Grzybica skóry głowy - jak ją leczyć?

Grzybica to bardzo agresywna i zakaźna choroba skóry głowy. Kiedyś kojarzona wyłącznie z zaniedbaniami higienicznymi, obecnie wiadomo, że najczęściej jest to silne schorzenie zakaźne.
/ 31.08.2010 14:17
Grzybica skóry głowy - jak ją leczyć?

Najczęściej mamy do czynienia z zarażaniem się między ludźmi (czynnik etiologiczny - dermatoflt antropofilny), rzadziej człowiek zaraża się od chorego zwierzęcia (czynnik etiologiczny – dermatoflty zoofilne).

Każda grzybica wymaga natychmiastowego leczenia farmakologicznego i to środkami zarówno doustnymi, jak również miejscowymi, które są wydawane wyłącznie na receptę.

Grzybice mają różne objawy i skutki – grzybica drobnozarodnikowa i strzygąca powodują, że włosy łamią się tuż przy skórze, pojawiają się wcześniej ogniska zapalne. Te dwa rodzaje grzybicy po wyleczeniu nie pozostawiają łysych miejsc – chyba, że zaniedbanie choroby doprowadziło do wtórnych zmian zapalnych. 

Zobacz także: Jak sobie poradzić ze swędzącą skórą głowy?

Natomiast grzybica woszczynowa (charakterystyczne są szarożółte strupy o średnicy około 1 centymetra mocno wrośnięte w skórę) pozostawia po sobie duże blizny, w których zarośnięte są mieszki włosowe i nie ma możliwości by na bliznach kiedykolwiek włosy odrosły.

Grzybicę i jej rodzaj może rozpoznać dermatolog i to po specjalistycznym badaniu, które należy zrobić jak najszybciej, gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany na skórze głowy, a jakby ucięte połamane włosy niemal przy nasadzie są praktycznie pewną informacją, że skóra głowy została zaatakowana tą groźną i bardzo zakaźną chorobą.

Zobacz także: Sposoby na wypadające włosy

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.10.2012 19:28
Hej , ja też chyba zaraziałam się od kota ;/ jestem załamana skontaktuj się ze mną czarnuleczka7@interia.pl
/25.07.2012 23:59
witam, zarazilam sie grzybem od kota mcrosporum canis ,mam 2 ogdniska zaplne pod broda , 1 na rece i 1 na udzie . czy to sie moze przeniesc na wlosy blagam o pomoc... :( mam krotkie wlosy wiec nie wiem jak moge sprawdzic czy wlosy sa ulamane, bo sa dosc krotkie..