POLECAMY

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyną tłustych włosów jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Myjesz włosy codziennie, a one po kilku godzinach i tak wyglądają nieświeżo? Czujesz się wtedy niekomfortowo, brak ci pewności siebie, a fryzura nie chce się układać… Znalezienie przyczyny tego problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania.
Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Sebum – przyczyna problemów?

Włosy przetłuszczają się w związku z ilością oleju na skórze głowy. Osoby o cienkich włosach mają więcej włosów niż ci, którzy posiadają włosy o innej strukturze i dlatego też w ich skórze głowy znajduje się więcej gruczołów łojowych. Wiąże się to z tym, że u takich osób występuje nadmierna produkcja sebum.

Również zmiany hormonalne mają wpływ na to, że nasze kosmyki się przetłuszczają. Stąd też zwykle młodzież będąca w okresie dojrzewania narzeka na nadprodukcję łoju. Z kolei u kobiet w okresie menopauzy stan ten jest bardziej ustabilizowany.

Zobacz też: Jak sobie radzić z przetłuszczaniem się włosów?

Tłuste włosy zagrożeniem zdrowia?

Ciągłe przetłuszczanie się włosów może prowadzić do innych schorzeń, np. ewentualnej utraty włosów, wyprysków skóry głowy czy też łupieżu.

Dwa rodzaje problemu

Włosy przetłuszczające się możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Włosy tłuste od nasady aż po końce;
  • Tłusta skóra głowy i włosy od nasady, a końcówki suche.

Skąd ten problem?

Poza tym tłuste włosy mogą być spowodowane predyspozycjami genetycznymi w kierunku tłustej skóry głowy, gdzie sebum rozprzestrzenia się na całą długość włosów. Jeżeli masz włosy normalne, które się przetłuszczają, może oznaczać to niewłaściwą ich pielęgnację.

Kolejną przyczyną może być brak regularnego oczyszczania włosów. W efekcie na ich powierzchni gromadzą się toksyny oraz zanieczyszczenia i inne substancje powodujące tłustość i sklejanie pasm.

Powodem nadmiernego łojotoku może być również niewłaściwe stosowanie kosmetyków do stylizacji oraz używanie ich w dużych ilościach. Sprawia to, że włosy są obciążone. Już po kilku godzinach od ułożenia fryzury będą oklapnięte i posklejane.

Inne przyczyny ciężkich i błyszczących włosów to stres, ogólne wyczerpanie, niedosypianie, niezbilansowana wysokotłuszczowa dieta bądź też źle dobrane szampony i odżywki.

Zobacz też: Co robić, gdy włosy wciąż się przetłuszczają?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
odlat mam przetluszczajace sie wlosy i marze o puszystych wlosach,wcioz stosuje wszystko co moze pomoc wciaz szukam nowych wiadomosci na ten temat,ale nic sie nie zmienia i tak sa takie przetluszczajace sie.koszmar a i co robic ?Moze ktos zna jakas metode na ten tlusty problem.Bede wdzieczna !
/4 lata temu
Tutaj są wypunktowane wszystkie możliwe przyczyny przetłuszczających się włosów: http://tluste-wlosy.blogspot.com/2014/04/wyjasnienie-przyczyn-nadmiernie.html