POLECAMY

Jak pielęgnować włosy w poszczególnych trymestrach ciąży?

W każdym trymestrze ciąży włosy mogą wyglądać nieco inaczej – w jednym stać się gładkie i lśniące, w innym zaś możemy się spodziewać, że zaczną przesuszać się i wypadać. Jak o nie dbać?
Jak pielęgnować włosy w poszczególnych trymestrach ciąży? fot. Fotolia

W oczekiwaniu na dziecko jesteś pełna radości, ale także niepokoju. Na pewno zaobserwowałaś spore zmiany zachodzące w organizmie. Nie zawsze niestety są to zmiany pożądane. Burza hormonalna, z jaką zmaga się twoje ciało, może powodować np. wypadanie włosów. Dlatego tak ważna jest ich właściwa pielęgnacja w ciąży.

Problemy z włosami w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwsze miesiące twojego stanu to czas ogromnych zmian. Szybko zauważysz, że twoje włosy zaczynają się nadmiernie przetłuszczać. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ w tym okresie organizm produkuje zwiększone ilości sebum – również na skórze twarzy.

Nie panikuj i przede wszystkim sięgnij po szampon ziołowy, najlepiej z pokrzywy, która świetnie hamuje wydzielanie łoju. Nie zapominaj również o ziołowej odżywce i wcierkach, nawet takich wykonywanych samodzielnie.

Włosy przetłuszczające się powinnaś myć odpowiednio częściej i zawsze spłukiwać je letnią wodą. Lepiej zrezygnuj też z noszenia sztucznych czapek czy kapeluszy, ponieważ pod takim przykryciem wydzielanie sebum przez skórę głowy jest jeszcze bardziej intensywne.

Niektóre panie w pierwszym trymestrze ciąży mogą zauważyć odwrotne zjawisko – nadmierne przesuszanie się włosów i zwiększenie ich łamliwości. W takiej sytuacji należy je wspierać zewnętrznym nawilżaniem oraz dostarczaniem dużej ilości składników odżywczych.

Nieocenione będą wcierki, płukanki i napary, najlepiej wykonane na bazie ziół, korzeni i owoców. Możesz także sięgnąć po olejki i kosmetyki zawierające duże ilości kolagenu.

Jeśli masz ochotę, spróbuj także wykonać domową maskę na włosy. Zrobisz ją na bazie oliwy z oliwek i jednego żółtka. Taką miksturę nałóż na włosy i przykryj specjalnym czepkiem. Po 2-3 godzinach spłucz letnią wodą. Efekt powinien być natychmiastowy.

Zobacz też: Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

Drugi i trzeci trymestr – możesz nie poznać swoich włosów!

Ogromną ulgą dla kobiet mających problemy z włosami w pierwszym trymestrze ciąży są kolejne miesiące tego stanu. Choć trudno w to uwierzyć, nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kondycja pasm się poprawia. Powodem jest rosnący poziom estrogenu, który działa na włosy jak balsam. Kosmyki stają się bardzo elastyczne, lśniące, zyskują na objętości – po prostu kwitną.

Właściwie jedynym niekorzystnym zjawiskiem pojawiającym się w drugim i trzecim trymestrze ciąży może być łupież. Można sobie z nim jednak dość szybko poradzić, stosując odpowiednie szampony lub sięgając po domowe sposoby, jak płukanki z wyciągu z czarnej rzepy.

Pierwszych oznak łupieżu nie należy bagatelizować, gdyż przypadłość ta może szybko postępować, z czasem zajmując całą głowę. Wtedy trudniej będzie się go pozbyć.

Generalnie jednak tuż przed przyjściem dziecka na świat kobieta obserwuje znaczną poprawę wyglądu swoich włosów. Za wszystko jednak odpowiadają hormony i niestety wkrótce się to zmieni.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)