reklamacje u fryzjera

Farbowanie włosów w ciąży – czym grozi?

Czy w ciąży można farbować włosy i wykonywać trwałą ondulację? Sprawdź, czy te zabiegi mogą zagrażać dziecku!
/ 13.05.2016 13:48
reklamacje u fryzjera

Farbowanie włosów w ciąży – tak czy nie?

Ten temat budzi sporo kontrowersji, ale jednak przeważa opinia, że w ciąży włosów się nie farbuje. Przynajmniej nie w pierwszym trymestrze, gdy zawarty w farbie amoniak może przenikać do łożyska. Ryzyko jest niewielkie, ale dla własnego spokoju lepiej, abyś nie eksperymentowała ze zdrowiem swojego dziecka.

Absolutnie odradzane jest natomiast wykonywanie w ciąży zabiegu trwałej ondulacji. Żaden szanujący się fryzjer widząc, że klientka spodziewa się dziecka, nie powinien się tego podejmować. Kilka godzin wdychania oparów może spowodować znaczne nudności, a nawet doprowadzić do omdlenia.

Pamiętaj – wszystko to, co będzie dziać się z twoimi włosami w okresie ciąży, jest w pełni odwracalne. Z praktycznie każdą niepożądaną przypadłością będziesz w stanie sobie poradzić, stosując się do zasad higieny i sięgając po sprawdzone, niekoniecznie chemiczne, środki kosmetyczne. Dbaj o siebie, a twoje włosy na pewno ci się za to odwdzięczą.

Zobacz też: Jak pielęgnować włosy w poszczególnych trymestrach ciąży?

Włosy po urodzeniu dziecka

Nasz organizm sam reguluje poziom hormonów i jest zupełnie naturalne, że po okresie nagłego wzrostu ilości estrogenów, musi dojść do spadku ich poziomu. Po urodzeniu dziecka następuje to wręcz lawino. Jest to jeden z powodów, dla których zdecydowana większość kobiet w połogu narzeka na znaczne pogorszenie kondycji włosów.

Innym czynnikiem powodującym osłabienie kondycji pasm jest skrajne wyczerpanie organizmu, zmęczonego porodem i późniejszą opieką nad maleńkim dzieckiem.

Włosy natychmiast reagują na wszelkie niekorzystne zmiany w organizmie, a niedobór snu, wartości odżywczych, a także silne przeżycie emocjonalne wywołują prawdziwą rewolucję w kobiecym ciele po porodzie. W efekcie kosmyki zaczynają wypadać, tracą blask, przetłuszczają się lub przesuszają. Znane są przypadki, w których utrata włosów była bardzo znaczna.

Taki stan rzeczy nie będzie jednak trwać wiecznie. U kobiet, które nie karmią piersią, poziom estrogenów powinien się wyrównać w okresie 6-9 miesięcy. Panie karmiące piersią będą musiały poczekać nieco dłużej, ponieważ ich organizmy produkują dodatkowo spore ilości prolaktyny, która także może powodować wypadanie włosów.

W tym trudnym okresie musisz przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie, dobrze się odżywiać, wymóc na partnerze pomoc przy opiece nad dzieckiem, aby nadrabiać zaległości w spaniu. Wspieraj też włosy, stosując wysokiej jakości odżywki regeneracyjne i przynajmniej raz w tygodniu pozwól sobie na dłuższy relaks z nakładaniem owocowych i ziołowych wcierek oraz masażem skóry głowy.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.