Fryzury dla dziewczynek - radzi stylista

Dziewczynka powinna mieć naturalną, klasyczną fryzurę, która będzie przede wszystkim wygodna. Zobacz jak dbać o włosy dziecka, by były silne i zdrowe oraz jak przygotować fryzurę na ważną okazję.

 Dziewczynka powinna mieć naturalną, klasyczną fryzurę, która będzie przede wszystkim wygodna – podkreśla Oskar Bachoń, hair & make-up designer. I radzi, jak dbać o włosy dziecka, by były silne i zdrowe oraz jak przygotować fryzurę na ważną okazję.

Zobacz też: Fryzura komunijna - jak zrobić kłosa (video)

Fryzury dla dziewczynek - radzi stylista

Fot. Fotolia

Jakie fryzury polecasz dla dziewczynek?
- Najłatwiejsze w utrzymaniu. Takie, które nie absorbują i nie przeszkadzają w zabawie. I bez udziwnień, wygoleń i asymetrii. Proponuję proste cięcia.

Włosy długie czy krótkie – bardziej praktycznie?
- Większość dziewczynek zapuszcza włosy do pierwszej komunii. Takie włosy dobrze jest strzyc tak, by można je było spiąć czy związać gumką. Jeśli dziecko woli krótsze – niech wybierze na przykład boba w stylu tytułowej bohaterki filmu „Amelia”.

Czy włosy dziecka różnią się od włosów dorosłej osoby?
- Nie, w żaden istotny sposób. Są jednak delikatniejsze i bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Kiedy dziecko jest malutkie i włoski szybko się wycierają, warto je regularnie ścinać co 2-3 miesiące, żeby równo rosły.

Czy warto ścinać włosy malucha częściej, by były mocne?
– Wbrew popularnej opinii, ścinanie włosów nie sprawi, że będą bardziej gęste i mocniejsze. Gęstość i grubość włosa to kwestia indywidualna, najbardziej uzależniona od genów. Oczywiście, możemy i powinniśmy je wzmacniać odpowiednią pielęgnacją.

A jak pielęgnować włosy dziecka?
- Nie należy ich obciążać kosmetykami i zabiegami stylizacyjnymi. Lokówki, prostownice, pianki i lakiery to męka dla delikatnych włosków. Nadmierne stosowanie środków do pielęgnacji też nie jest wskazane. Wystarczy odżywka w spray'u na końce i regularne przeczesywanie.

Które fryzury polecasz dla małych dziewczynek na ważne okazje, jak Pierwsza Komunia Święta?
- Po pierwsze, nie róbcie z małej dziewczynki miniaturowej panny młodej! Na Pierwszą Komunię i na inne ważne okazje proponuję maksymalną prostotę. Rozpuszczone, wypielęgnowane włosy i wianuszek z naturalnych kwiatów będą najpiękniejszą ozdobą. Dobrze wyglądają też francuz, kłos czy prosty warkocz. Podkreślają naturalny urok dziecka.

A inne dodatki – spinki, wsuwki z ozdobami?

- Moim zdaniem są niepotrzebne i spokojnie można z nich zrezygnować. Koraliki czy kokardki oraz wsuwki będą tylko dziecku przeszkadzać i powodować dodatkowy stres a wcale nie upiększą, wręcz przeciwnie – zrobią z dziewczynki sztuczną lalkę.

Czy funkcjonuje pojęcie trendów w stylizacji dzieci?
- Nie wiem i nie podpowiem, co w tym sezonie „jest modne” z fryzur komunijnych czy dziecięcych w ogóle, bo denerwuje mnie stosowanie takiego określenia do dzieci. To ukobiecanie małej dziewczynki na siłę. W tym wieku najcenniejsza jest naturalność i beztroska.

Pomysły na fryzury i upięcia komunijne (ale nie tylko), znajdziecie tutaj:

5 uroczych fryzur dla dziewczynek!

Fryzury dla dziewczynek na Pierwszą Komunię

Fryzury na Pierwszą Komunię Świętą

Wypowiedzi: Oskar Bachoń / Hair & Make-up Designer, materiały prasowe Media Kobiet