POLECAMY

Farby do włosów

Czy są farby mniej i bardziej niszczące włosy?
Czy są farby mniej i bardziej niszczące włosy?
Zuzanna

Rosnące zainteresowanie farbowaniem włosów wymusiło na producentach tych preparatów wprowadzenie na rynek kosmetyków, które nie będą mocno niszczyć włosów, dzięki czemu będziemy mogli je stosować częściej i dłużej.

Obecnie wybierając w drogerii preparat koloryzujący włosy mamy naprawdę ogromny wybór!
Najmniej niszczące włosy są tak zwane szamponetki, czy też szampony koloryzujące. Znajdziemy je najczęściej w formie saszetek w każdej drogerii. Zawierają one mało związków chemicznych, które odpowiedzialne są za nadanie trwałego kolorytu – dzięki czemu nie niszczą włosów. Niestety, kolor utrzymuje się jedynie do kilku myć, tym sposobem trudno również pokryć siwe włosy. Na dłużej wystarczy nam preparat koloryzujący zmywalny po około 24-30 myciach (w zależności od producenta). Preparaty te nie zawierają szkodliwego amoniaku, natomiast często w swoim składzie posiadają kompleksy odżywcze, które pielęgnują włosy i zapewniają im piękny połysk na długo po zakończonej koloryzacji. Jednak pomimo wielu zalet, kosmetyki te nie pokrywają w 100% siwych włosów, trudno jest nimi również diametralnie zmienić kolor włosów – zmiana może dotyczyć maksymalnie dwóch tonów.

Najskuteczniejsze i najtrwalsze są tradycyjne farby do włosów. Doskonale pokryją one siwe włosy, odrosty oraz zapewnią trwały kolor na wiele tygodni. Niestety, wiąże się to ze zniszczeniem włosów, chociaż nowoczesne farby do włosów nie zawierają już tylu szkodliwych związków chemicznych i można je regularnie stosować pod kontrolą fryzjera.

Ostatni rodzaj farb do włosów, to ziołowe preparaty, które w swoim składzie zawierają pigmenty pochodzenia roślinnego – na przykład hennę czy rubinę. Dzięki ich składowi nie niszczą włosów, jednak gama kolorystyczna jest dość ograniczona, ponadto trudno nimi diametralnie zmienić barwę o kilka tonów, a kolor, podobnie jak w przypadku szamponów koloryzujących, utrzymuje się kilka tygodni.

Agnieszka Obstawska - trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

www.handsomemen.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Jeżeli jest konieczność stosowania farb do włosów bo co jakiś czas bo powstają odrosty.to w końcu jest w jakiś stopniu szkodliwość oddziaływania.Ja stosuję preparaty ziołowe,już od jakiegoś czasu tak jak henna i jestem bardzo zadowolona.