Czy dobry szampon powinien się pienić?

Szampon to podstawowy kosmetyk w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Powszechnie uważa się, że powinien nie tylko ładnie pachnieć, ale też dobrze się pienić. Niesłusznie, gdyż to, czy szampon się pieni, zależy od różnych czynników i nie ma wpływu na jego skuteczność.
/ 19.09.2013 12:05

Po co myjemy głowę szamponem?

Szampon:

  • oczyszcza skórę głowy i włosy;
  • usuwa martwy naskórek;
  • przygotowuje skórę głowy i łodygę włosa na odżywienie w formie balsamu/maski i lotionu/ampułek.

Mycie szamponem powinno wykonywać się dwukrotnie. Pierwsze mycie oczyszcza z zanieczyszczeń i nadmiernej ilości sebum, które jest produkowane przez gruczoły łojowe znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry głowy.

Sebum (inaczej łój), jeśli produkowane jest w odpowiedniej ilości, tworzy naturalną barierę ochronną organizmu, z jednej strony zapobiega rozwojowi niepożądanej flory bakteryjnej, z drugiej zaś tworzy film na powierzchni zabiegający przenikaniu szkodliwych substancji z otoczenia i utracie odpowiedniego poziomu nawilżenia włosów i skóry głowy.

Drugie umycie włosów i skóry głowy sprawia, że substancje aktywne mogą zadziałać, ponieważ skóra i włosy są pozbawione bariery z zanieczyszczeń i sebum. Powtórne umycie nadaje włosom lekkość i puszystość.

Dlaczego szampon się pieni?

Szampon jest skoncentrowaną formą preparatu, która pod wpływem działania wody zaczyna spełniać swoją oczyszczającą funkcję. Pod wpływem działania wody szampon zaczyna się pienić, zmniejsza się jego lepkość, co ułatwia dokładne jego rozprowadzenie na skórze głowy i włosach, warunkując skuteczność usuwania zanieczyszczeń.

Pienienie szamponu ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy i włosów – sprawia, że sebum, resztki preparatów do stylizacji, kurz, zanieczyszczenia mogą zostać usunięte podczas spłukiwania włosów i skóry głowy razem z szamponem (pianą).

Zobacz też: Jakie preparaty wzmacniają włosy?

Czy dobry szampon mocno się pieni?

Ilość wytworzonej podczas mycia piany uzależniona jest od:

  • składu szamponu (wykorzystanych w produkcie substancji myjących oraz pozostałych składników produktu);
  • stopnia zanieczyszczenia włosów i skóry głowy.

Substancje myjące intensywnie odtłuszczające (wykorzystywane np. w preparatach do włosów przetłuszczających się) mogą wytwarzać większą ilość piany.

– Jeśli włosy są silnie przetłuszczone, na ich powierzchni znajduje się dużą ilość preparatów stylizujących, podczas pierwszego mycia szampon może zdecydowanie mniej się pienić” – mówi ekspert firmy Seboradin.

W preparatach do włosów suchych, zniszczonych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci wykorzystywane są m.in. łagodniejsze substancje myjące.  W tych preparatach stosuje się większą ilość substancji natłuszczających, co przyczynia się do tego, że szampon podczas mycia może się mniej pienić.

Intensywność pienienia szamponu podczas mycia nie warunkuje jego właściwości myjących, nie świadczy o jego skuteczności działania – dodaje ekspert firmy Seboradin.

Zobacz też: Jak najbezpieczniej suszyć włosy?

Źródło: materiały prasowe Seboradin/mn