POLECAMY

Co zrobić, jeśli mimo podcinania włosów, końcówki się rozdwajają?

Chciałam zapuścić włosy, które obecnie sięgają do ramion, ale nie udaje mi się to, bo końcówki cały czas się rozdwajają mimo że podcinam je co miesiąc. Co mogę zrobić, żeby temu zapobiec? Patrycja z Warszawy
Co zrobić, jeśli mimo podcinania włosów, końcówki się rozdwajają?

Rozdwojenie włosów świadczy o ich przesuszeniu. Ten często spotykany problem, rozdwojone końcówki, dotyczy przede wszystkim włosów długich lub osłabionych krótszych. Jest też zmorą osób zapuszczających włosy.

Aby w pełni zrozumieć, jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, warto najpierw poznać strukturę włosa. Każdy włos posiada zewnętrzną osłonę, łuskę, która chroni. Kiedy łuska ta ulega zniszczeniu, struktura włosa zaczyna się łamać. Tysiące cieniutkich włókien zaczynają się strzępić. Na tym polega zjawisko rozdwajania końcówek. W zasadzie końcówki włosów zaczynają się „starzeć” po osiągnięciu około 10 cm długości. Wtedy są już po wielokrotnym wystawianiu na słońce, myciu i suszeniu suszarką. Powoduje to powstawanie wysuszonych, łamliwych końcówek, podatnych na rozdwajanie się.

Oto zabiegi, które powodują rozdwajanie się końcówek:

  • Utlenianie, farby i szampony koloryzujące, trwała i środki do prostowania działają na zasadzie otwierania łuski włosa, żeby wniknąć do jego wnętrza. To narusza łuskę włosa i zwiększa jego łamliwość. Poza tym utleniacze, trwała i środki do prostowania pozbawiają włosy ważnych protein, osłabiając dodatkowo ich strukturę.
  • Szorstka szczotka do włosów lub grzebień (a nawet za częste używanie dobrej szczotki czy grzebienia) i niespłukana sól lub chlor po pływaniu mogą doprowadzić do łamania się włosów i rozdwajania końcówek. Zwłaszcza kiedy włosy są mokre ryzyko ich złamania i rozdwojenia jest większe. Kategoryczne "nie" dla rozczesywania mokrych włosów, chyba że rzadkim grzebieniem.

Zobacz także: Jak działa sauna na włosy?

  • Częste użycie suszarek, prostownic i falownic może połamać łuski włosa i pozbawić go wewnętrznej wilgoci. Na szczęście odpowiednie odżywki izolują włos od średniego i lekkiego ciepła, więc nie ustawiaj przyborów do włosów na wysokie temperatury. Jeśli suszenie jest konieczne, użyj chłodnego strumienia powietrza z odległości co najmniej 15 cm od włosów.
  • Chroń włos przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Słoneczne promienie UV niszczą niektóre z naturalnych protein zawartych we włosach. Jeśli nie przesadzasz z wystawianiem zdrowych włosów na słońce, powinno być dobrze, ale może to już zaszkodzić włosom, na które stosowałaś mocne środki chemiczne. Zbyt częste targanie włosów przez wiatr też może osłabić ich łuski. Pamiętaj o kapeluszu w słoneczne dni i nawilżaniu włosów w suche miesiące zimowe!

Jak zapobiec rozdwajaniu się włosów?

  • Myj włosy delikatnie szamponem z niskim pH.
  • Zawsze pamiętaj o nałożeniu odżywki bez spłukiwania na końcówki, aby je wzmocnić. Nawilżanie włosów jest kluczowe.

Pamiętaj o regularnym stosowaniu maseczki do włosów. Raz w tygodniu przy włosach suchych, dwa razy w miesiącu przy normalnych, a raz przy tłustych.

  • Unikaj gorąca i zbyt częstego czesania. Zastosowanie środków do układania włosów przed suszeniem powinno zminimalizować szkodliwe działanie gorąca.
  • Nigdy nie związuj i nie czesz włosów, kiedy są mokre. To rozciąga i osłabia ich strukturę.
  • Strzeż się plastikowych szczotek do włosów i wałków z plastikowymi kolcami. Są zbyt szorstkie dla powierzchni włosa i mogą powodować rozdzieranie łusek.

Zobacz także: Jak przygotować ziołowe kosmetyki do włosów?

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/miesiąc temu
od 10 lat nie farbuję włosów, rosną siwe - chcę zapuścić ale się nie da, bo się rozdwajają przycinam końce co miesiąc, nie prostuje, nie susze, nie spinam (nie mam ani prostownicy ani suszarki), nie utleniam i nie robię trwałej, stosuję odżywki, myję delikatnie i dwa tygodnie po podcięciu znów całe porozdwajane
/rok temu
Tutaj macie namiary - pro-sprzet.pl/blog/?p=1030 Kosmetyki + odpowiednia metoda działania. Całość wykonane na poziomie powinno przynieść zdecydowane korzyści. Ale nie spodziewajcie się, że jakoś od razu wam te włosy zrobią się idealne. Działanie wymaga systematyczności.
/2 lata temu
Z takimi problemami to koniecznie do fryzjera. Zwłaszcza teraz po lecie, kiedy naprawde mogą pojawić się duże problemy ze słabymi włosami, wypłowałym kolorem. Szczerze polecam tez w takiej sytuacji własnie ten salon http://www.dorothystudio.pl/index.php/fryzjer-warszawa-cennik.html w którym możecie liczyć na profesjonalne podejście do Waszych włosów :)
POKAŻ KOMENTARZE (4)