POLECAMY

Czym się różni maska do włosów od odżywki?

Używanie maski do włosów można porównać do jedzenia (dostarczamy włosom składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu), a odżywek – do wykonywania makijażu (służą głównie do pielęgnacji, poprawie wyglądu fryzury). Czy to prawda, że nie można tak często używać masek, jak odżywek?
Czym się różni maska do włosów od odżywki?

Nigdy nie jest idealnie

Włosy rzadko kiedy wyglądają idealne pod względem formy i wyglądu. W zasadzie tylko włosy dzieci do okresu dojrzewania nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz dokładnego mycia. Jednak wraz z rozbudzeniem się hormonów w okresie dojrzewania kończy się okres, gdy włosom wystarcza tylko dobry szampon.

Zanim znajdzie się odpowiedź na pytanie zadane w temacie tego artykułu należy zastanowić się czym są maseczki i odżywki do włosów, jakie jest ich zadanie.

Zobacz też: Jakie odżywki do włosów warto stosować?

Maseczka – do odżywienia włosów

Maseczka do włosów to produkt, który ma wniknąć w głąb włosa, a także w głąb skóry do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkość, delikatność, a także sprawić, by mieszek włosowy otrzymał o wiele więcej składników odżywczych niż przy codziennej pielęgnacji. Maski na włosy i skórę głowy nakłada się zawsze przed myciem, najczęściej na suche włosy i trzyma od pół godziny nawet do 12 godzin (niektóre maski na poważne problemy z włosami).

Odżywka – by pielęgnować włosy

Odżywka to produkt o charakterze pielęgnacyjnym, który ma regenerować zniszczone włosy, a także ochraniać je przed uszkodzeniami. Odżywka powinna być dobrana do typu włosów (normalnych, tłustych lub suchych) oraz uwzględniać niektóre problemy z włosami – inna potrzebna jest włosom z łupieżem, a inna do włosów, które po farbowaniu straciły połysk. Odżywki do włosów nakłada się na 3-10 minut po umyciu włosów i najczęściej spłukuje. Istnieją odżywki bez spłukiwania.

W założeniu odżywki powinny zawierać składniki, które wnikną w ewentualne ubytki włosa i je uzupełniają. Takie „dziury” w strukturze włosa wpływają na wygląd i kondycję włosa. Składniki, które odbudowują strukturę włosa, to keratyna, ceramidy oraz proteiny. Oczywiście każda z odżywek zawiera jedną z nich. Ważna jest także witamina B5.

Pamiętajmy, że przesadne używanie odżywek zbytnio obciąża włosy.

Maska jak jedzenie, odżywka jak makijaż?

Tak naprawdę używanie masek i odżywek ma różne znaczenie i z tego wynikają różne skutki. Można porównać, oczywiście bardzo upraszczając, że stosowanie masek na włosy, tych nakładanych przed myciem, bardzo często robionych ze składników, które mamy w domu, jest jak jedzenie – jeść trzeba w miarę systematycznie, by organizm był nakarmiony i prawidłowo funkcjonował. Natomiast odżywki są jak makijaż, który nakłada się, by poprawić swój wygląd: część składników (w wypadków włosów są to wspomniane składniki budulcowe) ma za zadanie trochę odbudować włos, ale odżywka głównie poprawia ich wygląd. Robiąc makijaż stosuje się np. korektory, a te najbardziej nowoczesne mają za zadanie nie tylko zatuszować na przykład wypryski, ale również wysuszyć je i działać leczniczo na skórę.

Zobacz też: Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
x
/2 lata temu
Polecam oryginalny wax, troche droższy, ale efekt bez porównania lepszy niż o kilka złotych tańsze podróby.
/2 lata temu
Moim zdaniem i odżywki i maski są bardzo ważne, maski trochę ważniejsze, ale nie rezygnowałabym w życiu z odżywek! Z masek polecam biovax, chyba najbardziej znana i najlepsza marka, zwłaszcza z nowej serii Glamour.
POKAŻ KOMENTARZE (2)