POLECAMY

Czy tylko starsi ludzie siwieją?

Siwe włosy są objawem starości – przynajmniej w potocznym rozumieniu. Siwizna pojawia się też czasem na głowach młodych ludzi. Dlaczego więc włosy siwieją? Co jest tego przyczyną? Jak ustrzec się przed siwymi włosami?
Czy tylko starsi ludzie siwieją?

Siwizna = starość?

Wraz z osiągnięciem dojrzałości człowiek zaczyna się starzeć i może brzmi to jak frazes, ale przecież nikt nie zaprzeczy, że ludzie, a przede wszystkim ich ciało, ulega zmianom przez cały czas. Jednym z objawów, przynajmniej teoretycznie, nadchodzącej starości są siwe włosy.

Jednak każdy zna przynajmniej jedną osobę, której włosy zaczęły siwieć bardzo wcześniej, nawet przed dwudziestym rokiem życia. Wtedy organizm nie pełni dojrzał, a o procesach starzenia się organizmu ludzkiego wielu naukowców mówi, że zaczynają się po 25. roku życia.

Zobacz też: Czy można zatrzymać proces siwienia włosów?

Siwizna = genetyka?

Siwe włosy to przede wszystkim genetyka. I jeśli mama lub tata (czy też babcia bądź dziadek) osiwieli wcześniej, to trzeba się liczyć również z taką możliwością. Jeśli jednak ktoś zaczyna siwieć około 20. roku życia, jest to określane jako siwienie przedwczesne.

Siwizna = brak barwnika?

Każdy niemal wie, że o kolorze włosów decyduje melanina, która produkowana jest dzięki melanocytom. Zresztą we włosach występują dwa rodzaje melaniny, które decydują o barwie włosa:

  • eumelanina – zawierająca pigmenty brązowe i ciemnobrązowe;
  • feomelanina – zawierająca pigmenty żółte i czerwone.

Od ilości poszczególnych pigmentów zależy kolor włosów człowieka. Jak już tu wspomniano, za wiek, w którym pojawia się siwizna, są odpowiedzialne głównie geny.

Zobacz też: Dlaczego włosy siwieją?

Siwizna = papierosy i zła dieta?

Jednak na podstawie wielu wywiadów i badań pacjentów na wczesną siwiznę ma wpływ palenie papierosów oraz zła dieta. Nie chodzi nawet o to, by dieta zaspokajała głód, ale przede wszystkim, by dostarczała organizmowi potrzebnych witamin i minerałów.

Włosy, wbrew temu co myślimy, są bardzo wymagające i kapryśne. Jeśli brakuje im witamin z grupy B (szczególnie ważne są: biotyna, kwas foliowy i pantotenowy, witaminy A i E) oraz brakuje takich minerałów jak: magnez, cynk, wapń, potas, żelazo i jod i miedź, to może zachodzić proces wczesnego siwienia.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Szalenie ciekawy artykuł. Czasami się zastanawiałam z czym jest związane siwienie włosów. www.likwidacja-barier.pl