Ceramidy – dlaczego włosy ich potrzebują?

Ceramidy uszczelniają łuski włosowe, zabezpieczając włosy m.in. przed utratą wilogci. Jaką pełnią jeszcze pełnią funkcję i dlaczego włosy ich potrzebują?

włosy

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Słyszałam niedawno, że w pielęgnacji włosów bardzo ważne są ceramidy – co to dokładnie jest i jak dostarczać ich włosom? Jak rozpoznać, że włosy mają ich za mało?

Lulka94.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Ceramidy są naturalnymi składnikiem lipidów znajdujących się w naszej skórze. Stanowią one główny składnik spoiwa, które wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w rogowej warstwie naskórka.  Głównym budulcem ceramidów są nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego tak ważne jest ich ciągłe dostarczanie do naszego organizmu.

We włosie ceramidy znajdują się w spoiwie zrogowaciałych płytek, które nakładając się na siebie, tworzą łuskę włosa. Dlaczego są więc tak ważne? Ceramidy uszczelniają łuski włosowe, dzięki czemu przylegają one ściśle do siebie. W ten sposób zapewniona jest ochrona przed nadmierną utratą wody z wnętrza włosa oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Dzięki ceramidom włosy są bardziej odporne na działanie promieniowania UV. Dodatkowo mają one zdolność wchłaniania i zatrzymywani cząsteczek wody, dlatego odgrywają bardzo ważną rolę w nawilżaniu naszych włosów.    

Zobacz też: Redakcja poleca: kosmetyki chroniące włosy przed słońcem!

Niestety zawartość ceramidów w naszych włosach maleje wraz z wiekiem oraz w wyniku nadmiernego stresu, nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Również mocne detergenty, silny wiatr oraz promieniowanie UV wpływają niekorzystnie na ich obecność w strukturze włosów.

Jeśli nasze włosy są przesuszone, sztywne, łamliwe z rozdwajającymi  się końcówkami, można podejrzewać, że brakuje im właśnie ceramidów. Również włosy po różnych zabiegach fryzjerskich, tj. trwałej ondulacji oraz farbowaniu potrzebują dodatkowej porcji ceramidów w celu wygładzenia i nawilżenia naszych włosów.                                                                                                             

Zobacz też: Pielęgnacja włosów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)