POLECAMY

Farbowanie włosów w domu

Marzy ci się zmiana koloru włosów, ale nie chcesz iść do fryzjera? Poradzisz sobie sama, bo nowoczesne farby do włosów są naprawdę proste w użyciu!
Farbowanie włosów w domu
Samodzielna zmiana koloru włosów to nie tylko frajda, ale i precyzyjny zabieg. Warto więc wiedzieć o nim wszystko, by nie popełnić błędu.

Jak umiejętnie dobrać odcień do karnacji?

Panie o ciepłej karnacji powinny szukać kolorów w ciepłej gamie farb: złocisty blond, miodowy, miedziany, czekoladowy. Dla kobiet o zimnej karnacji odpowiednie kolory to: popielaty blond, rubin, mahoń, wiśniowy, ciemny brąz, czarny. Młodsze panie mogą wybierać barwy żywsze, mocniejsze. Starsze – bardziej stonowane. Ciemne i ostre kolory wyostrzają rysy twarzy, dodają lat.

Jak sprawdzić, czy farba nie uczula?
Próbę uczuleniową robimy na dwa dni przed użyciem produktu, stosując się ściśle do zaleceń podanych w instrukcji. W zgięciu łokcia lub za uchem nanosimy odrobinę farby. Po 20 minutach zmywamy ją. Jeśli skóra zareaguje zaczerwienieniem, pieczeniem, lepiej zmienić preparat.

Czy kolor będzie jaśniejszy, jeśli zmyję farbę wcześniej?
Radzimy trzymać się instrukcji, bo możemy być niemile zaskoczone rezultatami. Proces farbowania odbywa się etapami. Skrócenie czasu koloryzacji może sprawić, że jeden z nich zostanie pominięty. Efektem bywa nierówny kolor lub jego brak.

Co zrobić, gdy kolor wyjdzie nie taki jak trzeba?
Najrozsądniej będzie szukać ratunku u fryzjera. Jeśli odcień wyszedł zdecydowanie za ciemny, specjalista może rozjaśnić fryzurę np. pasemkami. Gdy niepożądany efekt przyniosło rozjaśnianie (np. zamiast świetlistego blondu otrzymałaś żółte pasma), najpierw spróbuj umyć głowę szamponem zapobiegającym żółknięciu włosów. Jeśli to nie pomoże, pójdź do fryzjera. Możliwe, że będzie potrzebny zabieg dekoloryzacji i ponownego farbowania. Kładąc sama nową farbę, ryzykujesz, że włosy staną się zielone!

Czy można farbować włosy podczas okresu?
Kiedyś rzeczywiście panował taki pogląd, bo w czasie menstruacji gruczoły skóry głowy uwalniają więcej łoju i farba trudniej się przyjmuje. Jednak dzisiejsze preparaty są tak nowoczesne, że fryzjer zawsze uzyska kolor, jaki sobie wymarzyłyśmy.

Czy można samemu zrobić balejaż?
Tak, trzeba tylko kupić zestaw zawierający farbę do pasemek, czepek z dziurkami i rękawiczki. Farbę należy połączyć w miseczce z wodą utlenioną, a na suche włosy włożyć czepek. Po wyciągnięciu szydełkiem przez dziurki pasemek nakłada się na nie szczoteczką farbę. Warto poprosić o pomoc koleżankę, bo samemu trudno ufarbować włosy z tyłu.

Czy brunetka może rozjaśnić włosy na blond?
Silne rozjaśnienie jest skomplikowanym zabiegiem, wymaga użycia dekoloryzatora. Lepiej więc powierzyć taki zabieg fryzjerowi. W domu można rozjaśnić włosy o 2–3 tony.

Czy farby roślinne są zdrowsze niż chemiczne?
Tak, bo w przeciwieństwie do chemicznych nie wnikają w głąb włosów, nie zmieniają ich struktury, a jedynie pokrywają. Kupisz je w drogeriach i sklepach zielarskich. Henna (chna) farbuje na rudo, basma – na czarno. Proszek wystarczy zmieszać z wrzątkiem do konsystencji papki, a po ostudzeniu nałożyć na umyte włosy. Po 30–40 minutach papkę zmywamy. Niestety, trudno przewidzieć, jaki otrzymamy kolor.

Czy po koloryzacji można użyć henny?
Jeśli włosy są świeżo farbowane, barwienie henną nie jest wskazane, bo naturalny barwnik nie zadziała. I odwrotnie, jeśli wcześniej stosowałaś hennę, poczekaj ok. 2 miesięcy.

Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)