Kobieta i mężczyzna/fot. Fotolia

Czym różnią się włosy kobiet i mężczyzn?

Wbrew obiegowej opinii włosy kobiet i mężczyzn nie różnią się znacząco między sobą, różni się zaś sposób ich pielęgnowania. Dlaczego kobiety i mężczyźni używają kosmetyków o innym składzie? Jakie problemy związane z włosami miewają najczęściej panie i panowie?
/ 25.04.2012 12:39
Kobieta i mężczyzna/fot. Fotolia

Co wpływa na to, że ludzkie włosy różnią się między sobą?

Włosy to jedna z najbardziej pielęgnowanych części ludzkiego ciała. Na całym świecie przywiązują do nich wagę nie tylko panie, ale też panowie. Czy włosy panów i pań różnią się od siebie? 

Włosy różnych osób z całą pewnością mają inną strukturę, kolor, ale jest to uzależnione przede wszystkim od doboru genów, wynikających z różnicy ras, regionów zamieszkania oraz sposobu dbania o włosy.

Czy nasze włosy czymś się różnią?

Wbrew obiegowej opinii włosy mężczyzn i kobiet nie różnią się znacząco między sobą. Funkcjonowanie skóry na głowie i wzrost włosa działa na tych samych zasadach u obydwu płci.

Różnice możemy obserwować wówczas, gdy spotykają się przedstawiciele różnych państw,  ponieważ odmienność włosów nie jest uwarunkowana w najważniejszym stopniu różnicą pomiędzy mężczyzną a kobietą, ale miejscem z którego pochodzą bądź też rasy, której są przedstawicielami.

Poza tym wygląd włosów determinowany jest kulturą oraz sposobami pielęgnacji. Włosy pań, które farbują włosy, będą wyglądały inaczej niż panów, które tego nie robią. Z  kolei panowie są bardziej podatni na łysienie niż panie.

Kochanie, oddaj mój szampon!

Skoro włosy kobiet i mężczyzn raczej się nie różnią, to dlaczego panie i panowie korzystają z innych kosmetyków (o odmiennym składzie)? Powód takiego stanu rzeczy nie jest związany z budową ich włosów czy inną skórą głowy, lecz z nawykami, które są właściwe dla każdej płci.

Kobiety mają z reguły długie włosy, które wymagają wzmożonej pielęgnacji. Bardzo często są poddawane różnorodnym procesom termicznym: suszeniu, prostowaniu czy też karbowaniu i modelowaniu lokówką. Włosy stają się wówczas suche, łamliwe i bez połysku. W związku z tym firmy kosmetyczne wypuszczają na rynek preparaty, które nawilżają przesuszone włosy i nadają im blasku. Kobiety o długich i bujnych włosach często cierpią z powodu ich nadmiernego przetłuszczania – firmy kosmetyczne oferują szereg preparatów, pozwalających przez dłuższy czas utrzymać czystość i świeżość włosów.

Przetłuszczanie jest spowodowane również nieumiejętnym stosowaniem kosmetyków do stylizacji włosów. Zawsze powinniśmy dobierać kosmetyki, które są przeznaczone dla właściwego rodzaju skóry. Osoby o skłonnościach do przesuszania skóry nie powinny stosować preparatów wysuszających i suszyć włosów w zbyt wysokiej temperaturze.

Zobacz też: Czy golenie wzmacnia włosy?

Problemy z włosami u pań i panów

Jak więc widać, różnorodność preparatów i zakres ich stosowalności jest przede wszystkim zależny od długości włosów i zabiegów stylizacyjnych, które są przy nich wykonywane. Mężczyźni nie potrzebują aż takiej ilości kosmetyków pielęgnacyjnych; rzadko kiedy korzystają również ze sprzętów do stylizacji włosów. Ich włosy nie są więc narażone na wysokie temperatury i obciążone nadmierną ilością preparatów, powodujących przetłuszczanie się skóry głowy i ich osłabienie.

Z racji tego, że większość panów ma krótkie włosy, ich problemy są zbliżone. Główną bolączką mężczyzn jest łupież i wypadanie włosów. Z tego też względu powstaje mylne przekonanie, że problem łupieżu dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Panowie mają zazwyczaj krótkie włosy, więc łupież jest u nich zdecydowanie bardziej widoczny i rzuca się w oczy. Kobiety są w stanie zakamuflować ten problem i sprawić, że nie będzie widoczny na pierwszy rzut oka. Wypadanie włosów jest bezpośrednio związane z pojawieniem się łupieżu. Łupież sprawia, że często dotykamy skóry głowy, drapiemy się i przez to ścieramy naturalną warstwę ochronną włosów i podrażniamy ich nasadę. Prowadzi to do wzmożonego wypadania włosów i ich uszkadzania.

Zdrowe włosy powinny błyszczeć i lśnić. Chore włosy są zaś matowe i bez połysku. Jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są bez życia, powinniśmy bardziej się o nie zatroszczyć. Likwidując problem łupieżu, zapobiegniemy również wypadaniu włosów i pozostawimy je w nienagannym stanie. Aby jednak tego dokonać, należy stosować odpowiednie kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne.

Zobacz też: Poradnik golenia zarostu dla mężczyzn

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.