Andropauza może powodować osłabienie organizmu i spadek energii życiowej/ fot. Fotolia

Dlaczego włosy siwieją?

To mit, że siwieją tylko seniorzy – zdarza się, że siwe włosy pojawiają się na głowie z powodu nadmiernego stresu lub choroby nawet w wieku nastoletnim. Dlaczego włosy tak nagle zmieniają kolor? Kto ma największe szanse na siwiznę?
/ 09.05.2011 11:28
Andropauza może powodować osłabienie organizmu i spadek energii życiowej/ fot. Fotolia

Melanocyty i ich działanie

Jak powstaje kolor włosów, który w ciągu życia może zmienić się nawet kilka razy? Trzeba wiedzieć o tym, że w młodej, zdrowej cebulce włosa znajdują się komórki nazwane melanocytami – to właśnie dzięki aktywności tej substancji powstaje melanina, czyli barwnik włosa. Jednak trzeba pamiętać, że melanina to bardzo ogólne określenie, gdyż mamy dwa rodzaje pigmentu we włosach:

  • eumelanina – dająca kolory brązowe i czarne;
  • feomelanina - dająca kolory żółte, pomarańczowe i czerwone.

Chroń siwiznę

Kolor włosów tak naprawdę zależy od proporcji obu barwników. Siwienie włosów rozpoczyna się, gdy melanocyty tracą swoją aktywność i wytwarza się zbyt mało melaniny. Siwe są w środku puste, więc trzeba je chronić przed promieniami UV, bowiem wobec nich są zupełnie bezbronne.

Od wielu lat naukowcy starają się rozwikłać problem siwienia – pozornie jest to proste, bo znana jest już przyczyna siwienia: spadek aktywności melanocytów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny. Niestety, na tym etapie wiedza się kończy, ponieważ nie udało się znaleźć sposobu, dzięki któremu można by było pobudzić je do pracy.

Zobacz też: Od czego zależy kondycja Twoich włosów?

Kto może osiwieć?

Naukowcy znaleźli sporo przyczyn powodujących siwienie. Na pewno wcześniej siwieją osoby palące papierosy, a także te, które są niedożywione. Owo niedożywienie może mieć różny charakter: może to być ogólny brak pożywienia, albo, co bardzo często się zdarza, źle dobrana dieta, która powoduje niedobory konkretnych składników.

Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają tezę, że dieta uboga w witaminy z grupy B sprawia, że włosy są ogólnie słabsze, a także wcześniej pojawia się siwizna. Najbardziej niebezpieczne są niedobory biotyny, czyli witaminy H, kwasu foliowego (witaminy B3), kwasu was pantotenowego (witaminy B5) oraz kwasu para aminobenzoesowego (PABA). Często w organizmie brakuje miedzi, cynku, żelaza i selenu – to też przyspiesza proces siwienia włosów.

Czasami osoba niewiele ponad dwudziestoletnia, prowadząca zdrowy styl życia, zdrowo odżywiona (bez wspomnianych niedoborów witamin i minerałów) siwieje. Najczęściej wówczas jest to sprawa dziedziczna.

Zobacz też: Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów!

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.