łysienie

Domowe sposoby na łysienie – przepisy

Są wiekowe, ale przy tym sprawdzone i skuteczne – sprawdź, jak domowymi sposobami zahamować wypadanie włosów!
/ 07.04.2016 12:03
łysienie

Dlaczego łysiejemy?

Łysienie polega na wypadaniu włosów lub ich braku (czyli niewyrastaniu) i dotyczy przede wszystkim mężczyzn, ma na ogół podłoże genetyczne, ale wpływ na nie mogą mieć inne czynniki – zdrowotno-higieniczne czy społeczne. Mogą to być na przykład: niewłaściwe odżywianie, chroniczny łupież, zmiany hormonalne, życie w ciągłym stresie, wiek, jako reakcja na leki przeciwdepresyjne.

Jest to dość częsta dolegliwość i według badań dotyczy ponad połowy mężczyzn w wieku powyżej 50. roku życia i zwykle występuje rodzinnie. Charakterystyczne jest to, że większość łysiejących mężczyzn nie traci włosów szybciej niż pozostali, ale po prostu w miejsce tych wypadających włosów nie rosną nowe.

Jak leczy się łysienie?

Oczywiście, najbardziej zalecany sposób leczenia łysienia jest to leczenie farmakologiczne przy udziale specjalnych szamponów i odżywek, pod stałą kontrolą dermatologa. Farmakologia proponuje tu leczenie tabletkami blokującymi przekształcanie się testosteronu DHT, czyli w hormon powodujący łysienie. Lek o takim działaniu może mieć działania niepożądane, dlatego należy bezwzględnie najpierw skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Coraz modniejsze są przeszczepy pasemek włosów oraz naświetlania laserowe, wpływające na lepsze krążenie krwi, a co za tym idzie, zwiększony porost włosów.

Zobacz też: Jak dbać o cienkie włosy?

Kobiece łysienie

Łysienie to nie jest tylko męska dolegliwość, ale dotyczy również kobiet, choć w bardzo niewielkim zakresie. Głównym powodem jest tu zwykle zaburzona gospodarka hormonalna, wiążąca się z różnym poziomem estrogenów. Wysoki poziom (na przykład w czasie ciąży) stymuluje silne wzmacnianie włosów, a poziom niski osłabia ich wzrost. Dzieje się tak choćby zaraz po porodzie, kiedy kobieta traci czasem dość duże ilości włosów ze względu na niski poziom estrogenów.

Inny rodzaj łysienia u kobiet to łysienie tzw. plackowate, dające o sobie znać głównie po menopauzie. Dzieje się tak wskutek podwyższenia poziomu androgenów, a samo wypadanie włosów dotyczy miejsc, gdzie są zakola nad czołem i przy czubku głowy, co wizualnie przypomina łysienie męskie. Pomocne w takiej sytuacji są doustne środki antykoncepcyjne lub jakieś inne, zawierające estrogeny.

Natomiast przy łysieniu łojotokowym, gdzie przyczyną jest infekcja grzybicza i które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, skuteczne są preparaty przeciwgrzybicze. Ważny jest umiar przy odchudzaniu, które również może powodować wypadanie włosów ze względu na utratę znacznych racji żywieniowych, a w tym istotnych ilości witamin i minerałów, takich jak żelazo, cynk czy selen, niezbędnych dla właściwego wzrostu włosów.

Naturalne metody leczenia łysienia

Oprócz wyżej wspomnianych farmakologicznych sposobów leczenia włosów możemy korzystać ze sposobów naturalnych, nie tak drogich i powszechnie dostępnych.

Jednym z nich jest kuracja jajeczna: pół szklanki jasnego piwa należy zmieszać z 1 starannie ubitym jajkiem i po dokładnym wymieszaniu wcieramy ten preparat w skórę głowy, lekko ją przy tym masując. Następnie włosy z nałożoną odżywką zawijamy w folię i ręcznik. Czekamy 30 minut, po czym włosy spłukujemy ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny i na koniec włosy myjemy.
Kuracja oliwkowa: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to od dawna sprawdzony i skuteczny środek przy zwalczaniu łysienia, a raczej przy wzmacnianiu słabych włosów. Zawiera ważne witaminy z grupy B, poza tym E i C, a także minerały, poza tym jest obfita w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które w odróżnieniu do kwasów nasyconych znajdujących się w tłuszczach zwierzęcych, działają odżywiająco, chroniąc suche, zniszczone włosy.
Inne wykorzystanie oliwy z oliwek: przygotowujemy pastę leczniczą z oliwy z oliwek z dodatkiem łyżeczki cynamonu i łyżki miodu. Całość dokładnie mieszamy i nakładamy na głowę na 20 minut przed kąpielą.
Również bardzo wzmacniające są drożdże piwowarskie, zawierające duże ilości całej gamy witamin z grupy B oraz witaminy E, H i D, a także proteiny i mikroelementy: selen i chrom. Można z nich skorzystać w postaci mieszanki drożdżowej przeznaczonej do picia, jak i zastosować jako typową kurację na skórę głowy.
Ciekawym środkiem jest również mleko kokosowe od dawna wykorzystywane w rewitalizacji włosów. Mogą to też być świeżo starte wiórki kokosowe zagotowane z małą ilością wody, które po odciśnięciu utworzą maseczkę, którą należy wmasować we włosy i skórę głowy i pozostawić tak na godzinę. Taki zabieg powtórzony w tygodniu kilkakrotnie spowoduje lepsze odżywienie włosów, stymulując ich porost.
Jeszcze można wspomnieć o papce złożonej ze zmielonych nasion kozieradki zmieszanych z niewielką ilością ciepłej wody. Po wymieszaniu papkę wcieramy lekko w skórę głowy na pół godziny przed kąpielą, po czym myjemy głowę. Są to stare wiekiem, ale wciąż skuteczne, naturalne sposoby wspomagania wzrostu włosów.

Zobacz też: Domowe metody walki z łupieżem!

Źródło: wydawnictwo PRINTEX.