Dredy/fot. Fotolia

Czy dredy niszczą włosy?

Dredy utożsamiamy głównie z kulturą rastafarian i muzyką reggae. Dla jednych to piękna ozdoba głowy, dla innych – szpetna fryzura kojarzona z… brakiem higieny. Niestety, dla miłośników dredów mamy złe wiadomości: dredy mogą niszczyć włosy. Sprawdźmy dlaczego!
/ 28.01.2013 14:09
Dredy/fot. Fotolia

Czym są dredy?

Dredy to rodzaj fryzury utożsamianej głównie z kulturą rastafarian. Stylizacja ta polega na trwałym sfilcowaniu pasm włosów na głowie za pomocą szydełka.

Ze zbitych gęsto pasm tworzy się podłużne dredy. Przybierają one różnoraką formę: mogą być gęste i cienkie, nieco grubsze lub bardzo grube. Fryzura ta wymaga poświęcenia dość dużej ilości czasu na jej pielęgnację. Co miesiąc lub dwa, gdy na głowie pojawią się odrosty, należy skręcać nowe partie włosów u nasady.

Choć dredy myje się dość rzadko, na przykład raz w tygodniu, to nie można zapominać o tym, że do ich pielęgnacji powinno się używać odpowiednich preparatów.

Wykonanie dredów

Wykonanie dredów jest niezwykle pracochłonne i zajmuje wiele godzin.

Należy podzielić włosy na pojedyncze pasma, a następnie przy pomocy szydełka oraz dłoni dokładnie skręcać i filcować włosy, by powstał z nich tak zwany kołtun. Kołtun filcuje się tak długo, aż z pasma powstanie podłużny dred.

Osoby, które posiadają dość długie włosy, powinny się liczyć z tym, że wykonanie dredów w ich przypadku może zająć nawet dwa dni. Osoby, które nie mogą poszczycić się bujnymi i długimi włosami, do swoich kosmyków mogą doczepić dredy naturalne bądź syntetyczne. Nie są one jednak tanie – w profesjonalnych salonach takie dredy kosztują nawet kilkaset złotych.

Zobacz też: Jak szybko rosną włosy?

Skutki noszenia dredów

Choć dredy są niezwykle efektowną fryzurą, nie należy zapominać o tym, że znacznie wpływają na osłabienie włosów. Po pierwsze niemożliwe jest rozczesanie kołtuna, który powstał pod wpływem intensywnego skręcenia pasm włosów. Dlatego posiadacz dredów, który zechce powrócić do naturalnego wyglądu, będzie zmuszony do ścięcia włosów na łyso bądź bardzo krótko. Tylko dzięki takiemu działaniu włosy będą miały szansę na regenerację.

Ponadto dredy są niezwykle ciężkie (szczególnie, gdy są długie), dlatego nierzadko zdarza się, że znacznie osłabiają cebulki włosów, przez włosy zaczynają wypadać w dużych ilościach. W takim wypadku należy koniecznie zrezygnować z noszenia dredów, które mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów.

Trzeba też wiedzieć, że rzadko myte dredy mogą być siedliskiem roztoczy, kurzu, a nawet niewielkich żyjątek, takich jak małe pajączki.

Zobacz też: Na czym polega transplantacja włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.