POLECAMY

Detergenty w szamponach – czy słabsze gorzej myją?

Detergenty to substancje chemiczne zawarte w szamponach, których zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy i włosów z zanieczyszczeń. Jak działają i które są najlepsze?
Detergenty w szamponach – czy słabsze gorzej myją? fot. Fotolia

Kiedy mowa o szamponach do włosów, zawsze musi się pojawić temat detergentów. Już sama nazwa nie kojarzy nam się najlepiej. Detergenty są bowiem substancjami chemicznymi, a jak wiadomo zbyt silnej chemii zdecydowanie warto unikać. Czy jednak detergenty obecne w szamponach do włosów są naprawdę takie złe? Jeśli tak, to może lepiej sięgać po kosmetyki zawierające słabsze detergenty?

Przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej, sprawdźmy różnice między detergentami i przy okazji obalmy kilka mitów.

Czym właściwie są detergenty?

Detergenty są substancjami chemicznymi o silnym działaniu oczyszczającym. Znajdziemy je w praktycznie każdym płynie, którego zadaniem jest umycie jakiejś powierzchni – w szamponach do włosów, płynach do podłóg, żelach pod prysznic itd.

Detergenty nie tylko świetnie myją, ale także niszczą groźne dla naszego zdrowia drobnoustroje. Dlatego mimo że same niekoniecznie są pożądane przez ludzki organizm, stosujemy je, wybierając mniejsze zło.

Zobacz też: Największe błędy fryzjerskie, które mogą zniszczyć włosy!

Jakie są rodzaje detergentów obecnych w szamponach do włosów?

Wbrew pozorom nie istnieje podział na detergenty skuteczne i nieskuteczne. Wszystkie bowiem dobrze radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, tylko robią to albo wolniej, albo po prostu wymagają ponownego użycia. Generalnie jednak detergenty dzielimy ze względu na ich budowę chemiczną.

Oto trzy podstawowe grupy detergentów:

1.      Detergenty anionowe – są to detergenty najsilniejsze i bardzo skuteczne w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Znajdziemy je w większości popularnych szamponów do włosów. Zdaniem wielu mają destrukcyjny wpływ na kosmyki, dlatego producenci często łagodzą ich działanie poprzez dodawanie olejów czy silikonów. W tej grupie detergentów są słynne SLS, ALS, SLES czy MLS. Substancje te mogą podrażniać skórę głowy i przesuszać włosy.

2.      Detergenty amfoteryczne – nieco łagodniejsze niż anionowe, ale nadal bardzo skuteczne. Często znajdziemy je w szamponach dla dzieci. Dobrze radzą sobie z usuwaniem silikonów i niszczeniem drobnoustrojów. Najpopularniejsze detergenty z tej grupy to Coco Betaine i LB, czyli Lauramidopropyl Betaine.

3.      Detergenty niejonowe – zdecydowanie najłagodniejsze dla skóry głowy i samych włosów, bo część z nich występuje nawet w naturze. Są dość skuteczne w działaniu, choć mogą mieć problem z usunięciem silikonów. Popularne detergenty niejonowe to Coco Glucoside czy Decyl Glucoside.

Poza oficjalnym podziałem znajdują się jeszcze detergenty kationowe, które są po prostu antystatykami. Spotykamy je np. w odżywkach przeznaczonych do mycia głowy. Są to m. in. Behetrimonium Chloride czy Cetrimonium Chloride.

Kluczowe pytanie – czy słabsze detergenty myją gorzej?

Nie, po prostu myją inaczej. Aby to dobrze wytłumaczyć, pomyślmy o samochodzie. Na co dzień możemy go z powodzeniem myć na myjniach bezdotykowych, a mniejsze zabrudzenia usunie nawet zwykły strumień wody. Jednak po pewnym czasie, a już na pewno po przejażdżce po błocie, potrzebne będzie mycie kompleksowe, najlepiej ręczne, z użyciem szamponu. Dokładnie tak samo jest z włosami i detergentami.

Do codziennej pielęgnacji włosów normalnych czy z tendencją do przesuszania spokojnie możemy używać szamponów z detergentami amfoterycznymi, a nawet niejonowymi. Jednak prędzej czy później nie uda nam się uniknąć konieczności sięgnięcia po szampon zawierający detergenty anionowe, który po prostu dużo skuteczniej usunie nagromadzone zanieczyszczenia.

Warto też wiedzieć, że niektóre włosy zwyczajnie wymagają mycia przy użyciu szamponów zawierających silne detergenty – mamy tutaj na myśli chociażby kosmyki przetłuszczające się lub narażone na przebywanie w zapylonym środowisku. Używając takich szamponów, nie rozwiążesz jednak problemu z przetłuszczaniem się włosów. Silne detergenty powodują przesuszanie skóry, co wiąże się z reakcją organizmu i jeszcze intensywniejszym wydzielaniem sebum.

Na pewno warto więc wybierać szampony łagodniejsze, choć należy zawsze obserwować reakcję swoich włosów i jeśli tylko zauważymy, że zmiana nie wyszła im na dobre, wróćmy do poprzedniego kosmetyku.

Zwróć także uwagę na to, że nie każdy szampon reklamowany jako pozbawiony SLS jest szamponem łagodnym. Często zdarza się, że po prostu zamiast znanego wszystkim SLS producent zastosował inny detergent z grupy anionowych.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)