POLECAMY

Jak pielęgnować cienkie włosy?

Twoje włosy są cienkie i nie wyglądają zdrowo? Masz wrażenie, że często są oklapnięte? Sprawdź, jak dbać o cienkie włosy i jakich kosmetyków używać, żeby wyglądały zdrowo, świeżo i nie były obciążone!
Fot. Fotolia

Czym się charakteryzują cienkie włosy?


Cienkie włosy, w odróżnieniu od innych typów, pozbawione są rdzenia utworzonego z kilku warstw komórek. Ma to istotne znaczenie w samym wyglądzie włosów, które wyglądają jakby było ich bardzo mało, niezależnie od ich rzeczywistej ilości. Normalny włos ma średnice 0,07mm, cienki natomiast 0,03mm. Co ciekawe, badania dowodzą: iż im cieńsze włosy, tym większa ich ilość. Niestety z uwagi na strukturę włosów cienkich, które de facto są jednocześnie włosami delikatnymi, słabymi i często nadmiernie wypadającymi, ciężko utrzymać je w doskonałej kondycji. Pod wpływem szkodliwych czynników łatwo pękają, plączą, rozdwajają i szarpią się. Są oklapnięte i „bez życia”.

Dlaczego masz cienkie włosy?


Dla potrzeb kosmetyki i medycyny, dzielimy włosy ze względu na: natłuszczenie, strukturę, kolor oraz grubość. Szczególnie znajomość włosów pod kątem ich grubości jest ważna w doborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Włos cienki – bo o nim tu mowa - w większości przypadków jest również włosem delikatnym. Taki typ zwykle jest uwarunkowany genetycznie. Może być też jednak wynikiem silnego stresu, zaburzeń hormonalnych, a także złego odżywiania. Zwykle tego typu włosy, występują u rasy europejskiej. W szczególności posiadaczy włosów blond.

Najlepsze szampony do cienkich włosów


Ważnym elementem pielęgnacji tego typu włosów jest ich częste mycie. Na włosach cienkich każde przetłuszczenie pogłębia wrażenie oklapniętych włosów. Zalegający na włosach brud należy do trudno usuwalnych – jest w nim dużo cząsteczek tłuszczowych (sebum), powstające zanieczyszczenia z procesów złuszczania naskórka, organiczne i nieorganiczne składniki potu, a wreszcie kurz i inne zanieczyszczenia. Wszystko to musimy usunąć podczas mycia szamponem.

W przypadku włosów cienkich należy stosować szampony delikatne, które w swoim składzie nie zawierają drażniących substancji powierzchniowo czynnych (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Surowce te zaburzają równowagę wodno-tłuszczową, warunkującą prawidłowe funkcjonowanie włosów. Podczas wyboru szamponu, warto zwrócić uwagę, czy produkt zawiera łagodne substancje myjące (np.  Disodium Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside). Ze względu na wrażliwość omawianego typu włosów na działanie czynników obciążających, konieczne jest ograniczenie zawartości substancji kondycjonujących do niezbędnego minimum. Istotną cechą dobrego szamponu dla włosów cienkich będzie jego całkowita spłukiwalność po umyciu.

Jakie odżywki nie obciążą cienkich włosów?


Podczas wyboru odżywki, należy zwrócić uwagę na obecność substancji tworzących na powierzchni włosa depozyt. Spowoduje on niepożądany efekt obciążenia cienkich włosów. Do takich surowców zaliczymy silikony (np. Dimethicone). Związki te tworzą silne wiązania przez co nie zmywają się po jednym myciu. Nie wbudowują się trwale w strukturę włosa, więc nie regenerują, ale za to, tworząc zalegającą warstwę, obciążają cienkie włosy. Przy wyborze odżywki warto skupić się na substancjach kondycjonujących, które utrzymają włosy w dobrym stanie i zwiększą ich wytrzymałość. Może to być nawilżający panthenol, różne pochodne protein (jedwabiu lub soi), tłuszcze i lipidy. Wartym uwagi elementem receptury kosmetyku dla włosów cienkich jest obecność polimeru Polyquaternium. Wykazuje on działanie antystatyczne, dzięki czemu niweluje elektryzowanie i plątanie się włosów. Ważne też jest, aby kosmetyk zwiększał puszystość.

Dlaczego warto olejować cienkie włosy?


Obecnie wzrasta popularność stosowania olejów w postaci czystej. Ten sposób pielęgnacji również dedykowany jest włosom cienkim. Wynika to ze zdolności penetracyjnych związanych z powinowactwem składników oleju do cementu międzykomórkowego włosów oraz z bogatych składów tych surowców. Oleje zawierają triglicerydy kwasów tłuszczowych, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, fosfolipidy i fitosterole. Działanie opiera się przede wszystkim na natłuszczeniu ich powierzchni, zamykaniu łusek osłonki dzięki czemu znacząco poprawiamy ogólną kondycję oraz zapobiegamy plątaniu się włosów. Pozwala to uniknąć rozdwojonych końcówek. Olej arganowy, kokosowy czy z awokado można dodać do szamponu lub maski, albo zastosować je bezpośrednio przed myciem (tzw. „olejowanie”).

Cienkie włosy - jakich zabiegów unikać?


Proces stylizacji włosów cienkich jest dość żmudny. Włosy te stosunkowo łatwo się układają, ale sama trwałość fryzury jest znikoma. Wynika to z faktu, że im mniejsza średnica włosa tym trudniej utrzymać jego ułożenie. Kosmetyki do stylizacji najlepiej aplikować od połowy długości włosów, aby nadmiernie ich nie obciążać. Skutecznym sposobem na uniesienie włosów od nasady jest suszenie ich przy pomocy suszarki, trzymając głowę w dół. Nie należy rozczesywać włosów metalowymi szczotkami, które mogą uszkodzić ich strukturę. Cienkie włosy ze względu na swoją delikatność nie powinny być poddawane zabiegom fryzjerskim, a szczególnie tym drastycznym jak farbowanie czy trwała ondulacja. Zrezygnujmy więc z zastosowania farb syntetycznych wybierając te ziołowe stworzone z substancji pochodzenia roślinnego.

Należy pamiętać, iż nawet najbardziej wysublimowana pielęgnacja włosów cienkich nie sprawi, że będą one trwale grube i mocne. Możemy jednak w pewien sposób wpłynąć na ich wygląd stosując odpowiednią pielęgnację, dietę oraz suplementację.

Magdalena Kowalczyk z Apteki Medicover w Warszawie
Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Słyszałam, że do cienkich włosów sprawdzaja się produkty z kofeiną i własnie sobie sprawiłam taki zestaw marki Alva - szampon i odzywkę. Cena może nie najniższa (ok. 48 zł na wapteka pl), ale za to naturalny skład :) A olejowanie w przypadku moich cienkich włosów spowodowało niestety zwiększone przetłuszczanie..
/2 lata temu
niestety jak masz cienkie włosy od urodzenia to żadne kosmetyki ani preparaty nie spowodują że włosów będzie więcej