POLECAMY

Czy lokówka niszczy włosy?

Czy lokówka może zniszczyć włosy? Jak prawidłowo używać lokówki? Jak dobrać temperaturę odpowiednią do rodzaju włosów? Jaka lokówka jest lepsza: ceramiczna czy metalowa, z powłoką tytanową czy teflonową? Jakie fryzury można ułożyć przy użyciu lokówki?
Czy lokówka niszczy włosy?

Lokówka w dłoń 

Piękne włosy to marzenie większości dziewczyn i kobiet. Nawet mało atrakcyjnej pani włosy mogą dodać wdzięku i sprawić, że będzie postrzegana jako osoba ciekawa i wyjątkowa. Styliści prześcigają się w pomysłach, które mają odmienić nasz wygląd na lepsze. 

Aby sprostać wymaganiom, wymyślono urządzenia, które mają przekształcać mało interesujące uczesanie w wyjątkową fryzurę. Do takich wynalazków fryzjerów należy lokówka. Jak jej właściwie używać, aby nie niszczyła struktury włosa? Co zrobić, aby przy pomocy lokówki nadać włosom jak najlepszy wygląd?

Lokówka – tortura dla włosów? 

Niewątpliwie lokówka może szkodzić, jeżeli poddaje się jej działaniu włosy, które są jeszcze mokre (nie do końca wysuszone).  Wówczas, pod wpływem wysokiej temperatury, może dojść do spalenia końcówek. 

Pamiętajmy, że lokówki używa się, gdy włosy są suche. 

Chcę kupić dobrą lokówkę. Którą wybrać?

Gdy stosujemy lokówkę metalową, musimy pamiętać, że nie można jej używać codziennie, ponieważ niszczy włosy.  

Lokówka tradycyjna składa się z ceramicznej lub metolowej końcówki stanowiącej zasadniczą część urządzenia. Poza tym jest wyposażona w przycisk, który umożliwia przytrzymanie pasma włosów. Dużą zaletą takiej lokówki są wymienne końcówki, które mogą służyć też do karbowania lub stylizacji włosów. Główna końcówka ma standardowy kształt walca, który umożliwia ułożenie loków o charakterystycznym skręcie. W komplecie są dostępne tez inne końcówki o różnych rozmiarach, dzięki czemu można uformować  różnych  rozmiarów skręty włosów: od grubych loków, poprzez karbowane skręty, a kończąc na drobnych loczkach.  

Lokówki z końcówką metalową są coraz rzadziej wybierane, ponieważ w dużym stopniu  przyczyniają się do niszczenia włosów. Jest to spowodowane tym, że podczas nagrzewania mogą utworzyć się miejsca, które będą bardziej nagrzane od innych i to właśnie kontakt z nimi sprawi, że włosy mogą się spalić. 

Lokówki z końcówką ceramiczną są odpowiedniejsze i łagodniejsze dla włosów. Jest to spowodowane ich budową: powłoka ceramiczna sprawia, że powierzchnia lokówki nagrzewa się równomiernie, co uniemożliwia palenie włosów podczas układania fryzury.

Zobacz też: Jak zrobić loki?

Lokówki z warstwą teflonową lub tytanową  

Na rynku pojawiły się lokówki z warstwą teflonową, które są bardziej trwałe od powłoki ceramicznej. Najbardziej polecaną lokówką jest lokówka z powłoką tytanowo-turmalinową, która ma umiejętność zamykania łuski włosa (co  bardzo dobrze wpływa na strukturę włosa, ponieważ łuski stanowią jej ochronę oraz sprawiają, że włosy się nie elektryzują).

A może lokówko–suszarka?

Lokówko-suszarka jest niezwykle wygodna w użyciu, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie czasu i wykonywanie dwóch czasochłonnych czynności jednocześnie: suszenia i układania włosów. 

Włosy mokre można suszyć oraz modelować dzięki zakończeniu lokówki, która jest wykończona metalową lub ceramiczną końcówką z charakterystycznymi kolcami. 

Dodatkową zaletą lokówko-suszarki jest możliwość ułożenia włosów w niskiej temperaturze, co umożliwi wysuszenie włosów, a także daje szansę na wykonanie fali na głowie. W tym przypadku nie ma jednak możliwości ułożenia bardzo skręconych loków. 

Producenci wyposażyli niektóre modele lokówek w nawiew zimnego powietrza, która sprawia, że ułożona fryzura utrwala się i długo utrzymuje na głowie.

Jaka temperaturę  wybrać ?

Nowoczesne lokówki mają nawet kilkustopniową regulację temperatury, dzięki czemu można dostosować jej wysokość do struktury włosa.

Zakres temperatury w lokówkach różni się w zależności od jej rodzaju.

Panie, które mają grube włosy, które jednocześnie są odporne na modelowanie, powinny wybrać lokówki o temperaturze wyższej

Temperatura w lokówkach waha się od 100 do 200 stopni. 

Osoby, które mają cienkie włosy, powinny używać lokówki o niższej temperaturze (a na pewno nie o temperaturze 200 stopni, ponieważ  lokówka o takiej mocy z całą pewnością spali końcówki delikatnych włosów). 

Zobacz też: Jakie fryzury były modne w starożytności?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
http://modafon.pl/802-jak-nie-uzywac-lokowki.html więcej na ten temat