosy rosną zdrowe i mocne;
  • farbuje włosy na czerwony lub miedziany kolor (ostateczny wynik zależy od  naturalnego koloru, kondycji włosów oraz czasu trzymania);
  • jeśli masz już czerwone lub miedziane włosy, doda im głębi i blasku;
  • na jasnych włosach, henna doda ciepłych refleksów.

Cassia na włosy — naturalny i szybki sposób na regenerację. Jakie daje efekty i jak stosować?

Jak dobrać kolor henny do włosów?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych odcieni henny — od jasnego, słonecznego blondu po głęboką czerń. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Jeśli chcesz jedynie wzmocnić swój naturalny kolor włosów, wybierz odcień jak najbardziej do niego zbliżony. Natomiast, jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny efekt lub zmienić go całkowicie, zdecyduj się na odważniejszy odcień.

Naturalna henna do włosów jasnym włosom nada odcień miedzi, a ciemnym mahoniu.

Jak przyciemnić włosy? Poznaj 6 naturalnych sposobów

henna do włosów
fot. Adobe Stock, DiandraNina

Jak stosować hennę do włosów?

Hennę przygotuj według instrukcji na opakowaniu. Możesz wybrać hennę w proszku, w pudrze lub w żelu.

Hennę nałóż na wilgotne, umyte delikatnym szamponem włosy. Po aplikacji załóż foliowy czepek (aby nie pobrudziła skóry i ubrań) i owiń bawełnianym turbanem lub ręcznikiem. Trzymaj ją od 30 minut do 2 godzin. Im dłużej pozostawisz ją na włosach, tym kolor będzie intensywniejszy.

Henna niestety może uczulać, dlatego, jeśli nigdy nie farbowałaś nią włosów, koniecznie zrób próbę uczuleniową. Posmaruj pastą skórę za uchem, potrzymaj tyle czasu, ile będziesz trzymała na włosach (znajdziesz to w instrukcji na opakowaniu), a potem dokładnie zmyj. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpią żadne reakcje, możesz przystąpić do zabiegu.

Shikakai na włosy: naturalny sposób na wzmocnienie i objętość XL

Jak długo trzyma się henna na włosach?

Efekty koloryzacji henną utrzymują się długo - nawet do kilku tygodniu. Wiele zależy od pielęgnacji, kondycji włosów oraz wybranego produktu.

Czy henną można farbować włosy rozjaśniane?

Lepiej tego nie robić, zwłaszcza jeśli włosy są suche, matowe i łamliwe. Henna może dodatkowo pogorszyć ich stan i nie zafarbuje ich równomiernie.

Czy henna farbuje siwe włosy?

Henna bez problemu pokryje pierwsze siwe kosmyki. Później jednak może nie dać sobie z nimi rady. Siwe włosy są grubsze, bardziej szorstkie i trudniej przyjmują kolor.

Jeśli chcesz zafarbować je na ciepły, miodowy blond, dobrze sprawdzi się np. henna do włosów Senna / Cassia marki Khadi, gdy na ciemniejszy odcień sięgnij po farbę ziołową Indygo.

Czy przy farbowaniu henną grozi efekt zielonych włosów?

Może się to zdarzyć, jeśli chcemy zrezygnować z henny na rzecz farb chemicznych, zwłaszcza rozjaśniających. Wówczas mogą się pojawić zielonkawe refleksy na włosach (szczególnie jeśli henna zawierała domieszkę indygo).

Zielonego odcienia mogą również nabrać włosy po kąpieli w basenie. Przyczyną tego może być miedź ze środków glonobójczych, która utlenia się pod wpływem chloru i przykleja do włosów.

Jak dbać o włosy po hennie?

Włosy farbowane henną potrzebują intensywnego nawilżenia, dlatego wskazane jest stosowanie nawilżających odżywek i masek. Na włosach w dobrej kondycji henna lepiej się trzyma.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.08.2018

Czytaj także:
„Gemini hair”: ta odważna koloryzacja przejmie kontrolę w 2023 roku. Jak wygląda i komu pasuje?
Odcienie rudego - jak wybrać najlepszy i komu pasują włosy w tym kolorze?

Redakcja poleca

REKLAMA