POLECAMY

Co robić, by włosy się nie elektryzowały?

Elektryzowanie się włosów wzmaga ich kiepska kondycja (niedostateczne nawilżenie i zła pielęgnacja) oraz przesuszone powietrze. Jak radzić sobie z elektryzującymi się włosami? Dlaczego włosy się elektryzują? Jak ujarzmić elektryzujące się włosy?

fot. Fotolia

Dlaczego włosy się elektryzują? Kilka faktów z fizyki

Włosy posiadają na swojej powierzchni ładunki dodatnie, podobnie jak tkaniny, z których wykonane są nasze ubrania oraz okrycia głowy noszone w okresie jesienno-zimowym. Jeśli dodatkowo nasze kosmyki są przesuszone, mają rozdwojone końcówki i/lub są zniszczone, wówczas dodatnie ładunki wnikają do ich wnętrza, a w kontakcie z okryciami głowy oraz ubraniami zaczynają się odpychać, a zatem unosić do góry (elektryzować).

Podstawą ograniczenia elektryzowania się włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jeśli bowiem nasze kosmyki się elektryzują, to oznacza to, że prawdopodobnie są w złej kondycji.

Co wzmaga elektryzowanie się włosów?

Pierwszym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na elektryzowanie się naszych włosów, jest suchość powietrza. Właśnie dlatego, kiedy przychodzimy z dworu, wchodzimy do nagrzanych pomieszczeń i ściągamy czapki z głów, dostrzegamy, że nasze włosy się elektryzują.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na unoszenie się naszych włosów, jest ich nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli niewłaściwie myjemy włosy, nie stosujemy odpowiedniej odżywki, źle je czeszemy, nie dbamy o ich regularne podcinanie, aby końcówki się nie rozdwajały, wówczas przyczyniamy się do ich coraz słabszej kondycji, coraz gorszego wyglądu, jak również coraz częstszego elektryzowania się. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zniszczone, przesuszone włosy maja tendencję do samoistnego elektryzowania się, a trzeba wiedzieć, że to z kolei przyczynia się do ich szybszego niszczenia.

Zniszczone i przesuszone włosy można zregenerować i bardziej zadbać o ich prawidłowe nawilżenie. Dzięki temu możemy zminimalizować elektryzowanie.

Zobacz też: Wypadanie włosów – wywiad ze specjalistą

Jak radzić sobie z elektryzującymi się włosami?

Podczas mycia włosów należy bardzo dokładnie, delikatnie, okrężnymi ruchami palców masować skórę głowy. Dzięki temu cebulki włosowe są lepiej dotlenione, oczyszczone, a także pobudzone do aktywności, a to z kolei sprawia, że włosy nie tylko piękniej wyglądają, ale również wykazują mniejszą tendencję do elektryzowania się.

Po myciu i nałożeniu odpowiedniej odżywki na włosy przychodzi czas na ich suszenie. Ważne jest, aby nie używać gorącego, lecz chłodniejszego powietrza suszarki. Wówczas łuski włosów zamykają się, a włosy są gładkie na całej swojej długości. Dobrze jest również używać funkcji jonizacji powietrza podczas prostowania włosów czy też suszenia ich. Ta funkcja sprawia, że włosy przestają być podatne na elektryzowanie się.

To, czym czeszemy włosy, również może powodować ich elektryzowanie się. Jeśli używamy szczotek, to najlepiej wybierajmy te z naturalnym włosiem. Jeśli natomiast używamy grzebieni, to najlepiej metalowych lub drewnianych.

Ważne jest również stosowanie kosmetyków nawilżających. To właśnie dzięki nim nasze włosy nie są suche i nie elektryzują się. Najlepiej jest stosować odżywki i maski nawilżające, które po nałożeniu spłukuje się z włosów. Można je nakładać na kilkanaście minut i dodatkowo zawijać włosy w ręcznik, aby kosmetyki zdążyły zadziałać.

Odżywianie i nawilżanie włosów następuje również od wewnątrz. Zadbajmy zatem również o to, aby nasza codzienna dieta była bogata w witaminy i minerały oraz abyśmy wypijały odpowiednią ilość wody mineralnej każdego dnia.

Zobacz też: Plątanie się włosów – jak uniknąć kołtunów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)