Czym jest gęsia skórka?

Każdy chociaż raz w życiu ma tzw. gęsią skórkę. Odczucia jakie jej towarzyszą to między innymi: dreszcze, ciarki, a nawet strach. Skąd się bierze gęsia skórka i co ją wywołuje? Co ma wspólnego gęsia skórka z człowiekiem pierwotnym?
/ 20.09.2012 14:36
Skóra/fot. Fotolia

Co to jest gęsia skórka?

Gęsia skórka to nazwa potoczna. W ten sposób określamy reakcję pilomotoryczną organizmu. Jest ona niczym innym jak skurczem mięśni umiejscowionych u podstaw mieszków włosowych na dość sporym obszarze skóry. Skurcz ten wywołuje wyprostowanie włosów. Zadaniem podniesionych włosków jest zatrzymanie powietrza i ochrona organizmu przed chłodem.

Jest to odruch wywołany przez układ nerwowy, do którego dochodzi pod wpływem stresu, strachu czy zimna. Gęsia skórka może wystąpić również w sytuacji, kiedy do naszych uszu dochodzą niezbyt przyjemne odgłosy, jak na przykład: skrobanie łyżką po patelni czy odgłos rysowania paznokciami po tablicy.  

Dlaczego mamy gęsią skórkę?

Efekt gęsiej skórki jest pozostałością po naszych przodkach. Ludzie pierwotni byli bardziej od nas owłosieni, a „najeżone” włosy chroniły ich przed zimnem.

Najprawdopodobniej człowiek zaczął tracić włosy, kiedy odkrył ogień i zaczął wykorzystywać jego właściwości do ogrzania organizmu. Z biegiem czasu ludzie zaczęli mieć coraz mniej włosów, ponieważ takie bujne owłosienie nie było już im potrzebne do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Włosy, które pozostały na ciele człowieka, nadal posiadają swoją właściwość unoszenia się.

Na czym polega gęsia skórka?

Gęsia skórka jest reakcją organizmu na niektóre sytuacje występujące w życiu. Najczęściej pojawia się, kiedy jest nam zimno lub gdy się czegoś wystraszymy.

Skutkiem wystąpienia reakcji pilomotorycznej jest powstanie warstwy izolującej lub zwiększenie pozornych wymiarów ciała. Reakcja ta występuje zarówno u ludzi, jak i zwierząt – z tą różnicą, że u zwierząt i ptaków związana jest z regulacją temperatury ciała.

Pionowo ustawione włosy lub pióra ptaków ogrzewają organizm. Przy skórze tworzy się dodatkowa, ocieplona warstwa powietrza. Mechanizm działania jest następujący:  przy spadku temperatury organizmu dochodzi do skurczu mięśni otaczających mieszki włosowe i wydzielania ciepła.

U ludzi reakcja pilomotoryczna związana jest bardziej z reakcjami emocjonalnymi. Naukowcom przez długi czas trudno było wyjaśnić emocje jakie wywołują jej powstanie.

Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu holenderskiego pod kierownictwem psychologa Pontusa Leandera rzucają nowe światło na tę reakcję.

Zobacz też: Czy chlor niszczy włosy?

Jacy ludzie mogą powodować u nas dreszcze?

Badaczom udało się wykazać, że dreszcze u innych ludzi wywołują osoby, których mowa ciała nie zgadza się z ich przekazem słownym. W taki sposób zachowują się głównie przestępcy – zwłaszcza mordercy mający problemy psychiczne. Często osoby te próbują zdobyć zaufanie społeczeństwa poprzez zachowania podobne do reszty ludzi. Często, kiedy na swojej drodze spotykamy taką osobę, nasz organizm ostrzega nas przed nią przez wywołanie gęsiej skórki. Dziwne wrażenia i dreszcze wywołują u nas również osoby, które próbują udawać kogoś innego. Gęsia skórka to pewnego rodzaju mechanizm obronny organizmu.

Leander swoje badania oparł na obserwacjach reakcji i sposobów prowadzenia rozmów jednej studentki z 40 różnymi osobami. Obserwowana osoba podczas niektórych rozmów była bardzo podekscytowana, a z kolei przy innych wyciszona i odnosiła się do swojego rozmówcy w sposób bardziej formalny.

Analizie została poddana również mowa ciała osób, z którymi spotkała się obserwowana dziewczyna. Na koniec każdej rozmowy badany rozmówca został poproszony o wypełnienie testu, który pozwolił Leanderowi wysnuć wniosek, że dreszcze mogą pojawiać się w dwóch przypadkach:

  1. kiedy rozmówca zachowuje podczas rozmowy pewien dystans w stosunku do osoby, z którą rozmawia,
  2. kiedy mowa ciała oraz słowa jakie wypowiada nasz rozmówca są ze sobą sprzeczne.

Podczas niektórych rozmów dziewczyna starała się zachowywać w sposób, który odbiegał od ogólnie przyjętych norm społecznych. W tym wypadku jej rozmówcy odczuwali niepewność, a na ich ciele pojawiała się gęsia skórka.

Co wywołuje gęsią skórkę?

Mięśnie znajdujące się u nasady każdego włoska znajdującego się na ciele kurczą się. Na nagiej skórze daje to efekt małych guzków.

Wieki temu skóra człowieka była pokryta dużą ilością włosów, które tworzyły naturalne futro. Unoszące się w czasie skurczu mięśnie dawały lepszą ochronę przed zimnem. Ogrzane powietrze zatrzymywało się pomiędzy włosami. Poza tym takie najeżone futro dawało wrażenie większej postury, co z kolei było dobrym „straszakiem” w stosunku do wroga.

W świecie zwierząt jest tak do dzisiaj. Bardzo dobrze widać to na przykładzie kota, któremu jeży się sierść na widok psa.

Ewolucja człowieka doprowadziła do utraty włosów, ale efekt gęsiej skórki pozostał. Obecnie jej znaczenie nie jest już tak istotne, jak miało to miejsce w przypadku człowieka pierwotnego.

Zobacz też: Jak wybrać dobrą szczotkę do włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)