Co zrobić żeby włosy szybciej rosły - masaż, odżywki, suplementy fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły - masaż, odżywki, suplementy

Co pomoże włosom: podcinanie, suplementy, wcierki?
Aleksandra Jaworska / 30.03.2018 10:13
Co zrobić żeby włosy szybciej rosły - masaż, odżywki, suplementy fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Dobra wiadomość - nawet jeśli geny ci nie sprzyjają, możesz wzmocnić włosy i ograniczyć ich wypadanie. Metod jest wiele. Sprawdź, co zrobić, by włosy szybciej rosły?

Mit 1: Podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost

Podcinaj włosy, jeśli końcówki są rozdwojone i silnie przesuszone. Plączące się końce włosów, przyczyniają się do zwiększenia siły podczas czesania, a tym samym „naciągania włosa”, który z łatwością wypadnie. Jednak skracanie włosów w żaden sposób nie wpływa na tempo ich wzrostu.

Mit 2: Na tempo wzrostu włosa nie mamy wpływu

W pewnym sensie szybkość wzrostu włosa jest uwarunkowana genetycznie (włos rośnie około 1 cm na miesiąc), a to czynnik, którego nie jesteśmy w stanie zmienić. Jednak badania pokazują, że tempo to zmienia się w zależności od wieku, pory roku, środowiska, kondycji organizmu. Są także pewne składniki aktywne kosmetyków do włosów o udowodnionym działaniu przyspieszającym ich wzrost. Są to D-panthenol, czyli witamina z grupy B, biotyna, keratyna oraz wyciągi z pokrzywy, kozieradki czy drożdży.

Mit 3: Szampon i odżywka powinny być dobrane do rodzaju włosa

Jest to błąd pielęgnacyjny! Szampon zawsze dobieramy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów.

Mit 4: Suplementacja jest nieskuteczna w walce z wypadaniem włosów

Suplementacja odgrywa ważną rolę w kuracji przeciw wypadaniu włosów.  Warto wybierać preparaty, które  zawierają witaminę C, E, biotynę, cynk i selen, a więc te składniki które włosy najbardziej potrzebują (np. Revalid, Merz Special Dreagees). Cenna będzie również zawartość kolagenu rybiego, ponieważ dzięki temu zaopatrujemy włos w aminokwasy, będące kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mieszka włosowego (np. Class A Collagen firmy Noble Health)   

Mit 5: Częste mycie włosów doprowadza do nadmiernego wypadania

Częstość mycia włosów musi być dostosowana do rodzaju skóry głowy. Jeżeli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, niezbędne jest ich mycie każdego dnia, aby oczyszczać skórę głowy z nadmiaru łoju. Jeśli nie będziesz tego robić nadmiar sebum zaczopuje ujścia mieszków włosowych i zaburzy ich funkcjonowanie. Jeżeli Twoja skóra głowy jest sucha, swędząca zaleca się mycie według uznania (np. 1-2 w tygodniu), ale ważne jest aby szczególnie w tym wypadku unikać agresywnych szamponów.

Mit 6 : Wcierki zawsze są skuteczne

Mieszek włosowy podlega cyklicznym, powtarzającym się zmianom. Wyróżniamy następujące fazy życia włosa:

  •  anagen - okres wzrostu włosa –  korzeń włosa ściśle połączony jest z brodawką włosową, macierz jest intensywnie odżywiana i występują liczne podziały komórkowe. Faza ta trwa od 2 do 6 lat. W fazie anagenu znajduje się 80-85 proc. włosów.
  •  katagen – faza przejściowa,  brodawka zaczyna się oddzielać od mieszka, czynność macierzy komórek włosa ustaje, włos jest usadowiony płytko i następuje zanikanie mieszka. Jest to faza krótka, trwająca około 2 tygodni. W fazie katagenu znajduje się ok. 1 proc. włosów. Substancje aktywne nie są już w stanie pobudzić do wzrostu włosów, znajdujących się w tej fazie.
  • telogen – faza spoczynku - włos w tej fazie jest tworem  zrogowaciałym, nie zawiera barwnika. W fazie tej mieszek włosa pozostaje we względnym spoczynku, do czasu nadejścia sygnału powodującego reaktywację cyklu. Faza ta trwa około 5 - 6 tygodni. W fazie telogenowej znajduje się ok. 15 proc włosów.

Na którą zatem fazę wzrostu włosa możemy wpływać stosując wcierki?
Jesteśmy w stanie zadziałać na problem do momentu, gdy włos znajduje się w fazie wzrostu zwanej anagenem. Za pośrednictwem produktów stymulujących wzrost włosów możemy wpłynąć na rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawę przepływu krwi oraz dostarczanie składników odżywczych do brodawki. Dopóki brodawka włosa pozostaje nieuszkodzona, dopóty możliwy jest odrost. Natomiast w okresie przejściowym mieszek ulega zanikowi i niemożliwe jest już pobudzenie włosów do wzrostu.

Mit 7: Szkoda pieniędzy na badania laboratoryjne włosów

Eksperci zajmujący się zdrowiem  twierdzą, że włosy są jak papierek lakmusowy, którym można oznaczyć stan organizmu człowieka. To właśnie we włosach odkładają się wszystkie pierwiastki, które dostarczamy organizmowi, zarówno te złe jak i dobre. Dlatego jeżeli chcemy zbadać faktyczny poziom danego pierwiastka warto wykonać badanie, które nazywa się spektometrią atomową. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a co najważniejsze dużo bardziej precyzyjne i rzetelne od zwykłego badania krwi. Kosztuje ok. 300 zł (24 biopierwiastków i 5 metali ciężkich). Po badaniu otrzymujemy rozpiskę z przykładową dietę i suplementacją.

Inne kosmetyczne nowości:

14 eleganckich sukienek do 100 zł
Te maseczki robią prawdziwą furorę na świecie!