POLECAMY

Co powinnaś wiedzieć o prostowaniu włosów

Gładkie i lśniące pasma są synonimem elegancji. Jak bezpiecznie uzyskać taki efekt? Na pytania odpowiada fryzjerka.
Co powinnaś wiedzieć o prostowaniu włosów fot. FREE

Jaką wybrać prostownicę? Do wyboru mamy żelazka metalowe, ceramiczne i teflonowe. Metalowe urządzenia są tańsze, ale mogą niszczyć końcówki lub włosy się do nich przylepiają. Ceramiczna i teflonowe okazują się być lepsze, ale droższe.

Co to są kosmetyki termoochronne?

To preparaty, które ułatwiają stylizację na ciepło (np. (np. Osis Flatliner; Nectar Themique, Kerastase) i zabezpieczą pasma przed wysoką temperaturą. Zawierają specjalne cukry (ksyloza), które topią się w cieple i karmelizują, powlekając włos ochronną warstewką. Stosowanie takich kosmetyków nie naprawi już zniszczonych pasm, ale uchroni je przed kolejnymi.

Jak używać prostownicy?

Na umyte włosy nakładamy kosmetyk wygładzający (mleczko, krem)i suszymy je za pomocą okrągłej szczotki, dodając im nieco objętości. Temperaturę prostownicy ustawiamy na 180–190 st. C (włosy zdrowe) albo 160 st. C (cienkie i zniszczone). Dzielimy włosy na wąskie pasma i przeciągamy po nich żelazkiem od nasady po końce jednostajnym ruchem. Efekt utrzymuje się do następnego mycia.

Czy prostowanie na mokro jest bezpieczne?

Tak, ale niezbędne jest do tego żelazko przeznaczone właśnie do prostowania włosów wilgotnych (np. Wet and Dry, Babyliss). Nie mogą być one jednak ociekające wodą, bo z prostowania nici. Takie prostownice posiadają ceramiczne płytki z otworkami z boku, przez które wydostaje się para. Prostowanie na mokro zajmuje trochę więcej czasu niż na sucho, ale na pewno mniej niż suszenie i dopiero później prostowanie.

Czym w awaryjnej sytuacji mogę zastąpić kosmetyk wygładzający?

Warto wypróbować siemię lniane. 2 łyżki nasion zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 10 minut. Odcedzamy przez sitko, wywar nanosimy na mokre włosy. Następnie prostujemy okrągłą szczotką. Na koniec możemy użyć prostownicy. Śluzy zawarte w siemieniu otoczą włosy ochronną warstwą, dodadzą połysku i zabezpieczą przed zniszczeniem.

Na pytania odpowiadała fryzjerka Agnieszka Obstawska

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Mikstura z siemieniem lnianym jest rewelacyjna! Rzeczywiscie chroni włosy,a ponadto nadaje im cudowny polysk. Polecam! Anna :)