Aromaterapia, czyli regeneracja włosów zniszczonych słońcem!

Promieniowanie słoneczne może znacznie uszkadzać włosy. Ratunkiem dla nich okazuje się aromaterapia. Jak ją wykonać?
/ 04.08.2015 09:33

włosy lato

fot. Fotolia

Latem włosy są szczególnie narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników. Niekorzystnie działa na nie przede wszystkim intensywne promieniowanie słoneczne, ale także woda morska lub chlorowana z basenu. W sezonie letnim włosy powinny znajdować się pod szczególną opieką. Aby zachować ich zdrowie i dobrą kondycję, a przede wszystkim piękny wygląd, warto pamiętać o kilku istotnych pielęgnacyjnych szczegółach.

Włosy, podobnie jak paznokcie, należą do grupy tzw. przydatków skóry i stanowią twory martwe, powstałe z komórek naskórka. Po całkowitym wykształceniu nie podlegają już wpływom fizjologicznym, a jedynie zdane są na naszą troskę. Włosy niewłaściwie pielęgnowane przy jednoczesnym nadmiernym narażeniu na intensywne promieniowanie słoneczne mają tendencję do łamania i rozdwajania końcówek, są suche, matowe i trudne do ułożenia.

Jak promienie słoneczne wpływają na włosy?

W sezonie letnim na włosy intensywnie wpływa promieniowanie słoneczne. Przede wszystkim promienie UV osłabiają właściwości fizyczne włosów. Badania naukowe potwierdzają, że uszkodzeniu ulega przede wszystkim białko budulcowe włosa – keratyna.

Promienie słoneczne, a zwłaszcza UVB, przenika aż do 5µm w głąb włosa, co powoduje zniszczenie delikatnej struktury keratyny. Jeżeli do nadmiernej ekspozycji na słońce dodamy jeszcze kąpiele w wodzie morskiej lub chlorowanej, zniszczenia włosów można liczyć podwójnie, ponieważ krople wody działają jak soczewka, skupiając promienie UV potęgując ich niekorzystne działanie.  O ile z reguły pamiętamy o ochronie przeciwsłonecznej skóry, tak włosy przeważnie pozostają bezbronne wobec działania promieni UV.

Nasz organizm ma sposoby na to, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce, jednak często są one niewystarczające. Naturalnym mechanizmem obronnym jest barwnik melanina, wytwarzany przez komórki barwnikowe znajdujące się w skórze, włosach i tęczówce oka. U ludzi występują dwa rodzaje melanin. U osób o jasnej karnacji i włosach przeważa czerwony pigment, nazywany feomelaniną, natomiast w przypadku ciemniejszego koloru skóry i włosów w większości występuje eumelnina. Eumelanina pochłania promieniowanie UVB, natomiast feomelanina takich właściwości nie ma. Stąd włosy jasne są z natury bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane promieniami słonecznymi.  

Wybierając produkty do letniej pielęgnacji włosów, warto zwrócić uwagę czy posiadają w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne, a także czy zawierają odżywcze składniki np. olej kokosowy, olej rycynowy, ceramidy czy masło shea. Dobrym rozwiązaniem są również produkty zawierające proteiny jedwabiu, keratyny lub kolagenu, ponieważ mają one właściwości nie tylko ochronne, ale także poprawiają wygląd włosów zniszczonych, wygładzając łuskę włosa.

Zobacz też: Wszystko o włosach

Piękne włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy!

Stan włosów często jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Aby zachować ich piękno, należy przede wszystkim zatroszczyć się o dobrą kondycję organizmu. Ważna jest również zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze i mineralne.

Krzem, cynk, jod i żelazo są minerałami, które zapobiegają łysieniu i pobudzają włosy do wzrostu. Dieta powinna również być bogata witaminy, zwłaszcza E, D oraz z grupy B. Niezwykle ważnym dla prawidłowego funkcjonowania włosów jest białko, a zwłaszcza aminokwas cysteina. Jej składową jest siarka, dlatego warto szukać tego pierwiastka zarówno w diecie, jak i w preparatach do pielęgnacyjnych do włosów. Pokarmy bogate w ten składnik to np. szparagi, chrzan, czarne i czerwone porzeczki.

Zwolennicy naturalnej pielęgnacji mogą również spróbować wykonać samodzielnie aromaterapię, która pozwoli zregenerować włosy uszkodzone promieniami słońca. Zabieg ten w krótkim czasie przywraca naturalny blask włosom, dbając jednocześnie o zdrową skórę głowy.

Oto sposób wykonania takiego zabiegu:

 1. Włosy i skórę głowy należy umyć łagodnym szamponem. Następnie dokładnie spłukać i osuszyć ręcznikiem.
 2. Przygotowujemy odpowiednią mieszankę olejków eterycznych. Bazą powinien być olej roślinny (np. makadamia, jojoba, aloe vera, kokosowy, migdałowy lub arganowy) w ilości ok. 10 ml (w zależności od długości włosów), do którego dodaje się do 10 kropli olejków eterycznych.
 3. Wykonujemy 10-15 minutowy masaż skóry głowy, starając się rozprowadzić olejki równomiernie po skórze i włosach.
 4. Przykrywamy gorącym ręcznikiem na 10 minut. Działanie ciepłej pary wodnej dodatkowo wspomoże wnikanie składników aktywnych naszej mieszanki aromaterapeutycznej.
 5. Myjemy włosy delikatnym szamponem.
 6. Nakładamy odżywkę, którą zmywamy po 5 minutach.
 7. Włosy układamy lub pozostawiamy do samodzielnego wysuszenia.

Aby aromaterapia włosów przyniosła zamierzony skutek, warto powtarzać ją regularnie, np. raz w tygodniu. Należy pamiętać, że tylko naturalne olejki eteryczne i roślinne mają moc leczniczą, a więc produkty, które stosuje się do zabiegu, powinny być certyfikowane i dobrej jakości.

Przykłady mikstur aromaterapeutycznych dla włosów

Dla włosów cienkich, słabych i wypadających:

 • olejek kokosowy, arganowy, makadamia lub jojoba,
 • 4 krople olejku rozmarynowego,
 • 4 krople olejku lawendowego,
 • 2 krople olejku tymiankowego.

Dla włosów  przetłuszczających się:

 • olejek aloe vera, migdałowy lub kokosowy,
 • 4 krople olejku rozmarynowego,
 • 3 krople olejku lawendowego,
 • 3 krople olejku z drzewa herbacianego.

Zobacz też: Wcierki na skórę głowy

Autorzy: Maria Chrzanowska, Violetta Tomaszewicz; źródło: materiały prasowe Class A Collagen/mn