Czerwone szminki - reaktywacja

Czerwone usta są zmysłowe, ultrakobiece, intrygujące, wabiące, stylowe. Dowiesz się wszystkiego na ich temat. Warto, bo w tym sezonie to one są głównym trendem w makijażu.
/ 25.10.2007 14:40
Czerwone usta to najmocniejszy trend jesieni – ku radości takich gwiazd, jak Gwen Stefani lub Dita Von Teese, które już od dawna są ich fankami. Projektanci inspirują nas wszystkimi odcieniami czerwieni: od niemal pomarańczowych, przez klasyczne, aż po wytrawne wino i wiśniową nalewkę. Są też czerwienie z domieszką purpury, karmazynu i fuksji.

Szukaj szminek raczej półmatowych niż superpołyskujących – dają bardziej elegancki i „miękki” efekt. Techniki malowania ust, choć wydaje się, że nie ma i nie może być tutaj wielkiej filozofii, są także zaskakująco różnorodne: od ust bardzo wypracowanych (niezbędna jest konturówka), przez wyglądające jak niedbale nałożone palcem, aż po usta malowane dwoma odcieniami szminek.

Czerwoną szminkę na ustach możesz łączyć z kompletnie „gołą” skórą i delikatnie wytuszowanymi rzęsami. Na wieczór nie bój się bardziej wyrazistego makijażu oczu (np. eye-liner, „smokey eye”). Czerwień pięknie też komponuje się ze złotymi cieniami na powiekach i policzkami subtelnie podkreślonymi różem. Wrócił też sprawdzony trend wylansowany w 1939 roku przez markę Revlon, czyli łączenie czerwonych ust z paznokciami polakierowanymi na dokładnie taki sam odcień. Prosto i sexy!

Dobra wiadomość: czerwone usta nie znają ograniczeń i wbrew obiegowym opiniom pasują do każdego typu urody. Wszystko zależy od tego, jakiego odcienia używasz i jak się malujesz.

Malowanie krok po kroku

1 Przygotuj usta
Nałóż na nie cienką warstwę balsamu, aby były gładkie i miękkie. Nadmiar balsamu zbierz ze skóry chusteczką higieniczną, bo – choć pielęgnuje usta – powoduje, że szminka szybciej się ściera. Makijażystka Patrycja Dobrzeniecka, która robiła makijaże do naszej sesji, przed malowaniem ust szminką nakłada na nie cienką warstwę podkładu. Takie lekko zmatowione łatwiej pomalować. – Możesz też delikatnie przypudrować sam kontur ust – radzi. – Dzięki temu szminka nie rozleje się poza niego.

2 Obrysuj kontur
To ważny etap, gdy chcesz uzyskać efekt perfekcyjnych ust. Poza tym konturówka trzyma czerwień w ich granicy. Powinna mieć odcień maksymalnie zbliżony do koloru szminki (lepiej ciut jaśniejszy niż ciemniejszy). Kreskę staraj się prowadzić dokładnie po samej granicy warg, od środka ust ku kącikom. Zamiast konturówki możesz też użyć od razu szminki. Nakładaj ją cienkim pędzelkiem na kontur.

3 Maluj usta szminką

Zawsze zaczynaj od środka. Nie rób ruchów poziomych, tylko pełne, tak jak prowadzi cię kształt ust. Wypracuj swoją ulubioną metodę: górna warga od środka do zewnątrz lub od razu całe usta na okrągło.
Lekko rozchyl usta do malowania. Jeśli naciągniesz je za mocno, pigment wniknie w bruzdy skóry (zobaczysz to dopiero wtedy, gdy usta wrócą do normalnego położenia).
Dobrą metodą jest nakładanie szminki pędzelkiem. Możesz bardziej precyzyjnie podkreślić kontur ust i mieć większą kontrolę nad intensywnością koloru.
Nakładanie palcem daje bardziej niedbały efekt. To tzw. bitten lips, czyli usta wyglądające jak przy-gryzione. Szminkę nakładaj opuszką palca prosto na usta. Makijażystka gwiazd Laura Mercier mówi, że to świetny sposób dla osób, które nie chcą mieć klasycznego make-upu, ale lubią czerwone usta.  

4 Przedłuż trwałość szminki
Stosuj trik makijażystów. Warstwa szminki, potem przyłóż na chwilę do ust chusteczkę higieniczną, powtórz malowanie. I tak 2–3 razy. Możesz też przypudrować usta przez pojedynczy płatek chusteczki higienicznej (nie bezpośrednio). Na co dzień zbyt skomplikowane, ale przed wielkim wyjściem polecamy. Świetnie utrwala.

Superrada: Rozmazała ci się szminka? Nie koryguj jej. Im więcej kosmetyku, tym większe ryzyko, że się rozleje. Zmyj make-up mokrą chusteczką. Usta pokryj cienką warstwą podkładu i pomaluj.

Szminki idealne
Nasycone intensywną czerwienią szminki jeszcze niedawno miały gęste, bogate w wosk formuły, które – choć rozprowadzały się dosyć łatwo – równie łatwo wałkowały się na ustach, „zjadały” i rozmazywały. Te supertrwałe miały natomiast kredową teksturę i wysuszały usta. Nowoczesne szminki są naprawdę rewelacyjne w użyciu. Lekkie, rozprowadza się je niemal bez patrzenia w lustro (sprawdziłam!), już po jednym ruchu zostawiają na ustach głęboki kolor. Co ważne, nie wysuszając ust, dłużej się na nich utrzymują. Dlatego nawet jeśli jesteś „błyszczykolubna”, skuś się na szminkę. Bez obaw.


5 ważnych zasad

1. Kolor lepiej trzyma się na wypielęgnowanej, gładkiej skórze ust. Dlatego raz w tygodniu rób jej delikatny peeling, codziennie stosuj balsamy przeznaczone do ust.
2. Konturówka nigdy nie powinna odcinać się kolorem od pigmentu ust.
3. Czerwona szminka naprawdę jest dla każdej kobiety.
4. Ale jej odcień powinien pasować do twojej karnacji, nie ciuchów!
5. Ciemny kolor szminki? Jeśli malujesz nim usta, bądź przygotowana na częste poprawki.

Anna Kondratowicz