POLECAMY

Golenie brzytwą – czy to przeżytek?

Golenie zarostu za pomocą brzytwy to rytuał, który ma rzesze zwolenników. Dlaczego golenie brzytwą jest dla wielu panów lepsze niż tradycyjne usuwanie owłosienia? Jak używać brzytwy? Czy warto golić się brzytwą „pod włos” czy lepiej „z włosem”?
Golenie brzytwą – czy to przeżytek?

Golenie niczym rytuał. Brzytwa coraz modniejsza?

Od niedawna obserwuje się wzrost zainteresowania goleniem brzytwą. Coraz więcej młodych mężczyzn i dojrzałych panów sięga po akcesoria do golenia, które były używane przez naszych dziadków czy pradziadków. Ta niecodzienna moda znajduje jednak coraz szersze grono zwolenników, dla których golenie staje się dzisiaj swoistym rytuałem, a nie tylko codzienną koniecznością.

Powrót do korzeni. Jak używać brzytwy i dlaczego warto?

Takie pozytywne nastawienie do, wydawałoby się, już archaicznego urządzenia ma swoje uzasadnienie. Po pierwsze golenie brzytwą nie sprowadza się tylko do usunięcia zarostu, ale poprzedzone jest całym rytuałem przygotowania urządzenia. Przed goleniem należy brzytwę naostrzyć za pomocą osełki oraz wypolerować, używając pasa. Sam proces wymaga wprawy, aby bezpiecznie i bez podrażnień usunąć włosy.

Drugim znaczącym argumentem za powrotem do korzeni, to znaczy sprawdzonych ostrzy, jest niezniszczalność tego urządzenia. Brzytwa kupiona raz może służyć właścicielowi przez wiele lat. Poza tym brzytwę właściciel własnoręcznie ostrzy i suszy tylko za pomocą siły swoich mięśni. Nie trzeba dodatkowo inwestować w wymienne nożyki, żyletki czy inne akcesoria. Ze względów ekonomicznych na pewno taka inwestycja zwróci się bardzo szybko.

Dodatkowymi zaletami korzystania z brzytwy jest prostota jej używania oraz konserwacji. Przed goleniem trzeba nałożyć krem do golenia na twarz i jednym sprawnym ruchem  przejechać brzytwą – włosy szybko znikną, a ich pozostałości można usunąć z brzytwy pod strumieniem wody lub przesuwając papierem po brzytwie. Nie może być mowy o wyciąganiu niechcianych włosów z nożyków czy zastanawianiu się, czy należy wymienić ostrza.

Golenie w praktyce. Z włosem czy pod włos?

Początkujący amatorzy golenia brzytwą powinni zrezygnować z golenia włosów „pod włos” i skupić się na goleniu „z włosem”. Dopiero po nabraniu doświadczenia można zaryzykować golenie obiema technikami. Taka metoda wymaga jednak dużego wyczucia pod względem dopasowania nacisku brzytwy oraz kąta golenia.

Trzeba pamiętać, że golenie policzków jest łatwiejsze niż brody, gdzie nietrudno o podrażnienia. Jeżeli brzytwa jest naostrzona, może okazać się, że golenie pod włos stanie się niemożliwe i będzie za każdym razem niosło ryzyko zranienia skóry.

Zobacz też: Poradnik golenia zarostu dla mężczyzn

Dobroczynne działanie pędzla. Jak dobrać odpowiednie mydło?

Warto zwrócić uwagę na dobroczynne walory pędzla, którym nakłada się piankę do golenia przed użyciem brzytwy. Taki masaż twarzy przy pomocy pędzla doskonale pielęgnuję delikatną i podrażnioną skórę twarzy. Przesuwanie pędzlem sprawia, że skóra staje się zmiękczona, a pory dokładnie oczyszczone – obniża to ryzyko powstawania infekcji czy podrażnień skóry. Golenie staje się wówczas mniej inwazyjne. 

Mydło służące do golenia powinno się wybrać starannie: musi bazować na naturalnym składnikach oraz dobrze się pienić,  tak aby bez trudu można je było rozprowadzić po twarzy z zarostem.

Mydło rozrabia się w metalowej miseczce i  nakłada na twarz.

Polerowanie brzytwy. Jak ostrzyć ostre ostrze?

Aby przygotować brzytwę do golenia, trzeba ją wypolerować. Najlepiej zrobić to na gładkiej części pasa. Poza tym niektórzy użytkownicy brzytwy przeciągają kilka razy brzytwę pastą chromową lub grafitową, dopiero potem polerują na pasie, a następnie na czystym skórzanym pasie.

Technik polerowania brzytwy jest kilka. Wieloletni użytkownicy twierdzą, że polerowania na pasie skórzanym nie ma sobie równych na przykład w porównaniu z pasem papierowym. Początkujący powinni, jak twierdzą profesjonaliści, zostawić polerowanie za pomocą pasty, tylko ćwiczyć na czystym pasie, dbając, aby była jak najgładsza, bo tylko taka nie podrażni brzytwy.

Poza tym brzytwa musi być dobrze naostrzona, a jej użytkownik ostrożny, tym bardziej, że bezpieczeństwo użytkowania brzytwy będzie rosło z każdym następnym razem jej używania.

Zobacz też: Czy golenie wzmacnia włosy?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Absolutnie to nie jest przeżytek, zobaczcie - http://www.fryzomania.pl/category/proba2 To dalej jest wykorzystywane, tylko kwestia chęci i umiejętności stosowania tego.
/4 lata temu
Dlaczego golenie brzytwą jest dla wielu panów lepsze niż tradycyjne usuwanie owłosienia? Golenie brzytwą w swej istocie jest tradycyjną metodą usuwania zarostu.
/5 lat temu
"Początkujący powinni, jak twierdzą profesjonaliści, zostawić polerowanie za pomocą pasty, tylko ćwiczyć na czystym pasie, dbając, aby była jak najgładsza, bo tylko taka nie podrażni brzytwy." Ktoś poleciał skrótem myślowym