Czy można przesadzić z pielęgnacją włosów?

Do czego może doprowadzić stosowanie nadmiaru kosmetyków do włosów? Jak często powinniśmy z nich korzystać?

fot. Fotolia

Szanowna Pani,

Obserwuję od niedawna „boom” na nadmierną pielęgnację włosów wśród młodych dziewczyn. Ja przez całe życie używałam jedynie szamponu i od czasu do czasu odżywki. Moja 20-letnia córka ma jednak w domu cały arsenał pielęgnacyjny: jakieś olejki, maski, serum, mnóstwo odżywek, szamponów… Czy to jej nie zaszkodzi? Czy można przesadzić z pielęgnacją włosów? Boję się, żeby za kilka lat nie została łysa…

Pozdrawiam,

Grażyna P.

Zobacz też: Redakcja poleca: kosmetyki chroniące włosy przed słońcem!

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji, jak i do stylizacji włosów: cały arsenał odżywek, masek, olejków, mgiełek. Są to produkty ułatwiające stylizację oraz takie, które poprawiają kondycję naszych włosów.

Odżywki i maski nawilżają włosy oraz ułatwiają rozczesywanie, olejki odżywiają włosy suche, preparaty termoochronne chronią włosy przed wysoką temperaturą w czasie suszenia czy też prostowania.

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować bezmyślnie wielu preparatów jednocześnie, gdyż mogą one obciążyć nadmiernie nasze włosy. Wtedy uzyskujemy efekt odwrotny do zamierzonego. Włosy zamiast lśnić i wyglądać zdrowo są przyklapnięte i wyglądają na tłuste.

W codziennej pielęgnacji wystarczy tylko szampon oraz nawilżająca odżywka plus ewentualnie preparat termoochronny podczas prostowania lub suszenia. Raz na tydzień można stosować maskę odżywczą lub olejek. Należy także pamiętać, aby szampon dobierać do rodzaju skóry głowy natomiast odżywka stosowana jest na końce (najczęściej wybierane są preparaty nawilżające). Dobrze jest zapamiętać, że to nie ilość, ale jakość oraz umiejętność stosowania produktów wpływa na wygląd i kondycję naszych włosów.

Zobacz też: Czym jest pielęgnica do włosów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)