W walce o piękne włosy pomagają nam również wyciągi roślinne oraz zioła/fot. Fotolia

Co robić, gdy włosy wciąż się przetłuszczają?

Większość przyczyn nadmiernego przetłuszczania się włosów można łatwo wyeliminować – należą do nich nieodpowiednia pielęgnacja włosów, stres, niewysypianie się i zła (wysokotłuszczowa) dieta. Co więc warto jeść, gdy borykamy się z problemem tłustych włosów? Jak myć skórę głowy? Jakich kosmetyków używać?
/ 16.05.2011 11:25
W walce o piękne włosy pomagają nam również wyciągi roślinne oraz zioła/fot. Fotolia

Zacznij od…

Walka z tłustymi włosami wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Przede wszystkim należy wyeliminować te czynniki powodujące nadmierną aktywność gruczołów łojowych, które są zależne od nas samych. Musimy więc zadbać o odpowiednią dietę, dobrze wysypiać się, unikać sytuacji stresujących itd.

Postaw na dobrą pielęgnację

Następnie można przystąpić do pielęgnacji tłustych pasm. Podstawą jest odpowiedni wybór szamponu i odżywki. Powinny być to produkty o lekkiej formule, które nie będą powodowały obciążenia włosów.

Oczywiście muszą to być preparaty przeznaczone specjalnie dla włosów przetłuszczających się, najlepiej o neutralnym pH. Dzięki temu ryzyko zniszczenia kosmyków, nawet przy częstym myciu, będzie minimalne.

Zobacz też: Jak sobie poradzić z przetłuszczaniem się włosów?

Krótki kurs pielęgnacji włosów

Nakładaj niewielkie ilości kosmetyku na włosy i nie pozostawiaj go zbyt długo na głowie. Pamiętaj także, aby bardzo dokładnie go spłukać, gdyż pozostałe resztki mogą powodować, że włosy będą wyglądały na tłuste tuż po umyciu. Włosy płucz letnią wodą, a nie gorącą!

Unikaj suszenia włosów za pomocą suszarki, korzystniej jest zrobić to w naturalny sposób. Nie używaj szamponów dziecięcych, ponieważ mimo że są o wiele delikatniejsze, zawierają substancje natłuszczające. Odpowiednie za to są szampony z wyciągami roślinnymi, które regulują wydzielanie sebum. Sprawdzą się tu wyciągi z pokrzywy, skrzypu, brzozy, aloesu, łopianu, podbiału, rozmarynu bądź rzepy. Z korzyścią dla włosów jest również mycie ich w szamponach zawierających siarczek selenu, pirytionian cynku, biosiarkę, alantoinę i kwas salicylowy. Regulują one wydzielenie łoju, działają łagodząco na stany zapalne i przeciwgrzybiczo.

Jeśli chodzi o odżywki, to z pewnością musisz zrezygnować z tych bez spłukiwania, jak również z tych o gęstej, kremowej konsystencji. Najlepsze będą preparaty z linii kosmetyków przeznaczonych do włosów tłustych. Odżywkę należy nakładać od połowy długości włosów i spłukiwać letnią wodą. Możesz także stosować specjalne toniki do skóry głowy. Stosuje się je dwa, trzy razy w tygodniu. Pobudzają krążenie krwi w skórze głowy dzięki czemu zapobiegają przetłuszczaniu się włosów oraz ich wypadaniu.

Płukanki i ich funkcje

W kuracji pomogą ci domowe sposoby, np. ziołowe płukanki. Herbatki przygotowane z łyżeczki suszonych ziół takich jak tymianek, podbiał czy rozmaryn wpływają na gruczoły łojowe i regulują ich działanie. Tymianek ma wpływ oczyszczający oraz dezynfekujący na skórę głowy. Rozmaryn zapobiega zatykaniu gruczołów łojowych i oczyszcza włosy z nadmiaru sebum.

Zbawienne działanie ma również płukanka piwna. Chmiel wzmacnia włosy i zapobiega przetłuszczaniu skóry głowy. Szklankę piwa rozprowadź wacikiem na umytych włosach. Płukanka świetnie wnika we włosy nie pozostawiając charakterystycznego zapachu. Zabieg nie wymaga spłukiwania.

Zobacz też: Vademecum ziół

A poza tym…

Z kolei w odpowiednio zbilansowanej diecie powinny dominować warzywa, owoce, ryby, ryż. Korzystaj z ruchu zwłaszcza teraz – wiosną.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.