Dziecko u fryzjera – jak pokonać strach przed obcinaniem włosów?

Dzieci boją się tego, czego nie znają – mogą więc odczuwać strach przed fryzjerem i obcinaniem włosów. Jak przekonać malca, że podcinanie włosów nie boli? Jak zachęcić go do wizyty u fryzjera? Najlepiej zastosować metodę małych kroków.
/ 08.07.2013 11:12

Dorosłym, a szczególnie kobietom, wizyta u fryzjera kojarzy się zwykle z przyjemnością: dobroczynnymi kuracjami, czesaniem, obcinaniem i farbowaniem włosów. Do salonów fryzjerskich nie chodzimy przecież dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy. Dzieci jednak często reagują płaczem na myśl o pójściu do fryzjera i podcinaniu włosów. Kilkuletnie maluchy przeważnie boją się bowiem tego, czego nie znają.

Warto zatem przygotować dziecko na wizytę u fryzjera. W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w rozmowie z malcem. Wbrew pozorom dzieci bardzo dużo rozumieją i jeśli przedstawimy im wizytę u fryzjera jako coś przyjemnego i dobrego, a nie przymusową konieczność, przekonamy się, że dziecko znacznie lepiej ją zniesie.

Skąd bierze się strach dzieci przed wizytą w salonie fryzjerskim?

Każde dziecko boi się tego, czego nie zna. Wiadomo, że wszystkie dzieci są bardzo ciekawskie, ale jeśli nie są przygotowane na to, co je czeka, ich ciekawość przeradza się w strach, a ten z reguły kończy się płaczem.

Wielu rodziców zapomina, że dziecku należy wytłumaczyć dokąd idzie i co go tam czeka. Fryzjer jest dla malca obcą osobą, dziwnie ubraną, wyposażoną w nie zawsze znajomo wyglądające narzędzia. Dla dziecka jest to zupełnie nowa sytuacja, na którą wcześniej musimy go przygotować – najlepiej małymi kroczkami. Jak? Musimy udowodnić dziecku, że wizyta u fryzjera jest przyjemna, a obcinanie włosów nie boli.

Jak przekonać dziecko do wizyty u fryzjera? Metoda małych kroczków

Zanim zabierzemy dziecko do fryzjera, zacznijmy przygotowywać je i zachęcać, aby z czasem samo zechciało się wybrać na strzyżenie włosów. Kiedy nadarzy się ku temu okazja, opowiadajmy naszemu maluchowi o tym, że chodzimy do fryzjera i że sprawia nam to ogromną przyjemność. Jeśli tylko będzie taka możliwość, zabierzmy go ze sobą, udając się na strzyżenie. Kiedy bowiem dziecko zobaczy, że obcinamy włosy i nas to nie boli, a wręcz przeciwnie – jesteśmy wówczas bardzo zadowoleni i uśmiechnięci, samo się do tego pomysłu przekona.

Dobrze jest również znaleźć taki salon fryzjerski, który jest przystosowany do najmłodszych klientów. Niech będzie w nim kolorowo, niech będą w nim zabawki, a nawet telewizor z bajkami, malutkie foteliki i fryzjer mający cierpliwość i podejście do dzieci.

Zobacz też: Przepisy na domowe okłady na włosy

Jak przekonać dziecko, że obcinanie włosów nie boli?

Dzieci uważają, że skoro włosy są ich częścią ciała, to obcinanie nawet końcówek jest bolesne. Wielu z nich wizytę u fryzjera kojarzy z wizytą u dentysty.

Aby wykluczyć to błędne przekonanie, obetnij sobie kosmyk włosów i pokaż dziecku, że to nic strasznego i zupełnie nie boli.

Dziecko u fryzjera

Z reguły przed strzyżeniem fryzjer myje głowę klienta. W przypadku dzieci jest to raczej niewykonalne, ponieważ nie potrafią one usiedzieć długo w miejscu, a przy tym polewanie głowy malca wodą nie jest dla niego przyjemne. Warto zatem z tego zrezygnować, by nie zniechęcać dziecka już na samym początku wizyty.

Postaraj się wybrać odpowiedni czas na wizytę w salonie fryzjerskim. Niekiedy dziecko jest zmęczone lub mocno pobudzone, a nawet rozdrażnione. Wówczas wybranie się do fryzjera nie ma sensu, ponieważ w takim stanie dziecko będzie jeszcze trudniej zmobilizować do spokojnego siedzenia na fotelu podczas strzyżenia.

Na koniec udanej wizyty fryzjerskiej dobrze jest nagrodzić dziecko. W ten sposób przekonasz je, że warto jest obcinać włosy i siedzieć grzecznie na fotelu u fryzjera, a przy następnej wizycie dziecko będzie bardziej myślało o tym, co dostanie po strzyżeniu, niż o tym, że fryzjer coś robi z jego włosami.

Zobacz też: Melanina – od czego zależy kolor włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.