POLECAMY

8 największych mitów na temat włosów!

Czy włosy trzeba codziennie szczotkować, a szampony dla dzieci nadają się tylko dla maluchów? Czy to prawda, że podcinane włosy szybciej rosną? Obalamy 8 popularnych mitów związanych z pielęgnacją włosów!

włosy

fot. Fotolia

Na przełomie ostatnich stuleci wokół tematyki związanej z pielęgnacją włosów narosło wiele mitów, które skrupulatnie przekazywane z ust do ust zyskały rangę niekwestionowanych faktów. Tymczasem nie wszystkie z nich można uznać za prawdziwe. W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze przesądy, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak należycie dbać o włosy.

Mit nr 1: częste mycie osłabia włosy

Włosy należy myć tak często, jak tego wymagają. W każdym przypadku warto zadbać o to, aby robić to jak najdelikatniej, jednocześnie wykonując masaż głowy, a do spłukiwania używać wyłącznie letniej wody (nie gorącej!).

W sytuacji, gdy włosy szybko się przetłuszczają, codzienne mycie jest wręcz koniecznością. Warto jednak pamiętać, aby używać jedynie delikatnego szamponu do codziennego mycia – na bazie mięty, pokrzywy, czarnej rzepy, cytrusów albo winogron. Wyciągi z tych roślin powodują, że nadmierna produkcja sebum ulega zahamowaniu, a przy tym odświeżają włosy oraz skórę głowy.

Zobacz film, na którym Andrzej Matracki mówi, jak zregenerować włosy po zimie:

Mit nr 2: włosy trzeba codziennie szczotkować

Szczotkowanie jest jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów pielęgnacji włosów, o którym nie należy zapomnieć. Ale czy sto lub dwieście pociągnięć szczotką każdego dnia jest rzeczywiście koniecznością? Tak przynajmniej twierdziły nasze babcie i prababcie, które uważały, że tylko wtedy włosy będą zdrowsze i bardziej błyszczące.

Tymczasem codziennie szczotkowanie szkodzi fryzurze, podrażnia naskórek oraz pobudza gruczoły łojowe do zwiększonej pracy. W efekcie pasma szybciej ulegają przetłuszczaniu.

Szczotkowanie warto ograniczać do minimum i najlepiej jest używać grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach.

Mit nr 3: dorosły nie powinien używać szamponów dla dzieci

Błędem jest przekonanie, jakoby osoba dorosła nie mogła używać szamponu dziecięcego. Łagodny szampon dla dzieci nie zaszkodzi ani włosom, ani tym bardziej skórze głowy.

Musimy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie: taki kosmetyk nie spełni należycie swojej roli w przypadku włosów z problemami (nadmierna suchość, przetłuszczanie się czy łupież), gdyż jego formuła jest zbyt słaba na tego rodzaju dolegliwości. W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie innego szamponu, dobranego indywidualnie do potrzeb włosów.

Mit nr 4: domowe maseczki na włosy są nieskuteczne

Zdaniem niektórych domowe przyrządzanie maseczek ma ze skutecznością niewiele wspólnego. Nic bardziej mylnego! Naturalne kosmetyki są świetną alternatywą dla tych z drogeryjnych półek, w dodatku niekiedy o wiele efektywniejszą. Nie od dziś wiemy, jak dobroczynny wpływ na nasze włosy wywiera żółtko, oliwa, piwo, ocet czy ziołowa płukanka.

Ważne jest jedynie to, aby kosmetyk dobierać do kondycji włosów i problemu, który nam doskwiera, oraz stosować go regularnie.

Zobacz też: Jak zregenerować włosy po lecie? [wywiad z mistrzem fryzjerstwa]

Mit nr 5: podcinane włosy rosną szybciej

Pewnie wielu z nas słyszało o tym, jakoby regularnie podcinane włosy rosły szybciej. Tymczasem jest to absolutny mit! Włos jest w większości martwy (na długości) i jego długość nie może mieć bezpośredniego wpływu na tempo wzrostu.

Warto jednak od czasu do czasu odwiedzać fryzjera i skracać rozdwajane końcówki, bo tych niestety w żaden sposób nie da się naprawić. Jeśli nie zostaną podcięte, będą rozwarstwiać się dalej. W efekcie fryzura zyska wrażenie zniszczonej, połamanej i nieestetycznie wyglądającej.

Mit nr 6: po wyrwaniu siwego włosa w jego miejsce wyrośnie nowy, w naturalnym kolorze

Powszechnie panuje pogląd, że wyrwanie siwego włosa spowoduje w tym miejscu odrost nowego, w naszym naturalnym kolorze. Oczywiście, można usunąć siwy włos, ale nie liczmy na spektakularne efekty. W tym miejscu zawsze będzie wyrastać siwy włos, ponieważ skóra nie ma już umiejętności produkowania barwnika odpowiedzialnego za kolor (feomelaniny i eumelaniny).

Mit nr 7: nakrycia głowy powodują wypadanie włosów

To kolejny mit, w który nie należy pokładać wiary. Wszelkie nakrycia głowy, w tym również kapelusze, nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla kondycji naszych kosmyków. Mało tego – jest wprost przeciwnie!

Latem, gdy na dworze żar leje się z nieba, wszelkie osłony głowy uchronią włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które je nieodwracalnie uszkadza.

Mit nr 8: w ciąży nie powinno się myć włosów częściej niż raz w tygodniu

Panuje przekonanie, że kobiety w błogosławionym stanie nie powinny myć włosów częściej niż raz w tygodniu. Oczywiście jest to mit, ponieważ fryzura ciężarnej potrzebuje takiej samej pielęgnacji, jak w pozostałych okresach jej życia.

Ciąża nie ma tu nic do rzeczy. Jedyna różnica jest taka, że aktywność gruczołów łojowych jest w tym okresie słabsza, przez co włosy wolniej się przetłuszczają.

Zobacz też: Porowatość włosów – jak i po co się ją określa?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Moim domowym sposobem jest nacieranie włosow 3 razy w tygodniu sokiem z aloesu, który kupiłam Oleofarm i uważam, ze tan sposób jest bardzo skuteczny
/3 lata temu
Bynajmniej to nie przynajmniej?