Czy chlor niszczy włosy?

Kąpiel w wodzie z chlorem może szkodzić włosom. Sam chlor nie jest szkodliwy i jest dodawany do wody w celu jej dezynfekcji (zabija bakterie i niszczy substancje organiczne zawarte w wodzie). Dopiero po połączeniu z ludzkim potem, włosami i innymi substancjami organicznymi wytwarza się chloramin, który może działać drażniąco na skórę, włosy i cały organizm.
/ 08.08.2012 15:21
Basen/fot. Fotolia

Chlor znajduje się nie tylko w wodzie na basenie, ale również w popularnej „kranówce”, której używamy na co dzień. Jego stężenie w wodzie z kranu jest dużo niższe w porównaniu z wodą basenową. Najbardziej szkodliwy jest chlor w basenie i morzu, a najmniej ten, który znajduje się w wodzie z kranu.

Jak chlor działa na organizm?

Chlor z jednej strony niszczy bakterie, ale jednocześnie posiada niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Między innymi narusza równowagę flory jelitowej, podwyższa ryzyko zachorowania na raka prostaty i jelita grubego. Odpowiada też za bóle głowy i wysypki. Może też doprowadzić do zniszczenia włosów. Często pod jego działaniem cebulki włosowe się osłabiają, co może być przyczyną ich wzmożonego wypadania.

Chlor, wnikając we włókna włosów, zmienia ich strukturę, a w połączeniu ze słońcem i wysokim promieniowaniem UV podrażnia skórę, która staje się zaczerwieniona i nieprzyjemnie swędzi. Poza tym nie zapominajmy o tym, że chlor jest wybielaczem i może rozjaśnić włosy w niezbyt przyjazny sposób. Pod jego wpływem kolor włosów może płowieć, a ciemna czupryna może stracić swój blask. Chlor może też być powodem rozdwajania się końcówek włosów.

Czy chlor powoduje wypadanie włosów?

Chlor działa na cebulkę i powoduje wypalanie pasemek. Zmiany w wewnętrznej strukturze włosa mogą doprowadzić nawet do ich nadmiernego wypadania. Chlor szczególnie negatywnie działa na pasma włosów, na których były przeprowadzane zabiegi upiększające takie jak farbowanie czy trwała.

Farbowane włosy kontra chlor

Jeżeli włosy są farbowane, to mamy podwójny problem. Chlor, który znajduje się w wodzie na basenie, może wchodzić w reakcję ze składnikami, które zostały zastosowane w niektórych farbach do włosów. Szczególnie chodzi tu o farby sporządzone na bazie odcienia niebieskiego, niebiesko-fioletowego lub fioletowego. W ich przypadku włosy w kontakcie z chlorem mogą przybierać barwę odcienia zieleni. Najbardziej na zielonkawy kolor narażone są osoby mające jasne włosy oraz te z rozjaśnionymi pasemkami. Jasne barwy posiadają szczególną skłonność do przebarwień (zielony odcień). Do tego włosy mogą zacząć nieładnie pachnieć. Zastosowanie lakieru lub innego środka do stylizacji może jeszcze bardziej pogłębić efekt zielonego odcienia.

Czy w związku z tym trzeba rezygnować z kąpieli? Oczywiście, że nie. Pamiętaj jednak, aby się odpowiednio do niej przygotować. Aby zrozumieć, jak zatrzymać działanie chloru, powinnaś się dowiedzieć, jaki wpływ ma on na twoje włosy.

Chlor działa podobnie jak amoniak oraz inne płyny. Włos zbudowany jest z kilku warstw komórek, które są ułożone podobnie jak dachówki. Musi oddychać, dlatego też jego łuski otwierają się. Pozwala to chlorowi wniknąć głęboko w rdzeń włosa. Do jego wyparowania dochodzi po dłuższym okresie czasu. Ma więc on czas na to, aby zniszczyć strukturę włosa. Chlor dzięki swoim właściwościom wysuszającym powoduje wysuszenie włosa od środka, co w konsekwencji prowadzi do rozdwojenia końcówek i łamliwości pasemek.

Zobacz też: Jak wybrać dobrą szczotkę do włosów?

Jak chronić włosy przed chlorem?

Szkodliwe działanie chloru można zniwelować na kilka sposobów. Niektórzy przed wejściem na basen przemywają włosy świeżą wodą. W ten sposób redukują tempo wchłaniania chloru we włókna włosów.

Innym sposobem walki z działaniem chloru jest jak najszybsze usunięcie go z włosów po zakończonym pływaniu. Dobrze jest też korzystać na basenie z gumowego czepka, który ochroni kosmyki przed chlorem.

Poniżej podajemy kilka rad, które będziesz mogła zastosować, aby zapobiec wnikaniu chloru we włosy.

  1. Nawilż włosy przed wejściem do basenu.
  2. Przed wejściem do basenu zastosuj odżywkę lub oliwkę.
  3. Na włosy nałóż czepek.
  4. Po wyjściu z basenu umyj jak najszybciej włosy.

Zastosowanie odżywki pozwala nawilżyć włosy i uchroni je przed przesuszeniem oraz łamliwością. Kiedy włosy są pokryte odżywką lub oliwką, chlor nie ma możliwości wniknięcia w głąb włosa. Może gromadzić się jedynie na jego powierzchni.

Po każdej kąpieli w basenie włosy muszą być dokładnie spłukane i powinny być umyte. Najlepiej do mycia używać szamponów z tiosiarczanem sodu. Odpowiednie są też szampony z aloesem lub gliceryną, które nawilżają włosy i zapobiegają ich wysuszeniu. Jeżeli nie masz szamponu, nie rezygnuj z szybkiego umycia włosów. Możesz to zrobić za pomocą ciepłej wody. Jest to lepsze niż pozostawienie chloru na włosach.

Zobacz też: Czy lokówka niszczy włosy?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/18.10.2016 14:28
Ja na włosach miała straszne siano a skóra była okrutnie sucha, swędziała i śmierdziałam chlorem. Na targach przy jakiś zawodach triathlonowych dostałam próbki kosmetyków TRISWIM, które neutralizują chlor. W końcu mam odżywione włosy i skórę. Są to 4 produkty szampon, odżywka, żel do ciała i balsam. Może słyszeliście coś na ich temat więcej?
/22.03.2015 17:09
Ja trenuję wyczynowo pływanie i z włosów już mam po prostu siano.
/10.08.2013 21:47
co mam zrobić z włosami które są już zielone
POKAŻ KOMENTARZE (2)