Szczotka, grzebień, nożyczki/fot. Fotolia

Grzebień czy szczotka do włosów – co lepsze?

Szczotka i grzebień – na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że są to akcesoria, które spełniają dokładnie tą samą funkcję i oprócz budowy niczym się nie różnią. Okazuje się jednak, że szczotka i grzebień mają nieco inne przeznaczenie. Co więc lepiej wybrać do czesania włosów?
/ 30.07.2012 12:05
Szczotka, grzebień, nożyczki/fot. Fotolia

Kiedy sięgnąć po szczotkę?

W zależności od swojej budowy i materiałów wykonania, szczotka może służyć zarówno do rozczesywania włosów, jak i do ich wstępnego modelowania i układania.

Jaką szczotkę wybrać?

  • Szczotki płaskie idealnie sprawdzą się w przypadku rozczesywania kosmyków i wtedy, kiedy nie potrafimy dać sobie rady z kołtunami;
  • jeśli mamy delikatne i zniszczone włosy, powinniśmy postawić na szczotkę z kuleczkami na końcach. Takie kuleczki chronią strukturę włosa oraz skórę głowy przed podrażnieniami, gwarantując jej jednocześnie masaż, który korzystnie wpływa na ukrwienie i pobudza tempo wzrostu włosa;
  • jeżeli posiadamy włosy ze skłonnością do przetłuszczania lub elektryzowania się, przyda nam się szczotka z włosia naturalnego;
  • kiedy zależy Ci na zakręceniu lub podniesieniu włosów u nasady, wtedy powinniśmy zdecydować się na szeroką, okrągłą szczotkę, która idealnie sprawdza się we wstępnej stylizacji pasemek. Rozczesując przy jej pomocy włosy od strony wewnętrznej i zmierzając od mieszków w stronę końcówek, osiągniemy naturalny i długotrwały efekt zwiększenia ich objętości oraz wspomnianego przed chwilą podniesienia.

Czy grzebień jest mi w ogóle potrzebny?

Spora część kobiet (szczególnie długowłosych) wychodzi z założenia, że grzebień nie jest im w ogóle potrzebny. Są jednak takie sytuacje, kiedy szczotka do włosów, nawet ta najdelikatniejsza, nie będzie odpowiednia do rozczesania naszych kosmyków (np. w przypadku włosów mokrych lub wilgotnych). Gdybyśmy sięgnęły w takiej sytuacji po szczotkę, mogłybyśmy przy rozczesywaniu wyrwać wiele włosów i tym samym pogorszyć ich kondycję oraz wygląd. Warto więc sięgnąć wtedy po grzebień posiadający grube i szeroko rozstawione „zęby”.

Grzebień jest także niezwykle przydatnym akcesorium stylizacyjnym – jeśli chcesz natapirować włosy, koniecznie sięgnij po taki, który posiada dużą ilość gęsto ułożonych i cienkich ząbków.

Jeżeli nie chcesz uszkodzić włosów, musisz jednak pamiętać o tym, że najlepiej zakupić grzebień drewniany, wykonany z naturalnych materiałów. Grzebień metalowy może bowiem bardzo silnie podrażnić skórę głowy, natomiast grzebienie z plastiku i innych sztucznych materiałów mogą doprowadzić do depolaryzacji jonów w strukturze włosa, powodując ich większą podatność na elektryzowanie się (szczególnie w okresie zimowym).

Zobacz też: Jak wybrać dobrą szczotkę do włosów?

Szczotka i grzebień kontra typ włosów

Po szczotkę niezaprzeczalnie powinniśmy sięgać częściej niż po grzebień, szczególnie dlatego, że w większości przypadków będzie ona dla naszych włosów bezpieczniejsza i będzie je narażała na mniejsze uszkodzenia.

Grzebień natomiast dobrze sprawdzi się u osób, które mają krótkie i nietypowe fryzury, a także u tych, których włosy są rzadkie i nierównomiernie się układają. W ich przypadku szczotka mogłaby tylko niepotrzebnie poszarpać kosmyki i spowodować jeszcze większe wypadanie włosów.

Zobacz też: Czy wiązanie włosów może je zniszczyć?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.