Fryzury półdługie - jak o nie dbać, żeby wyglądały świetnie fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Fryzury półdługie - jak o nie dbać, żeby wyglądały świetnie

Chcesz, by twoja fryzura wyglądała super? Oto 13 przykazań pielęgnacji – pomogą ci utrzymać włosy w doskonałej formie.
Joanna Futkowska / 06.02.2019 12:03
Fryzury półdługie - jak o nie dbać, żeby wyglądały świetnie fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Włosy rosną około centymetra na miesiąc. Łatwo więc policzyć, że by sięgnęły do ramion, muszą rosnąć 2-3 lata. W tym czasie myjemy je, suszymy, szarpiemy przy czesaniu, poddajemy różnym zabiegom, na przykład farbujemy lub co gorsza rozjaśniamy. Daje im się też we znaki słońce, wiatr, mróz i suche powietrze w pomieszczeniach. Nie ma się więc co dziwić, że włosy półdługie mogą być trochę zniszczone, mieć przesuszone końcówki, plątać się i sprawiać trudności przy rozczesywaniu. Poznaj sposoby, by tych problemów uniknąć.

Przykazania pielęgnowania

1. Do mycia włosów wybieraj szampony nawilżające lub regenerujące, które zapobiegną  ich przesuszeniu. Pomogą zachować sprężystość i zdrowy połysk.

2. Po umyciu nałóż na włosy odżywkę i zanim ją spłuczesz, rozczesz włosy. To ułatwi ci zadanie, a włosom oszczędzi szarpania. Do rozczesywania najlepiej użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnej szczotki (np. typu Tangle Teezer).

3. Kończąc mycie, spłucz włosy (a zwłaszcza ich końcówki) chłodniejszą wodą. Ciepło rozchyla łuski włosów, a wtedy pasma stają się słabsze, robią się też matowe i szorstkie. Natomiast chłód domyka łuski i włosy są gładsze, bardziej lśniące.

4. Olejki i jedwab do włosów wcieraj w końcówki włosów, w ten sposób ich nie obciążysz, a zabezpieczysz i "naprawisz" ich najstarsze i najbardziej narażone na zniszczenie fragmenty.

5. Raz w tygodniu zrób włosom maseczkę. Jeśli masz cienkie włosy, które po maseczce są przyklapnięte, nałóż ją tylko na same końce.

Zobacz najmodniejsze fryzury półdługie na 2019 rok!

6. Po umyciu nie trzyj włosów ręcznikiem, tylko lekko wyciśnij z nich wodę dłońmi, owiń je ręcznikiem i pozostaw tak przez jakiś czas, by materiał wchłonął jak najwięcej wody.

7. Przed rozczesaniem mokrych włosów, spryskaj je kosmetykiem ułatwiającym rozczesywanie. Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego rozczesywanie zacznij od ich końcówek i stopniowo posuwaj się w górę.

Krótkie fryzury – katalog z 55 propozycjami cięć

8. Nie kładź się spać z mokrymi włosami, bo wtedy ich łuski ulegają uszkodzeniu.

9. Kiedy tylko możesz, nie używaj suszarki, a jeśli suszysz nią włosy, nie używaj najgorętszego nawiewu.

10. Zabezpiecz włosy kosmetyki termoochronnymi, jeśli już używasz "gorących" urządzeń do stylizacji (prostownicy, lokówki). Niektóre z nich pod wpływem temperatury wbudowują się nawet w strukturę włosów, wzmacniając je i wygładzając.

11. Chroń włosy przed słońcem, które wysusza je i niszczy. Latem, gdy wychodzisz na słońce, zawsze chroń je kosmetykiem z filtrem lub kapeluszem.

12. Podcinaj końcówki. Dzięki temu fryzury półdługie będą zawsze zadbane. I chociaż od tego włosy nie będą szybciej rosły, będą za to zdrowsze. Jeśli będziesz to robić systematycznie, nie zniszczą się na tyle, by trzeba było ściąć więcej.

13. Nie wiąż włosów zbyt mocno w jednym miejscu gumką, bo to je niszczy. Do ich spinania lepsze będą klamry lub spinki.

Zobacz też:Fryzura bob nadal modna! Zobacz katalog zdjęćNajmodniejsze fryzury z długich włosów