Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?

Etanol, gliceryna, alkohol denat, cetyl alcohol czy sorbitol to przykładowe alkohole, które znajdziemy w składach kosmetyków do włosów. Jakie jest ich działanie? Które szkodzą włosom, a które warto stosować?

włosy

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Miesiąc temu miałam wykonywany na włosach zabieg keratynowego prostowania włosów. Od tego czasu staram się używać kosmetyków bez dodatku silikonów, parabenów i alkoholu – i tak, jak unikanie tych pierwszych składników nie jest trudne, tak znalezienie maski, szamponu czy odżywki do włosów bez alkoholu graniczy z cudem!

Proszę o poradę: czy każdy alkohol zawarty w kosmetykach do włosów szkodzi i powoduje wypłukiwanie keratyny? Słyszałam, że niektóre alkohole, np. Cetyl Alkohol, są niegroźne, łatwo jest je wypłukać z włosów i można używać kosmetyków z ich dodatkiem nawet po keratynowym prostowaniu. Czy to prawda? Jakie jeszcze alkohole są dopuszczalne?

Misia, lat 22.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Nie wszystkie alkohole zawarte w produktach do pielęgnacji włosów wywierają na nie niekorzystny wpływ. Ogólne przekonanie jest takie, iż alkohol zawarty w kosmetykach wysusza włosy, które stają się matowe i bez życia. Oczywiście istnieją alkohole, które nie wpływają korzystnie na wygląd naszych włosów.

Alkohole, których powinniśmy unikać ze względu na ich niekorzystny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy, to :

  1. Etanol (ethanol alcohol) znajduje się w składzie wcierek do włosów;  może podrażniać skórę oraz wysuszać włosy.
  2. Alkohol denaturowany (alcohol denat) – najczęściej wymieniany jako szkodliwy; powoduje podrażnienia skóry, może też wywołać reakcje alergiczne. Dodatkowo w dużym stopniu wysusza włosy.
  3. Alkohol benzylowy (benzyl alcohol) może wywoływać reakcje uczuleniowe, gdyż stosowany jest jako konserwant i rozpuszczalnik substancji zapachowych.
  4. Alkohol izopropylowy (isopropyl alcohol) wysusza skórę oraz włosy, a także wykazuje działanie alergenne.

Zobacz też: Silikony w kosmetykach do włosów – używać czy unikać?

Jednak wbrew ogólnemu przekonaniu nie wszystkich alkoholi powinniśmy unikać. Istnieją takie, które mają korzystny wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów.

Jednym z takich alkoholi jest dobrze nam znana gliceryna, która ma właściwości higroskopijne – pochłania wilgoć i przyczynia się do nawilżenia włosów. Innymi alkoholami korzystnymi w pielęgnacji włosów są: cetyl alcohol, stearyl alcohol i cetearyl alcohol. Mają one działanie nawilżające dzięki zdolności do zatrzymywania wilgoci we włosie. Nie wywołują one podrażnień oraz reakcji uczuleniowych. Glikol propylenowy oraz sorbitol również są alkoholami, które przyczyniają się do nawilżenia i wygładzenia naszych włosów.

Tak wiec nie obawiajmy się słowa „alkohol” w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów, gdyż wiele z nich ma pozytywny wpływ na ich wygląd.

Zobacz też: Swędzące strupki na głowie – co robić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)