Czym są włosy dysplastyczne?

Jak rozpoznać włosy dysplastyczne? Co oznacza ten termin? Czy włosy dysplastyczne wymagają wyjątkowej pielęgnacji?

dysplastyczne

fot. Fotolia

Szanowna Pani,

Słyszałam ostatnio o terminie „włosy dysplastyczne”. Byłabym wdzięczna za wyjaśnienie, co to oznacza. Jak rozpoznać takie włosy i czy to jest jakaś choroba?

Z poważaniem,

BM.

Zobacz też: Kosmetyki do włosów suchych i zniszczonych

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Włosy dysplastyczne to patologiczna odmiana włosów anagenowych. Takie włosy charakteryzują się znacznie mniejszą grubością korzenia. Dodatkowo włosy te nie posiadają pochewek.

Włosy dysplastyczne  od samego początku rosną „chore”, gdyż ich cebulka jest  uszkodzona lub zdeformowana. Wiele osób myli takie włosy z włosami zniszczonymi lub nieodpowiednio pielęgnowanymi. Takie włosy posiadają na swojej długości liczne przewężenia, w których może dojść do ich ułamania. Dodatkowo włosy dysplastyczne są szorstkie, nierówne, sztywne wyglądające jak powyginany drucik. Nie osiągają znacznych długości, ponieważ łatwo się łamią.

Włosy dysplastyczne posiada każdy człowiek, jednak w prawidłowym trichogramie powinno występować nie więcej niż 3% tego typu włosów. Zwiększony ich odsetek może wskazywać na zaburzenia hormonalne, zwłaszcza dotyczące funkcjonowania tarczycy. Co więcej, obecność takich włosów może mieć podłoże genetyczne. Zwiększona liczba włosów dysplastycznych może prowadzić do przerzedzenia na skórze głowy, ponieważ coraz większa liczba łamiących się włosów przeważa liczbę włosów rosnących.

Stwierdzenie zwiększającej się liczby takich włosów dowodzi anagenowego mechanizmu łysienia. Niestety nie ma kuracji, która zmniejszałaby liczbę włosów dysplastycznych. Pozostaje jedynie stosować kosmetyki, które wygładzą nasze włosy i sprawią, że włosy dysplastyczne staną się mniej widoczne.

Zobacz też: Wybieramy najlepsze wcierki na porost włosów!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)