Chyawanprash

Chyawanprash – ajurwedyjska pasta na wypadanie włosów

Chyawanprash zdobywa na polskim rynku coraz większą popularność. Czym jest i czy może wzmacniać włosy i zapobiegać ich wypadaniu?
/ 24.03.2016 10:32
Chyawanprash

Dzień dobry!

Poszukuję nowych metod na wzmocnienie moich słabych włosów, które znów zaczęły wypadać. Niedawno koleżanka wspomniała mi o Chyawanprash. Co to jest i jak stosować? Czy naprawdę może mi pomóc?

Klara.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Zobacz też: Jak zrobić własny szampon?

Chyavanprash to wzmacniająca pasta (suplement diety) o konsystencji dżemu i słodko-kwaśnym smaku, sporządzona według tradycyjnej receptury. W jej składzie znajduje się dużo ekstraktów roślinnych, przypraw, olejków. Dodaje energii, odmładza, poprawia odporność i korzystnie wpływa na cerę i włosy. Jest polecana zwłaszcza w zimie. Łagodzi skutki stresu i poprawia nastrój. Pomaga regenerować organizm osłabiony chemioterapią lub niektórymi schorzeniami, takimi jak astma, schorzenia nerek i układu trawiennego.

Zaleca się przyjmowanie 1 łyżki preparatu raz dziennie.

Trzeba jednak pamiętać, że gdy występuje problem wypadania włosów, pierwszym krokiem powinna być diagnoza przyczyny wypadania. Dobrym pomysłem jest zrobienie podstawowych badań krwi, aby wykluczyć niedobory witaminowe, zaburzenia hormonalne. Stosowanie pasty jest dobrym pomysłem wtedy, gdy jesteśmy pewni, że w organizmie nie ma innych poważniejszych schorzeń powodujących wypadanie włosów. Bogaty skład pasty jak najbardziej może hamować wypadanie i stymulować wzrost.

Zobacz też: Jak wiązać włosy do snu?