POLECAMY

Do czego służą nam włosy?

Po co człowiekowi włosy? Jak zmieniała się ich funkcja przez stulecia? Ile mamy włosów na głowie? Kto ma więcej włosów: blondyni czy bruneci? Czyje włosy są grubsze? Czym różnią się męskie i żeńskie włosy i dlaczego? Dlaczego miewamy problemy z włosami? Te fakty Cię zaskoczą!
Do czego służą nam włosy? fot. fot. Fotolia

Weź włos pod włos, czyli po co nam włosy?

Kiedyś włosy prawdopodobnie spełniały funkcję ochronną głównie przed chłodem, miały również chronić przed urazami (należy przypomnieć, że gęste włosy rosły na całym ciele). Obecnie ta funkcja włosów praktycznie zanikła i w zasadzie włosy służą tylko do ozdoby (chociaż nie jest to tak do końca wiadome, gdyż mimo ewolucji i zmian warunków życia człowiek nadal ma przecież włosy na głowie!). Oczywiście osoby obdarowane grubymi, gęstymi włosami na pewno nie zmarzną szybko na mrozie.

Włosy przy oczach, czyli rzęsy, służą do ochrony oczu, w czym częściowo pomagają brwi. Włosy łonowe z kolei stanowią barierę dla bakterii i wirusów. Są to jednak zanikające funkcje tych włosów.

Zobacz też: Od czego zależy kondycja Twoich włosów?

Od ochrony do wabiku

Włosy, mimo że nie spełniają żadnych istotnych funkcji dla człowieka, skupiają na sobie wiele uwagi. I kobiety, i mężczyźni dbają o to, by ich włosy wyglądały ładnie. Włosy kobiece uważa się za ważny wabik erotyczny. Niedawno przeprowadzono badania pod tym kątem i okazało się, że mężczyźni szczególnie mocno reagują na widok długich włosów u kobiet. Bardzo zawracają oni uwagę na jasne blondynki i rudowłose panie, które są postrzegane jako osoby skore do romansu. Natomiast kobiety o ciemnych włosach, w tym czarnych, budzą inne nieco uczucia – bardziej poszukuje się wśród nich kandydatek na żonę.

Skróciłaś włosy? Pięknie wyglądasz!

To jednak jeszcze nie wszystko. Otóż wyniki badań pokazały, że panie rywalizują instynktownie między sobą o uznanie w oczach mężczyzn poprzez włosy. Wyraża się to między innymi tym – i tu uczeni byli ogromnie zaskoczeni – że kobiety bardzo komplementują panie, które wróciły od fryzjera z mocno skróconymi włosami. W podświadomości kobiet rodzi się bowiem poczucie, że oto jedna rywalka odpadła.

To wszystko może wydawać się nam wręcz śmieszne, ale jest to pozostałość po czasach, gdy kobiety nie obcinały swoich włosów przez całe życie i gdy czasami wrogowie pozbawiali włosów kobiety pojmane do niewoli. Zresztą jeszcze podczas II wojny światowej wszelkie kobiety podejrzane o współpracę z wrogiem pozbawiano włosów…

Zobacz też: Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów?

Ile masz włosów na głowie?

Wspominaliśmy już, że włosy mogą mieć różną grubość. Ich ilość na głowie zależy w dużym stopniu od ich koloru. Najcieńszy włos w przekroju mają zazwyczaj blondynki i blondyni, ale natura sprawiła, że jednocześnie mają oni najwięcej włosów na głowie (koło 150 tysięcy w trakcie wzrostu). Osoby o czarnych włosach mają z natury grubsze włosy, ale jest u nich na głowie mniej kosmyków, podobnie jak u osób rudowłosych.

Czym różnią się męskie i żeńskie włosy?

Kolejna różnica dotyczy włosów męskich i kobiecych. Mężczyźni mają więcej gruczołów łojowych, co sprawia, że ich włosy szybciej się przetłuszczają. Panowie mają większe skłonności do trądziku czy pryszczy. Męskie włosy są z natury nieco grubsze i dlatego, gdyby trzeba je stylizować, to wymagałyby one większej ilości silniejszych środków do stylizacji niż w wypadku włosów kobiecych.

Masz problemy z włosami?

Włosy mają jednak sporo niedoskonałości. Bardzo często problemy z włosami wiążą się z nieprawidłowościami w pracy gruczołów łojowych. Gruczoły te mają niestety ujście w mieszku włosowym, dlatego też, gdy z jakichkolwiek przyczyn powstaje nadprodukcja łoju, dochodzi dość często do zatkania mieszka i nawet powstania stanu zapalnego.

Problemem bywają także różnego typu mechaniczne, niewidoczne gołym okiem ubytki we włosach – dlatego zalecenia mycia włosów szamponami zawierającymi proteiny ma sens, ponieważ białka wbudowują się w ubytki i poprawia się kondycja i wygląd włosów.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)