Zapięcia kolczyków i klipsów

Sztyft Sztyft jest stosowany przy małych, delikatnych kolczykach, w których nadrzędnym celem jest ukrycie elementów systemowych (zapięcie) i eksponowanie tylko elementów dekoracyjnych.
/ 24.11.2007 01:16
Sztyft
Sztyft jest stosowany przy małych, delikatnych kolczykach, w których nadrzędnym celem jest ukrycie elementów systemowych (zapięcie) i eksponowanie tylko elementów dekoracyjnych. Takie rozwiązanie niestety nie daje bardzo zupełnej gwarancji nie zagubienia kolczyków. Obecnie stosuje się na sztyfcie specjalne nacięcia, które utrudniają zsuniecie się zapięcia, a w niektórych wyrobach (np. firmy Chopard) element przesuwny jest skonstruowany z dodatkową sprężynującą blokadą.

Zapięcie klasyczne
W tego typu zapięciu, podobnie jak w agrafce następuje sprężysta blokada, uniemożliwiająca zagubienie kolczyka. Cechą charakterystyczną takiego zapięcia są jego duże gabaryty, które dla mniejszych wyrobów wręcz uniemożliwiają jego stosowanie.

Zapięcie angielskie
Zapięcie angielskie jest najbezpieczniejszym i zarazem najwygodniejszym typem zapięcia, przy jego stosunkowo małej widoczności. Jest to swego rodzaju połączenie zapięcia na sztyft i zapięcia klasycznego. Bardzo ważnym aspektem konstrukcyjnym tego zapięcia jest takie ułożenie sztyftu, by ukryty nie przeszkadzał np. podczas snu.

Przewieszenie
Jak sama nazwa wskazuje, kolczyki wykonane w tego typu systemie nie posiadają żadnego zapięcia, a przewieszone przez otwór ucha konstrukcyjnie zapewniają stabilne położenie całości.
Najczęściej stosowanym elementem umożliwiającym takie rozwiązanie, jest łańcuszek do którego mocowany jest element dekoracyjny. Do drugiego końca łańcuszka przylutowana jest np. kulka uniemożliwiająca wysunięcie się łańcuszka i równocześnie zasłaniająca otwór ucha.

Innym spotykanym rozwiązaniem jest sztywny pręt odwzorowujący kształt ucha, na którego końcu mocowany jest element dekoracyjny. System mocowania elementu ozdobnego umożliwia jego poruszanie.

Klips
Klips jest jedynym rozwiązaniem, dla osób, które nie maja przekutych uszu. Abstrahując od różnorodności kształtów, wagi i wielkości, jako elementów dekoracyjnych należy pamiętać, że klips utrzymywany jest zawsze na zasadzie sprężystego dociśnięcia elementów z dwóch stron ucha.

Dla elementów dużych i ciężkich, oraz przy kształtach powodujących odstawanie klipsu znacząco zwiększa się niebezpieczeństwo zagubienia go w trakcie użytkowania.

Kolczyko-klips
Rozwiązanie tego typu stosowane są w niektórych kolczykach firmy Chopard. Tradycyjny sztyft kolczyka blokowany jest elementem sprężynującym podobnie jak w konstrukcji klipsu. Wydaje się, że typu rozwiązanie jest komfortowym i bardzo bezpiecznym. Z drugiej strony w łatwy sposób umożliwia funkcjonowanie wyrobu jako tradycyjnego klipsu, poprzez wykręceniu sztyftu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)