Chcesz kupić farbę do włosów? Musisz o tym wiedzieć!

Wybór farby do włosów to trudna sztuka, zwłaszcza, że producenci wciąż mają dla nas nowe propozycje. Którą z nich wybrać?
Joanna Futkowska / 11 miesięcy temu
Chcesz kupić farbę do włosów? Musisz o tym wiedzieć! fot. ONS.pl

Najważniejsze informacje o farbie znajdziesz na opakowaniu. By ułatwić ci zadanie wzięliśmy pod lupę te naprawdę najistotniejsze. Jak je czytać?

5 zasad, o których musisz pamiętać przy koloryzacji włosów

1. Informacja o amoniaku

Składnik ten rozchyla łuski, by pigment wniknął do wnętrza włosa. Ale amoniak podrażnia skórę, więc coraz więcej farb go nie zawiera. Producenci często chwalą się tym na opakowaniach.

Ale uwaga! Chemiczna farba do trwałej koloryzacji musi rozchylić łuski włosów, by dotarł tam kolorowy pigment. Musi więc mieć jakiś składnik, który to zrobi. Dlatego w takich farbach amoniak zastąpiono inną substancją, np. Monoetyloaminą (skrót MEA). Ma ona podobne właściwości do amoniaku, ale jest łagodniejsza i pozbawiona ostrego zapachu.

2. Numer i nazwa koloru

Wiele farb do włosów oprócz nazwy koloru ma też numer. To pomoc dla osób, które farbują włosy u fryzjera, ale między jednym zabiegiem a drugim chcą zrobić sobie odrosty w domy. Niektóre firmy (np. Wella, L’Oreal) mają drogeryjne odpowiedniki farb profesjonalnych i numer pomoże ci je odnaleźć.

Jednak uwaga! Zdarza się często, że kolor “z drogerii" wychodzi nieco ciemniejszy niż ten uzyskany w salonie. Dlatego zanim kupisz farbę, warto zasięgnąć porady fryzjera.

3. Kolor z opakowania

Pokazuje tylko przybliżony rezultat, jaki możesz uzyskać. Na włosach kolor wychodzi na ogół trochę ciemniejszy i może mieć zupełnie inny odcień. Największe szanse na zbliżoną tonację mają te osoby, które nakładają na włosy farbę w naturalnym kolorze. W pozostałych przypadkach uzyskany odcień może nas bardzo zaskoczyć.

4. Dodatkowe informacje

Na opakowaniu znajduje się ich trochę. Zawsze warto sprawdzić czy:

  • Dodano do farby odżywkę. Jeśli nie musisz koniecznie zaopatrzyć się w nią sama.
  • W opakowaniu znajduje się aplikator do farby – jeśli nie trzeba kupić pędzel do jej nakładania i przygotować ceramiczną lub szklaną miseczkę do jej rozrobienia
  • Jeśli masz siwe włosy, zorientuj się czy farba, którą chcesz kupić je pokrywa. Nie wszystkie to robią dobrze, nawet jeśli są trwale koloryzujące.

Co jeszcze warto wiedzieć kupując farbę?

Radzi Agnieszka Płusa, właścicielka autorskiego zakładu fryzjerskiego:

  • Jeśli wahasz się między dwoma odcieniami, wybierz jaśniejszy. W praktyce kolor za zazwyczaj wychodzi ciemniejszy od tego, który jest na opakowaniu.
  • Wybierając odcień farby blond, zdecyduj się na najbardziej zbliżony do twojego naturalnego.
  • Jeśli chcesz znacząco zmienić kolor w domu, rób to stopniowo. Nawet jeśli z blondynki zamierzasz zmienić się w brunetkę, na początek lepiej wybierz odcień najbliższy twojemu odrostowi.
  • Przy długich włosach kup dwa opakowania farby. Preparatu koloryzującego nie wolno oszczędzać. Jeśli będzie go za mało, kolor może nie wyjść dobrze. Dlatego warto nałożyć go nawet zbyt obficie.

Więcej na temat włosów:

Farbujesz włosy? Sprawdź, jak to robić, by były zdrowe i miały piękny odcień
Masz szorstkie, sztywne i łamliwe włosy? Próbowałaś tego?
Ta fryzura jest zawsze na czasie! Bob znów podbija nasze serca

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 miesięcy temu
U mnie najlepiej sprawdza się cameleo omega, nie mam po niej zniszczonych włosów, sa miękkie i nawilżone a kolorki mają mega
/8 miesięcy temu
Sama nie kuouje farb do fryzjerki chodzę na malowanie. Ona do salonu kupuje farby z revlona z hologramem. Kolory fajne ma i ładnie wyglądają na włosach. Dodatkowo te farby amoniaku nie zawierają co na plus dla włosów
/10 miesięcy temu
ja już 3 raz farbowałam się naturalnymi farbami z organicznewlosy.pl i jestem zdziwiona, że tak fajnie mogą kryć bez niszczenia włosów. zazwyczaj po farbowaniu moje włosy robiły się szorstkie a tu tego nie ma.