Albinizm – wszystko o bielactwie nabytym

Skąd się bierze albinizm i z jakimi problemami borykają się osoby chore na bielactwo nabyte? Czy albinizm można wyleczyć? Jak wygląda albinos i dlaczego jego skóra, włosy, rzęsy i brwi są białe? Czy stres wpływa na bielactwo?
/ 10.10.2012 13:19
Albinos/fot. Fotolia

Czym jest albinizm?

Albinizm, czyli bielactwo, charakteryzuje się brakiem pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i w tęczówce oka. Oczy chorych są czerwone lub niebieskawe. Osoby, które rodzą się z tą cechą, nazywane są albinosami.

Skóra albinosów nie wytwarza melaniny. Powoduje to, że osoby dotknięte chorobą narażone są na oparzenia słoneczne. Oprócz tego występują u nich inne zjawiska, które znacznie utrudniają im życie.

Albinizm to choroba genetyczna, która jest dziedziczona zupełnie przypadkowo i może dotyczyć wszystkich grup etnicznych. Często jest tak, że rodzice albinosów są zdrowi, ale są nosicielami genu albinizmu.

Albinizm występuje jako:

  • albinizm właściwy (uogólniony – prawie zawsze występuje u dziecka, które odziedziczyło po jednym genie odpowiedzialnym za chorobę, zarówno od matki jak i od ojca),
  • albinizm lokalny (częściowy – występuje wtedy, kiedy dziecko odziedziczy nieprawidłowy gen tylko od jednego rodzica. W tym przypadku może się zdarzyć, że dziecko nie zachoruje pomimo przyjęcia genu).

Jakie są przyczyny albinizmu?

Choroba wywołana jest brakiem enzymu tyrozynazy, który przekształca prekursor melaniny w barwnik melaninę. Albinizm występuje stosunkowo rzadko – zdarza się raz na 10.000 tysięcy narodzin (z wyjątkiem Tanzanii gdzie rodzi się 1 albinos na 200 dzieci).

Jak wygląda albinos?

Cechy albinosa:

  • jasna skóra,
  • białe włosy, rzęsy i brwi.

Skóra nowo narodzonego dziecka-albinosa posiada różowawe zabarwienie. Jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne – stąd bierze się właśnie jej różowy kolor. Tęczówka oka najczęściej jest bezbarwna, prześwitują przez nią naczynia krwionośne, co powoduje, że oko ma czerwoną barwę. Zdarza się to niezwykle rzadko. Z reguły albinosi są w stanie wyprodukować wystarczającą ilość melaniny, która jest w stanie zabarwić oko na kolor jasnoniebieski. Włosy najczęściej mają barwę białą lub biało-żółtą.

Albinosi to osoby bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Bardzo szybko reagują na nie oparzeniami skóry, stanami zapalnymi. Szybko pojawiają się u nich pęcherze i zrogowacenia. Z tego powodu muszą unikać słońca. Dodatkowo albinizm wrodzony wiąże się z występowaniem innych zaburzeń, takich jak: światłowstręt, oczopląs, zmiany w siatkówce oka. Czasami z bielactwem wiążą się też problemy psychiczne.

Zobacz też: Wszystko o włosach

Jak rozpoznać albinizm u dziecka?

Dziecko, które choruje na albinizm wrodzony, od urodzenia posiada bardzo jasną, różową skórę. Początkowo choroba widoczna jest w postaci małych, odbarwionych plam. Z biegiem czasu plamy powiększają się i zaczynają łączyć się ze sobą. W ostateczności mogą nawet zająć duże obszary na ciele. Skóra chorego, pozbawiona melaniny, czyli pigmentu, jest zupełnie bezbronna, nie posiada ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Sposoby leczenia

Bielactwo samo w sobie nie jest groźną chorobą, ale często powoduje pewien dyskomfort, zwłaszcza u tych osób u których zajmuje odsłonięte części ciała. Chorobie towarzyszy stres, co jest zupełnie zrozumiałe. Osoby chorujące na  albinizm często czują się wyobcowane. Społeczeństwo traktuje ich jak odmieńców.

Niestety, nie ma jeszcze skutecznego i sprawdzonego sposobu leczenia bielactwa nabytego. U chorych stosuje się jedynie różnego rodzaju terapie. Należą do nich między innymi:

  • fotochemioterapia – naświetlanie skóry promieniami UV o odpowiedniej długości fal. Naświetlanie musi być powtarzane regularnie przez okres kilku lat. Dodatkowo pacjent otrzymuje leki, których celem jest uwrażliwienie skóry na promieniowanie. Terapia, jak również leki, nie sprawdzają się w każdym przypadku, ponieważ pacjenci nie zawsze reagują pozytywnie na tabletki;
  • wyciąg z dziurawca – ten rodzaj leczenia musi być stosowany pod stałą kontrolą lekarską. Dziurawiec może być zażywany doustnie lub stosowany zewnętrznie. Jednocześnie u pacjenta można zastosować naświetlanie skóry promieniami UV,
  • przeszczepy naskórkowe,
  • rozjaśnianie skóry – metoda dość nietypowa, która polega na rozjaśnianiu normalnego koloru skóry na twarzy i rękach. Pozwala to uzyskać jednolite zabarwienie. W celu uzyskania rozjaśnienia wykorzystuje się specjalne maści i kremy.

Oprócz wymienionych terapii chorzy często muszą walczyć z problemami natury psychologicznej. W przypadku tej choroby stres nie jest wskazany, ponieważ może powodować powiększanie się zmian, a nawet powstawanie nowych ognisk.

Każdy chory może sobie pomóc sam ze swoim wyglądem między innymi poprzez unikanie nasłonecznienia plam. Poza tym powinien zmniejszyć opalanie skóry wolnej od plam. W tym celu powinien stosować preparaty przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV. Wszystkie te zabiegi pozwalają zapobiec dalszemu powiększaniu się kontrastu pomiędzy barwami skóry. Jeżeli plamy występują na twarzy, to skutecznie zamaskuje je odpowiedni makijaż. Do białych plam można użyć samoopalacza.

Zobacz też: Jak dbać o włosy domowymi sposobami?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/18.08.2016 14:43
Nie słyszałam o tym wcześniej ale ostatnio słyszałam pytania w swoją stronę czy ja również jestem albinosem, ponieważ mam białe rzęsy i brwi.. Nie mam już pojęcia co o tym myśleć
/26.09.2015 23:13
Moja corka tam w tej poradni leczenia bielactwa miala zlecone badania pod katem tej choroby Znalezli jej ze ma hashimoto Nie wierzcie w zadne kremy masci Lepiej wyjsc bez recepty ze skierowaniem na badania niz byc zbytm protopikiem czy vitixem Za nim trafilam tam do tej poradni zjechalam nie tylko w Polsce gabinety prywatne ale i na calym swiecie prawie bo Szwecja Niemcy Floryda Ci w warszawie sie nie reklamuja bo ta co prowadzi jest sama( nazywa sie Bourion bo ona jest z Francji zreszta ) z dr Majewskim Maja moze niewielu pacjentow ale tych co maja lecza az do skutku .Jestem tego przykladem Dostaniesz tam odpowiedz na kazde pytanie . Nie boj sie zadnych naswietlan a jak sie ktos boi to dostanie odpowiedz Tam nikt nie popedza sie nie spieszy naprawde widze ze najciemniej pod latarnia Acha ZA nim sie wyleczysz ..bo to troche potrwa to dostaniesz u nich taki tonik i creme dermotan co zakryje ci te biale plamy i nie niszczy pigmentu zdrowego tak jak samoopalacz Samoopalacza nie wolno stosowac Ja duzo skorzystalam dla calej rodziny bo dostalam tez cenne uwagi by nie wypadaly mi wlosy , na zdrowe paznokcie, czuje sie lepiej i ja i cala rodzina Nie podam czym nas leczyla ta Bourion i Majewski bo nie powinno sie lykac tego co inni . Kazdy organizm potrzebuje co innego
/26.09.2015 23:03
Nie marnuj czasu na chodzenie po dermatologach Jest jeden od lat kilku adres gdzie specjalizuja sie w lewczeniu bielactw Jest to poradnia leczenia bielactwa w Warszawie na ul Towarowej 22 AFPV/Venus Tel 226521855 Tam teraz lecze sie ja ale wczesniej leczyam tam moja corke
POKAŻ KOMENTARZE (2)