Czy przy chemioterapii zawsze wypadają włosy?

Moja siostra będzie musiała przejść chemioterapię. Czy na pewno wypadną jej przez to włosy? Kiedy odrosną?
Czy przy chemioterapii zawsze wypadają włosy? fot. Fotolia

Dzień dobry!

U mojej siostry wykryto niedawno raka piersi, będzie musiała przejść chemioterapię. Bardzo boi się o swoje życie i zdrowie, ale dodatkowo dołuje ją banalna, ale dla nas kobiet jednak istotna rzecz – utrata włosów. Czy przy chemioterapii zawsze wypadają włosy? Czy jest szansa, że tak się nie stanie?

Pozdr.,

Sister.

Zobacz też: Planujesz keratynowe prostowanie włosów? Radzimy jak uniknąć rozczarowania!

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Wypadanie włosów na skutek chemioterapii nazywane jest łysieniem anagenowym. Jest to rozlane wypadanie włosów w następstwie zaburzenia aktywności mieszków włosowych będących w fazie wzrostu. Włosy zaczynają wypadać bardzo szybko. Już około 4 tygodni po pierwszej dawce chemioterapii można zaobserwować szybko postępujące wypadanie. Jego przyczyną jest jednoczesne zahamowanie aktywności podziałów komórkowych w mieszkach włosowych, co powoduje że zostaje wstrzymana produkcja włókna włosowego.

Grupy leków takie jak: cytostatyki, leki alkilujące oraz antymetabolity, czyli substancje stosowane podczas chemioterepii, powodują anagenowe wypadanie włosów. Około 90% osób poddawanych chemioterapii traci włosy na czas leczenia. Najczęściej utratę obserwuje się tuż przed drugą dawką chemioterapii lub po niej. Zdarzają się przypadki, że włosy jedynie się przerzedzają i nie wypadają całkowicie. Dobra wiadomość jest taka, że już około 3-4 tygodnie po zakończeniu chemioterapii pojawia się odrost włosów.

Mimo utraty włosów podczas leczenia nie możemy zapominać o higienie skóry głowy. Należy ją myć delikatnymi preparatami. Dodatkowo na rynku istnieją preparaty trychologiczne, które wzmacniają mieszki włosowe, nawet gdy nie produkują one włosów. Zalecane jest rozpoczęcie ich stosowania tuż po ostatniej dawce chemioterapii. W ten sposób jesteśmy w stanie przyśpieszyć  odrost nowych włosów po leczeniu.

Zobacz też: Jak znaleźć dobrego fryzjera?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)