Jak zadbać o włosy za pomocą odżywek i masek?/fot. Fotolia

Czym się różni maska do włosów od odżywki?

Używanie maski do włosów można porównać do jedzenia (dostarczamy włosom składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu), a odżywek – do wykonywania makijażu (służą głównie do pielęgnacji, poprawie wyglądu fryzury). Czy to prawda, że nie można tak często używać masek, jak odżywek?
/ 09.05.2011 12:21
Jak zadbać o włosy za pomocą odżywek i masek?/fot. Fotolia

Nigdy nie jest idealnie

Włosy rzadko kiedy wyglądają idealne pod względem formy i wyglądu. W zasadzie tylko włosy dzieci do okresu dojrzewania nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz dokładnego mycia. Jednak wraz z rozbudzeniem się hormonów w okresie dojrzewania kończy się okres, gdy włosom wystarcza tylko dobry szampon.

Zanim znajdzie się odpowiedź na pytanie zadane w temacie tego artykułu należy zastanowić się czym są maseczki i odżywki do włosów, jakie jest ich zadanie.

Zobacz też: Jakie odżywki do włosów warto stosować?

Maseczka – do odżywienia włosów

Maseczka do włosów to produkt, który ma wniknąć w głąb włosa, a także w głąb skóry do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkość, delikatność, a także sprawić, by mieszek włosowy otrzymał o wiele więcej składników odżywczych niż przy codziennej pielęgnacji. Maski na włosy i skórę głowy nakłada się zawsze przed myciem, najczęściej na suche włosy i trzyma od pół godziny nawet do 12 godzin (niektóre maski na poważne problemy z włosami).

Odżywka – by pielęgnować włosy

Odżywka to produkt o charakterze pielęgnacyjnym, który ma regenerować zniszczone włosy, a także ochraniać je przed uszkodzeniami. Odżywka powinna być dobrana do typu włosów (normalnych, tłustych lub suchych) oraz uwzględniać niektóre problemy z włosami – inna potrzebna jest włosom z łupieżem, a inna do włosów, które po farbowaniu straciły połysk. Odżywki do włosów nakłada się na 3-10 minut po umyciu włosów i najczęściej spłukuje. Istnieją odżywki bez spłukiwania.

W założeniu odżywki powinny zawierać składniki, które wnikną w ewentualne ubytki włosa i je uzupełniają. Takie „dziury” w strukturze włosa wpływają na wygląd i kondycję włosa. Składniki, które odbudowują strukturę włosa, to keratyna, ceramidy oraz proteiny. Oczywiście każda z odżywek zawiera jedną z nich. Ważna jest także witamina B5.

Pamiętajmy, że przesadne używanie odżywek zbytnio obciąża włosy.

Maska jak jedzenie, odżywka jak makijaż?

Tak naprawdę używanie masek i odżywek ma różne znaczenie i z tego wynikają różne skutki. Można porównać, oczywiście bardzo upraszczając, że stosowanie masek na włosy, tych nakładanych przed myciem, bardzo często robionych ze składników, które mamy w domu, jest jak jedzenie – jeść trzeba w miarę systematycznie, by organizm był nakarmiony i prawidłowo funkcjonował. Natomiast odżywki są jak makijaż, który nakłada się, by poprawić swój wygląd: część składników (w wypadków włosów są to wspomniane składniki budulcowe) ma za zadanie trochę odbudować włos, ale odżywka głównie poprawia ich wygląd. Robiąc makijaż stosuje się np. korektory, a te najbardziej nowoczesne mają za zadanie nie tylko zatuszować na przykład wypryski, ale również wysuszyć je i działać leczniczo na skórę.

Zobacz też: Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.